Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Limonun saça 9 faydası: Saçları uzatıyor, saça parlaklık kazandırıyor…

Mavikadin>Saç bakımı & saç uzatma>Limonun saça 9 faydası: Saçları uzatıyor, saça parlaklık kazandırıyor…

Limon suyu yüzyıllardır hem saç hem de cilt bakımı için kullanılagelmiştir. Limon saça parlaklık kazandırır, saçlardaki yağlanmayı önler… Limon saça nasıl uygulanır? Limonun, limon suyunun saça faydaları nelerdir? İşte limonun saç için kullanımı ve saç için faydaları:

Limon sitrik asit içeriği ile kimyasala bulaşmadan saç renginizi açar.
Limon sitrik asit içeriği ile kimyasala bulaşmadan saç renginizi açar.

Limon suyu saç bakımınız için kullanabileceğiniz, saç için en faydalı doğal maddelerdendir. Saça kökten uca bakıp yapar, saç dökülmesini önler, saçlardaki kepeği yok eder, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Limon suyunu saça şöyle uygulayabilirsiniz:

LİMON SAÇA NASIL UYGULANIR?

3-4 yemek kaşığı limon suyunu 1 su bardağı su ile karıştırın. Bunu saçlarınıza ve saç derinize uygulayıp 1-2 saat saçlarınızda bekletin. Saçlarınızı suyla durulayın, şampuanlayın ve yıkayın.

Limonun saça 9 faydası: Saçları uzatıyor, saça parlaklık kazandırıyor…

LİMONUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Saça limon suyu sürmenin saç ve saç derisi için faydaları şöyledir:

SAÇLARIN UZAMASINA YARDIMCI OLUR

Limon, kolajen üretimini destekleyen, gözeneklerinizi açan, saç derisini temizleyen ve saçların uzamasını hızlandıran C vitamini ve flavonoidler açısından zengindir. Saçlarınıza düzenli olarak limon suyu uygulamak saçların sağlıklı bir şekilde uzamasında etkili rol oynar.

SAÇ RENGİNİ AÇAR

Saç renginizi açmak için saçlarınızı boyamak veya kuaföre gitmek zorunda değilsiniz! Limon sitrik asit içeriği ile kimyasala bulaşmadan saç renginizi açacaktır. Limonu sıkıp suyunu çıkarın. 1 bardak limon suyu ile yarım bardak suyu karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza sürüp güneşlenin. Haftada 2 kez bu yönteme devam edin.

Limonun saça 9 faydası: Saçları uzatıyor, saça parlaklık kazandırıyor…

SAÇA BAKIM YAPAR

Limon, C vitamini, kalsiyum ve potasyum içeriği ile saçın vitamin ihtiyacını karşılar, saçları kökten uca besleyip doğal bir şekilde saça bakım uygular. Limon en etkili doğal saç bakım ürünlerindendir. Bu nedenle kozmetikçilerde satılan pek çok saç kozmetik ürününde limon bulunur.

SAÇTAKİ KEPEĞİ YOK EDER

Limon saçtaki kepeğe doğal çözümdür. Kepekten kurtulmanın en etkili bitkisel yollarındandır. Limon suyu antibakteriyel ve antifungal içeriği ile saç derisini temizler, kepeği yok etmeye yardımcı olur.

SAÇI SERBEST RADİKALLERDEN KORUR

Serbest radikaller saça zarar verip saçların kırılmasına, dökülmesine ve matlaşmasına neden olur. Limon, saç hücrelerine zarar veren serbest radikallerle savaşan C vitamini, flavonoidler ve diğer antioksidanlar açısından zengindir, saçı güneşin UV ışınlarından, hava kirliliğinden korur. Antioksidanlar oksidatif stresi de önleyip saçların erken beyazlamasını engeller, saç dökülmesi riskini de azaltır.

Limonun saça 9 faydası: Saçları uzatıyor, saça parlaklık kazandırıyor…

SAÇ DERİSİNİ ONARIR

Limon, anti-mikrobiyal, anti-bakteriyel ve anti-fungal maddeler içerdiğinden saç derisindeki enfeksiyonu tedavi eder. Saç derisindeki kaşıntı, kızarıklık ve döküntülere iyi gelir.

SAÇLARDAKİ YAĞLANMAYI ÖNLER

Saçların çabuk yağlanması pek çok kişinin ortak derdi…  Limonda bulunan sitrik asitler saç derisinde yağ birikimini engeller. Eşit miktarda limon suyu ve sirkeyi karıştırın, bu losyonu saç derisine uygulayın. Düzenli olarak haftada 1 kez buna devam ettiğinizde saçlarınızın artık eskisi gibi sık yağlanmadığını göreceksiniz.

SAÇLARDAKİ KAŞINTIYA İYİ GELİR

Saç derisinde kaşıntı yaygın görülen bir problemdir. Kaşıntıya çoğu zaman saç derisinde tahriş de eşlik eder. Limon antibakteriyel içeriği sayesinde saç derisini onarır, saç diplerindeki kaşıntıyı geçirir.

LİMONUN SAÇA ZARARLARI NELERDİR?

Limon asidik bir meyve olduğundan şayet saç derisi ve saç bakımı için sık sık kullanılırsa saçlara değil faydalı olmak aksine saça zarar verir, kurutur ve saç derisine tahrişine yol açar. Bu nedenle haftada 1’den daha fazla limon suyu saça uygulanmamalıdır.

Limon ile saç rengini açtığınızda istediğiniz saç rengine ulaşmadığınızda moraliniz bozulabilir.

Saç deriniz hassas ise limon suyu saç derinizde kızarıklık, yanma hissi ve tahrişe neden olabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...