Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Limonlu Türk kahvesi tarifi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Mavi Kadın>Yaşam>Limonlu Türk kahvesi tarifi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Yüzlerce yıldır şifa kaynağı olan Türk kahvesini limonlu içmek etkisini daha da arttırıyor. Şaşırtıcı ve ilginç bir lezzet olan limonlu Türk kahvesini denemeye ne dersiniz? Limonlu Türk kahvesi nasıl yapılır? Ne zaman içilir, yağ yakar mı? Limonlu Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Popüler olan tarifle ilgili her şey..

Limonlu Türk kahvesi tarifi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?
 • LİMONLU TÜRK KAHVESİ TARİFİ NASIL YAPILIR?
 • LİMONLU KAHVE NE ZAMAN İÇİLMELİ?
 • LİMONLU TÜRK KAHVESİ FAYDALARI NELERDİR?
 • LİMONLU TÜRK KAHVESİ YAĞ YAKAR MI?
 • İSHALE İYİ GELEN LİMONLU KAHVE NASIL YAPILIR?

Limon içine girdiği her yiyeceğe ferahlık, lezzet, aroma katar. Limonla yapılan içecek ve yiyecekler hem lezzetli hem de faydalıdır. Türk kahvesi ise kültürümüzün vazgeçilmezi, sohbetlerin yoldaşı, misafirperverliğin simgesidir. Türk kahvesi zihin açıcı, canlandırıcı ve sindirimi rahatlatıcıdır. “Kahvesiz olamıyorum” diyenlerdenseniz Türk kahvesini bir de C vitamini ve antioksidan kaynağı limonla deneyin. 

İşte limonlu Türk kahvesi tarifi ve faydaları:

Limonlu Türk kahvesi tarifi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

LİMONLU TÜRK KAHVESİ TARİFİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler:

 • 1 fincan soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Cezveye soğuk su ve kahve konarak ocakta kısık ateşte pişirilir. Kabarmaya başladığında ocaktan alınır. Pişen kahve fincana konduktan sonra limon suyu ilave edilir.

Eğer kahveyi şekerli içmeyi isterseniz şeker kullanımınıza göre kahve pişmeden cezveye şeker koyabilirsiniz.

Limonlu Türk kahvesi tarifi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

LİMONLU KAHVE NE ZAMAN İÇİLMELİ?

Limonlu Türk kahvesi günün her saati içilir. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde sindirimi kolaylaştırıcı ve kilo verici etkiye sahiptir. Limonlu kahve yiyeceklerin yanında ya da tek başına tüketilebilir. Eğer uykusuzluk yaşıyorsanız uyumadan önce kahve içmemenizi tavsiye ederiz. Mide rahatsızlığı olanlar sabah aç karnına kahve içmemelidir. Günde 1 fincandan fazla limonlu Türk kahvesi tüketmemek gerekir.

LİMONLU TÜRK KAHVESİ FAYDALARI NELERDİR?

Limonlu Türk kahvesi insan sağlığına şu faydaları sağlar:

 • Metabolizmayı hızlandırır: Türk kahvesi metabolizmanın ve sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlar. Bu nedenle limonlu Türk kahvesi yağ yakımına yardımcıdır.
 • Ruh sağlığına olumlu etki eder: Kahve Parkinson, Alzheimer, depresyon gibi hastalıklara karşı etkilidir. Kahve içmek baş ağrılarını azaltır. Ağrı kesici ilaç kullanan kişilerde limonlu kahve tüketildikçe ağrı kesicinin etkisinin yükseldiği görülmüştür.
 • Enerjiyi arttırır: Kahvedeki kafein, tüketildiğinde kana karışarak beyne ulaşır. Beyinde uykuya sebep olan nöronları geçersiz hale getirerek uyanıklık durumunu artırır ve enerjiyi yükseltir. Bu nedenle limonlu kahve içince canlılık kazanırız, konsantrasyonumuz artar, hafızamız güçlenir.
 • Cildi güzelleştirir: Kahvenin içinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücut hastalıklardan korunur ve yaşlanma gecikir. Yaşlanmanın en bariz etkisi ciltte kendini gösterdiği için limonlu Türk kahvesi cildi güzelleştirir. Ayrıca Türk kahvesini direkt olarak yüze, ellere, boyna uygulamak peeling görevi görmekte, kırışıklıklar için etkili olmaktadır.
 • C Vitamin takviyesi: Türk kahvesi limonlu içildiğinde diğer faydalara ek olarak vücuda C vitamini takviyesi de sağlar. C vitamini hastalıklara karşı korunmada, yaraların iyileşmesinde ve kıkırdak onarımının sağlanmasında etkilidir.
 • Türk kahvesinin diyabet ve kalp hastalıklarına karşı etkili olduğu da bilinmektedir.

Limonlu Türk kahvesi tarifi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

LİMONLU TÜRK KAHVESİ YAĞ YAKAR MI?

Türk kahvesini limonlu içmek metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlı çalışması sayesinde yağ yakımı kolaylaşır. Bunun için kahveyi şekersiz olarak spordan önce ya da yemeklerden sonra tüketmek uygun olabilir. Zayıflamak için diyet yapıyorsanız bir uzmana danışarak limonlu Türk kahvesi tüketmeniz tavsiye edilir. 

Limonlu Türk kahvesi tarifi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

İSHALE İYİ GELEN LİMONLU KAHVE NASIL YAPILIR?

Halk arasında ishale iyi geldiği söylenen çözümler arasında limonlu kahve tüketimi de yer almaktadır. 1 tatlı kaşığı kuru kahveye 3-4 damla limon suyu sıkarak yemek ishali önemli ölçüde etkileyebilir. Bu tarifimiz öneri amaçlıdır. Bağırsak rahatsızlıklarınız için en doğru yöntem doktorunuza danışmanızdır.

 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Işıl Bulur
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
8 Görüş
ipek27 Şubat 2024 - 09:28
içicem ilk fırsatta..
çiçek27 Şubat 2024 - 09:28
bal olmaz bence..bal sıcak sıvıya konunca zehir oluyormuş..
Gaye 26 Şubat 2024 - 22:11
limonu her şeye katıyoruz, bunu da deneyelim bakalım
Ayşin 26 Şubat 2024 - 22:11
Denedik ishale iyi gelmedi :(
sevimli panda23 Şubat 2024 - 14:47
her gün yeni bir icat.. Türk kahvesine koymadığımız bir limon kalmıştı
s.b.23 Şubat 2024 - 11:20
içine bal koysak da olur mu
Lale Kulan23 Şubat 2024 - 10:24
ilk kez duydum bunu, deniycemm
fatma yıldız23 Şubat 2024 - 10:24
doktoruma sordum içilebilir olduğunu söyledi. 2 günde 1 kahveyi limonlu içiyorum
Sonraki Haber Yükleniyor...