Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kusursuz güzelliğin sırrı: Hindistan cevizi yağının 11 faydası

Mavi Kadın>Güzellik>Kusursuz güzelliğin sırrı: Hindistan cevizi yağının 11 faydası

Son yıllarda popüler hale gelen Hindistan cevizi yağı yoğun talep görüyor ve aktarlarda, kozmetik mağazalarında, marketlerde kolayca bulunuyor. Kişisel bakım ve birçok hastalığın önlenmesi gibi geniş kullanım alanı bulunan bu yağ faydalarıyla adeta şifa dağıtıyor.

Kusursuz güzelliğin sırrı: Hindistan cevizi yağının 11 faydası

Yemeklere de lezzet veren Hindistan cevizi yağı; cilt yaralarını iyileştiriyor, saçlara bakım yapıyor, sivilcelerin geçmesinde etkili oluyor. Yararlarını duyunca evinizden eksik etmek istemeyeceğiniz bu yağın özelliklerine gelin beraber bakalım…

Hindistan cevizi yağı, çiğ ve olgun Hindistan cevizinden elde edilen, farklı alanlarda kullanılabilen ve yenilebilir bir yağ olarak son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan doğal bir ürün. Cildi nemlendirir, saç dökülmesini engeller, cilt lekelerine iyi gelir. Aktarlardan ve kozmetik mağazalarından bu çok faydalı yağı temin edebilirsiniz. Peki, Hindistan cevizi yağının diğer faydaları neler? Hindistan cevizi yağı cilt ve saç için nasıl kullanılır? Sizler için merak edilen bu soruların cevaplarını bir araya getirdik.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NASIL KULLANILIR?

Cilt için kullanımı: Hindistan cevizi yağı makyaj temizleyicisi ve vücut nemlendirici olarak kullanılabilir. Katı halde bulunan Hindistan cevizi yağını parmağınızın ucuna ihtiyacınız kadar alıp avucunuzda eriterek sürebilirsiniz. Ancak önce cildin küçük bir yüzeyinde deneme yaparak alerjik bir duruma sebep olmayacağı test edilmelidir.

Saç için kullanımı: 1 yemek kaşığı katı halde bulunan Hindistan cevizi yağını eriterek saç diplerinize ve uçlarına uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saçtaki nemi hapsederek muhteşem bir ışıltı ve parlaklık sağlar. Hindistan cevizi yağı, uygulamadan sonra yaklaşık 30-45 dakika kadar saçınızda kalabilir.

Kusursuz güzelliğin sırrı: Hindistan cevizi yağının 11 faydası

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NE İŞE YARAR?

 • Doğal bir nemlendiricidir.
 • Saçlarınızı güzelleştirir ve parlaklığını artırmak için kullanılabilir.
 • Doğal deodorant olarak kullanılabilir.
 • Diş çürüklerine karşı koruma sağlar, diş eti iltihabını iyileştirir.
 • Cildi besler ve cilt yaralarını İyileştirir.
 • Pişikleri önler ve iyileştirir.
 • Sivilce ve akne tedavinde kullanılabilir.
 • Doğal makyaj temizleyicidir.
 • Vücuttaki çatlaklarla mücadele eder.
 • Kirpikleri uzatmaya yardımcı olur.
 • Tırnak ve el bakımı için kullanılır.

SAÇLARI GÜZELLEŞTİRİR

Hindistan cevizi yağının en büyük yararlarından bir tanesi saçları güzelleştirmektir. Saçların daha parlak ve güçlü bir gözükmesine yardımcı olur. Saç bakım ürünü veya saç maskesi olarak kullanıma uygundur.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİR

Hindistan cevizi yağı en etkili doğal nemlendiriciler arasında sayılmaktadır. Kimyasal içerik barındırmadan cildimize yeterli nemi sağlar, aynı zamanda cildi yumuşatır. Kullanımı basittir. Yüzünüzü temizledikten sonra, katı halde bulunan Hindistan cevizi yağını parmak uçlarınızda eriterek uygulayabilirsiniz.

DOĞAL MAKYAJ TEMİZLEYİCİDİR

Kadınlar olarak pek çoğumuz makyaj yapmayı severiz ancak sonrasında o makyajı temizlemek zor olabiliyor. Kimyasal içerikli makyaj temizleyici ürünler cildimizi tahriş edebilir, kurutabilir, cilt lekelerine veya sivilcelenmelere neden olabilir. Makyaj temizlemek için hindistan cevizi yağını tercih ederseniz yalnızca makyaj temizliği yapmakla kalmaz, cildi nemlendirir, güzelleştirir ve sivilce çıkmasını önler. Yani kısacası tek bir yağ ile hem cildinizi temizlemiş hem de bakım yapmış olursunuz.

CİLDİ BESLER VE CİLT YARALARINI İYİLEŞTİRİR

Hindistan cevizi yağı E vitamini bakımından zengindir. Bu sayede cilt lekelerini gidermede son derece etkilidir. Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Katı halde bulunan Hindistan cevizi yağını küçük bir cezvede ısıtabilirsiniz. Ardından ciltteki sorunlu gördüğünüz lekelerin üzerine yaklaşık 10 dakika kadar masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

SİVİLCELERE KARŞI ETKİLİDİR

Hindistan cevizi yağı sivilcelerle mücadele eden en etkili yağlardandır. Hindistan cevizi yağının antibakteriyel özelliği sayesinde ciltteki bakteri ve mikropları yok eder. Bu nedenle sivilcelere ve aknelere karşı etkilidir.

ELLERE VE TIRNAKLARA BAKIM YAPAR

Manikür yaparken ya da normal zamanda hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı iyi bir antioksidandır, bu sebeple tırnakları korur ve besler. Bu yağ antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Tırnaklara ve tırnak etlerine ılık hindistan cevizi yağı sürün ve yağ emilene kadar masaj yapın. Sonrasında manikürünüzü kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kusursuz güzelliğin sırrı: Hindistan cevizi yağının 11 faydası

KİRPİKLERİ UZATMAYA YARDIMCI OLUR

Hindistan cevizi yağı kirpiklerin uzamasına yardımcı olabilecek faydalı bileşenler içerir. Pamuklu çubuk veya bitmiş maskara fırçası yardımıyla kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

VÜCUTTAKİ ÇATLAKLARLA MÜCADELE EDER

Pek çok kadının sorunlarından biri olan vücut çatlaklarına karşı hindistan cevizi yağı etkili ürünler arasındadır. Hindistan cevizi yağının yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olması, cildin nemlenmesinde ve esnekliğini korumasında oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağı düzenli bir şekilde kullanıldığında yara ve çatlak izlerinin görünümü azaltmaya yardımcı olur.

PİŞİK ÖNLER VE İYİLEŞTİRİR

Hindistan cevizi yağının pek çok kullanım alanı mevcuttur. Bu yağı pişik için de kullanabilirsiniz. Pişik olmuş bölgeye az miktarda uygulamanız, o bölgenin rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca pişik önleyici özelliği de bulunan bu yağı, pişik olabilme ihtimali olduğunu düşündüğünüz bölgelere uygulamanız faydalı olacaktır.

DİŞ ÇÜRÜKLERİNE KARŞI ETKİLİDİR

Pek çoğumuz için diş bakımı çok önemlidir. Dişlerinizi çürümeye karşı doğal olarak korumak için hindistan cevizi yağı ile gargara yapabilirsiniz. Bu yağ, antibakteriyel özelliği sayesinde dişlerinizdeki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Katı halde bulunan Hindistan cevizi yağını bir tatlı kaşığı kadar alıp, eriterek ağınızda yaklaşık 20 dakika boyunca çalkalayıp, tükürebilirsiniz.

DOĞAL DEODORANT OLARAK KULLANILIR

Hindistan ceviz yağı hem güzel kokmak hem de kimyasal ürün kullanmak istemeyenler için kurtarıcıdır. Bu yağ laurik asit içerir ve yoğun kokusu sayesinde kötü kokuları önler. Güzel kokusuyla bilinen hindistan cevizi yağına istenirse lavanta yağı gibi esansiyel yağlardan da birkaç damla yağ ekleyebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz kokuda doğal deodorantınız olur.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ ZARARLARI NELERDİR?

Hindistan cevizi yağı yüze uygulandığında, laurik asit barındırdığı için normalde sivilceye sebep olan bakterileri yok eder. Ancak bu durum cildi çok yağlı olmayanlar için geçerlidir. Eğer cilt yapınız çok yağlı ise sivilcelenme problemi yaşayabilirsiniz. Hindistan cevizine hassasiyetiniz varsa, bu yağ alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Hindistan cevizi yağının sizde alerji yapıp yapmayacağını kontrol etmek için küçük bir bölgeye uygulama yapabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...