Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Meğer bu kadar malzeme yeterliymiş... Saçları coşturan kür tarifi!

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Meğer bu kadar malzeme yeterliymiş... Saçları coşturan kür tarifi!

Kadın erkek fark etmeksizin güzel görünen saçlar herkesin ilgi alanıdır. Saçların iyi ve sağlıklı gözükmesi için genetik faktörlerin yanı sıra düzenli yapılan bakımlar da önemlidir. Saçı besleyen doğal ürünler soğan ve karanfil olarak ilk sırada yerini alıyor.

Doğal koruma kalkanı olarak soğan ve karanfil kürü tarifleri
Doğal koruma kalkanı olarak soğan ve karanfil kürü tarifleri

Saç sağlığı için birçok kimyasal yardımcı olduğu gibi doğal ürünler de bulunuyor. Doğal ürünler arasında karşımıza soğan ve karanfil çıkıyor.  

Kimyasal ürünlerin saçlara zarar verdiğini biliyoruz. Her ne kadar kullanımı pratik ve albenili kutuları cazip gelse de doğal ürünleri tercih etmekte fayda var. Saçı besleyen doğal ürünler: Soğan ve karanfil şeklinde kullanılabilir. Peki nasıl ? İşte detayları…

Günlük 50 ile 100 tel saçın dökülmesi normal kabul ediliyor. Ancak bu miktarın üzerinde bir dökülme söz konusu ise bu çok da normal sayılmaz. Bunun için öncelikle yediğimiz besinlerin temiz olması çok önemlidir.

Kolay bir şekilde saç sağlığımızı korumak için doğal yolları tercih edebiliriz. En basit haliyle saçlarımızın durumunu kontrol etmek için saçımızı zorlamadan çekip elimize ne kadar saç geldiğine bakabiliriz. Elimize 15 ile 20 saç telinden fazlası geldiğinde bir sorunun olduğunu düşünebiliriz. Bunu durdurmak için ise bakım şart.

Öncelikle saçlarınızın neden dolayı döküldüğünü bulmanız gerekiyor. Sorunun kökenine inerseniz daha kalıcı çözümler bulabilirsiniz. Ancak genetik faktörlere bağlı olarak bir dökülme gerçekleşiyorsa bu durumda çok fazla yapılacak bir şey maalesef yoktur.

SAÇI BESLEYEN DOĞAL ÜRÜNLER: SOĞAN VE KARANFİL

Doğal koruma kalkanı olarak da adlandırılan soğan ve karanfil kimyasal ürünler yerine rahatlıkla tercih edilebilir. Peki nasıl kullanmalıyız?

SOĞAN SUYU

Soğan suyu yüksek oranda sülfür içermektedir.  Sülfür adı verilen bu madde ise saçların yeniden çıkmasını sağlar ve saç dökülmesinin de önüne geçer.

SOĞAN SUYU NASIL UYGULANIR?

Meğer bu kadar malzeme yeterliymiş... Saçları coşturan kür tarifi!

1 adet orta boy soğan iyice ezildikten sonra robottan geçirilir. Suyu tamamen çıkartılır. Bunun için mutfakta kullanılabilen müslin bezlerden faydalanabilirsiniz. Dökülmenin fazla görüldüğü yerlere masaj yaparak uygulama yapılabilir. 30 dakika saçta beklettikten sonra ise bitkisel şampuanla saç yıkanabilir. Bu şekilde düzenli kullandığınızda saçınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

KARANFİL

A, E, B6 vitaminleri bakımından oldukça zengin olan karanfil saç köklerini besler ve saçların gürleşmesini sağlar.

KARANFİL NASIL UYGULANIR?

Saçı gürleştirmek amacıyla kullanılan karanfil, soğan kullanmaktan çekinenler için güzel bir seçenektir. Kaynamış bir bardak suyun içine 10- 15 adet karanfil atın. Ağzı kapalı kavanoz içinde 15 dakika boyunca soğumasını bekleyin. Karanfil suyunu bir şişeye koyarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Köklerden uçlara doğru masaj yaparak yedirmek sizin için daha etkili olacaktır. Karanfil suyunu düzenli olarak 1 hafta boyunca kullandıktan sonra da 2 günde bir olacak şekilde bir ay süresince uygulama yapmanız gerekiyor.

Meğer bu kadar malzeme yeterliymiş... Saçları coşturan kür tarifi!

SAÇ NASIL GÜRLEŞİR?

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsak öncelikle saçlarımızı ısıdan dolayısıyla fön çekmekten uzak tutmamız gerekir.

Saçlarınızda kırık oluşumunu engellemek için kuruyken tarama işlemi yapın.  

Dökülmesini engellemek ve gürleştirmek için kullandığımız ürünleri belli aralıklarla değiştirmemiz gerekir. Bunun nedeni ise bu ürünlerin belli bir zaman sonra bağışıklık yaratacak olmasıdır.

Saçlarınıza olabildiğince kimyasal ürün kullanmayın. Köpük, jöle gibi ürünler saça sandığınızdan daha fazla zarar verecektir.

Bu ürünler kullanıldıysa ise aynı gün içinde saçtan arındırılmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...