2022-11-25 18:09:00 | Son Güncelleme : 2022-12-03 18:46:05

Kütür kütür kalmasın: Lahana nasıl yumuşatılır? İşte beyaz ve mor lahanayı en kolay yumuşatma yöntemi

Birçok lezzetli tarifin kahramanı lahana, sebzelere ve mezelere çok yakışıyor. Ancak beyaz ve mor lahanayı salatalara ve mezelere katmadan önce yumuşatmak gerekir. Yumuşatma işleminin ise birkaç püf noktası var. Peki, beyaz lahana nasıl yumuşatılır? Mor (kırmızı) lahana nasıl yumuşatılır? İşte detaylar…

Mutfaklarda yaygın olarak kullanılan beyaz ve mor lahana, turpgiller familyasının en lezzetli sebzeleri arasında.
Mutfaklarda yaygın olarak kullanılan beyaz ve mor lahana, turpgiller familyasının en lezzetli sebzeleri arasında.

Haşlandığında lahana sarmasına dönen, pişirilerek kapuskası yapılan beyaz lahana, çiğ çiğ de yenilebiliyor. Ancak beyaz ve mor lahana sert ve gevrek yapıya sahip olduğundan direkt salataların ve mezelerin içine koyulduğunda, lezzeti askıda bırakıyor. Beyazıyla moruyla, ana yemeklerden, salatalara birçok tarife dâhil ettiğimiz lahanayı yumuşatarak önceden hazır hale getirmek gerekir. En pratik yöntemiyle lahanalarınızı nasıl yumuşatacağınızı merak ediyorsanız buyurun devam edelim:

BEYAZ LAHANA NASIL YUMUŞATILIR?

Lahanalar boyut olarak büyük sebzeler olduğundan tek bir parça halinde yıkamak haliyle zorlayabiliyor. Bütün halde yıkayıp kurulayacağınız gibi dilerseniz doğradıktan sonra da yıkayabilirsiniz.

Temizleme ve doğramaya başlamadan önce lahananın dış kabuklarında sararmış ve çürümüş yaprakları kopararak temizleyin. Sonrasında keskin bir bıçak yardımıyla lahanayı 4 eşit parçaya bölün. Kullanacağınız kadarını kesme tahtasına alın. Kullanmayacağınız kısımları ise hava almayacak şekilde poşetle sarıp buzdolabına kaldırın.

Kesme tahtasına aldığınız lahanaları ince ince doğrayın. Unutmayın, ne kadar ince doğrarsanız yumuşatmanız da o kadar kolaylaşacaktır.

İnce ince doğradığınız lahanaları geniş bir kaba aktarın. (Doğradıktan sonra yıkamayı tercih ettiyseniz lahanalarınızı sudan geçirin, kurulayın ve fazla suyunu süzdürün.)

Lahanaların üzerine tuz ekleyin. Lahananın lezzetlenmesi için bir miktar toz şeker ekleyebilirsiniz. Elinizle güzelce karıştırın ve bir köşede dinlenmeye bırakın. Ardından üzerine bir miktar sirke yahut limon suyu ekleyerek güzelce ovmaya başlayın.

Lahanalar bir süre tuzla bekletildiğinden ovma işlemini çok daha kolay yapacaksınız. Ovma sonrası dilerseniz farklı baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

MOR LAHANA NASIL YUMUŞATILIR?

Mor lahana gevrek yapıya sahip olduğundan direkt hazırladığınız mezenin veya salatanın içine koyduğunuzda, istediğiniz lezzeti elde edemezsiniz. Bunun için mor salatayı yumuşatarak önceden hazır hale getirmeniz gerekir. Mor lahana şöyle yumuşatılır:

  • Öncelikle mor lahanayı uzunlamasına ortadan ikiye bölün. Elde ettiğiniz parçaları yine uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Ardından ince ince piyazlık doğrayın.
  • Doğradığınız lahanayı geniş bir kabın içerisine alın. Üzerine bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Ardından ovmaya başlayın.
  • Ovma işlemi sırasında lahana mor rengini biraz atacaktır. Sonrasında bol su ile yıkayın ve süzgece alarak suyunu süzdürün.
  • Tamamen süzülen mor lahanayı saklama kabının içerisine alın ve üzerine yarım çay bardağı kadar zeytinyağı gezdirin. Kaşık yardımıyla karıştırarak saklama kabının kapağını kapatın.
  • Yumuşattığınız mor lahanayı saklama kabında minimum 1 hafta muhafaza edebilir ve salatalarınıza, mezelerinize ekleyebilirsiniz.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
01 Şubat 2023 - 12:20
Oje arama derdine son! İnce çorabın kaçmaması için bakın ne gerekiyormuş
Her kadının ömrü hayatında bir kere de olsa yaşadığı durum; çorap kaçması. Özenle giyilen ince çorapların ummadık zamanda yırtılıp bir de şerit halinde uzayıp gitmesi oldukça can sıkıcı. Sanırsın külotlu çoraplar kaçmak için yapılmış... İlk üretildiğinden bu yana teknoloji level atladı ancak kadınlar hala kaçan çoraba çözüm arıyor. Tiktok'ta paylaşım yapan genç kadın bugüne kadar ince çorapları yanlış giydiğimizi söyleyerek çorabı kaçırmadan giymenin tek kolay yolunu paylaştı.
Yaşam
|
02 Şubat 2023 - 16:16
Kıtlık döneminde bir tek o ayakta kalabilecek! Canan Karatay’dan 2025 için çarpıcı iddia!
“Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesaplıyor. Biz zeytin memleketiyiz ve zeytin memleketinin cennetiyiz. Bunun kıymeti bilmemiz lazım, zeytin ağaçlarını kesmenin cinayetten farkı yoktur. Kıtlık döneminde tek ayakta duracak ağaç zeytin ağacı olacaktır” sözleriyle dikkat çeken Prof. Canan Karatay hem doğaya hem de insan sağlığına faydaları azımsanmayacak zeytin ağaçlarının, kıtlık yaşamamızı engelleyeceğini iddia etti.
Yaşam
|
22 saat 25 dakika önce
10 gün toz almayacaksınız: Mıknatıs gibi çekiyor, mobilyaları parlatıyor
Özellikle büyük şehirlerde dışarıdan gelen kirli hava akımının pencereyi açmamızla içeri dolması evin gün aşırı tozlanmasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bazı evler var ki her gün toz alsanız bile sanki hiç silinmemiş gibi toz tabakasına mahkûm kalıyor. Neyse ki vereceğimiz tozsavar iksir tarifi ile uzun süre toz alma derdinden kurtulacaksınız.