2023-01-15 19:10:00 | Son Güncelleme : 2023-01-15 19:16:49

Mantının yanına ne gider, ne yakışır? Mantının yanına yapabileceğiniz en lezzetli 30 öneri

Türk mutfağının ünlü yemeklerinden olan mantı doyuruculuğu ve lezzetiyle başlı başına bir öğün yerine geçmektedir. Ancak mantıyı bazı besinler ile tüketmek mantının lezzetine lezzet katacaktır. İşte mantının yanına yakışacak yiyecek ve içecekler:

Mantının yanına ne gider, ne yakışır? Mantının yanına yapabileceğiniz en lezzetli 30 öneri

Mantı en sevilen, lezzetli besinlerdendir. Ancak kalorisi yüksek olduğundan kontrollü tüketilmelidir. Sarımsaklı yoğurt ve kola mantının yanına en yakışan yiyeceklerdir. Mantının yanına iyi gidecek diğer yemekler şöyledir:

MANTININ YANINA NE YENİLEBİLİR?

Ülke mutfağının en meşhur ve beceri isteyen yemeklerinden olan mantı ev hanımları tarafından çokça tercih edilip sofralarda yerini almaktadır. Mantının yanına önereceğimiz lezzetlerle siz de misafirlerinizin damak tatlarına hitap edebilirsiniz.

 1. Mantının vazgeçilmezi üzerine dökülecek sarımsaklı yoğurt ve salçalı kırmızı biberli sostur. Yanına bir de salatalık turşusu veya kola olursa tadından yenmez.
 2. Ana yemeği mantı olan bir öğünün başlangıcında çorba da iyi bir seçenek olabilir. Mercimek ve ezogelin başta olmak üzere bol kaşarlı domates çorbası ile de yemeğe sıcak bir başlangıç yapılabilir.
 3. Seçeceğiniz çorbanın ardından mantı servisiyle devam ederken sofraya mercimek köftesi, pilaki, salatayla çeşitlilik katabilirsiniz. Boş zamanınızda hazırlayabileceğiniz biber dolması, zeytinyağlı yaprak sarmayla misafirlerinizin damaklarında eşsiz bir tat bırakabilirsiniz.
 4. Yoğurtlu mantının yanında bol yeşillikli bir salata güzel tercih olabileceği gibi farklı salata seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. “Salata istemeyenlerdenseniz salatalık turşusu veya karışık turşu ile lezzet uyumunu yakalayabilirsiniz.
 5. İçecek olarak daha önce de belirttiğimiz gibi kola güzel bir tercih olsa da asitli içecekleri tüketmeyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Misafirleriniz için meyve suları, limonata vb. tercihler yapabilirsiniz veya evde hazırlayacağınız komposto gibi özel içecekler de misafirlerinizin kalbinde yer edecektir.
 6. Mantının ardından sırada tatlı var. Mantı ağır bir yemek olacağı için tatlı konusunda hafif seçimler yapmanız önemli. Uğraş gerektiren tatlılara vaktiniz yoksa daha pratik tariflere yönelebilirsiniz.Hem şerbetli hem de hafif bir tatlı olan revani iyi bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra sütlaç, güllaç, muhallebi gibi sütlü tatlılar veya dondurma gibi soğuk tatlılar tercih edilebilir. 
 7. Salata
 8. Çorba
 9. Mercimek çorbası
 10. Turşu
 11. Fırında patates
 12. Mercimek, ezogelin veya domates çorbası
 13. Havuç kavurması
 14. Acılı ezme
 15. Közde patlıcan salatası
 16. Şalgam suyu
 17. Vişne kompostosu
 18. Barbunya pilaki
 19. Orman kebabı
 20. Fıstıklı kadayıf
 21. Şekerpare
 22. Yaprak sarması
 23. Kuru biber dolması
 24. Meşrubat 
 25. Profiterol
 26. Köfte
 27. Kızartma
 28. Kısır
 29. Börek
 30. Yaprak sarma
Mavi Kadın