Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Mevlid Kandili günü yapılacak ibadetler, zikirler, okunacak dualar neler? Mevlid Kandili günü oruç tutulur mu?

Mavi Kadın>Yaşam>Mevlid Kandili günü yapılacak ibadetler, zikirler, okunacak dualar neler? Mevlid Kandili günü oruç tutulur mu?

Mevlid Kandili, Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselamın dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümüdür. Müslümanların bayramı, sevinç günüdür. Mevlid Kandili vesilesiyle Sevgili Peygamber efendimize sevgisini göstermek isteyen vatandaşlar Google arama motorunda “Mevlid Kandili günü neler, hangi ibadetler yapılır? Mevlid Kandili okunacak dualar, yapılacak zikirler nelerdir?” şeklinde arama yapıyor. İşte ayrıntılar!

Mevlid kandilini ihya etmek için oruç tutabilir, kaza namazı kılabilir, tesbih çekebilir, Kuran-ı Kerim okuyabilirsiniz.
Mevlid kandilini ihya etmek için oruç tutabilir, kaza namazı kılabilir, tesbih çekebilir, Kuran-ı Kerim okuyabilirsiniz.

Mevlid kandili, Peygamber efendimizin doğum günüdür. Mevlid, Mirac, Berat ve Regaib gecelerine, Kandil geceleri denir. Mevlid gecesi; Arabi aylardan olan, Rebî'ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselamın doğduğu gecedir. İslam alimleri bu gecenin kadir gecesinden sonra, en kıymetli gece olduğunu söylüyor.Hatta bu geceden daha kıymetli olduğunu bildiren âlimler de oldu. Bu gece, Peygamber efendimiz doğduğu için sevinenler affolunur. Resûlullah efendimizin doğumu için sevinmek, Cehennem azabından kurtulmaya sebep olur. Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına vesile olur. Bu gece, Resulullah efendimizin doğum zamanlarında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Mevlid kandilini değerlendirebilmek, Sevgili Peygamber efendimize sevgimizi göstermek için yapabileceğimiz ibadetler şunlardır:

MEVLİD KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Mevlid kandilini ihya için ilim öğrenmeli, mesela ilmihal okumalı, Kur’an-ı kerim okumalı, tesbih çekmeli, bol salavat getirmeli, kaza namazı kılmalı, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, hayır hasenat yapmalı bunların sevaplarını ölü diri bütün müminlere göndermeli! Peygamber efendimizin doğum gününü kutlamak, bu kutlu günü güzel geçimek için şunlar yapılabilr:

Mevlid Kandili günü yapılacak ibadetler, zikirler, okunacak dualar neler? Mevlid Kandili günü oruç tutulur mu?

Peygamber Efendimizin Hayatı Okunmalı

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: “Bu gecede, Resulullah doğduğu zaman görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevabdır. Kendisi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da, bir yere toplanıp anlatırlardı.” Mevlid kandilini değerlendirmek için bunlar okunabilir.

Salavat Getirmek

Resûlullah Efendimiz'e salavat getirmeyi Allahü Teâla emretmiştir. Peygamber Efendimizin dünyaya geldiği bu gecede yapabileceğimiz en kıymetli ibadetlerden biri bol salavat okumaktır. Salevat kısaca, Allahümme salli ala Muhammed ve ala âli Muhammed demektir. Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammed de denebilir. Salavat getirerek Peygamber efendimize dua edilmiş olur. Hadisi Şerif’te (Kıyamette bana en yakın olan, en çok salevat getirendir.) buyuruldu.

Kaza Namazı ve Nafile Namaz Kılmak

Kandil günlerinde kaza borcu olanlar kaza namazı kılmalı, Kazası olmayan da nafile namaz kılar. Kandil gecelerinde kaza namazı kılınırsa, kazamız olmasa da, yine nâfile sevabı alınır.

Mevlid Kandili günü yapılacak ibadetler, zikirler, okunacak dualar neler? Mevlid Kandili günü oruç tutulur mu?

Kur'an-ı Kerim Okumak

Mevlid kandili ihya için Kuran-ı Kerim okuyabilirsiniz. Mevlidi, erkek kadın karışık olmadan, çalgı ve başka haram karıştırmadan, Allah rızası için Kuran-ı Kerim’den sureler okunabilir. Hadis-i Şerif’te

(Kur’an okunan evin hayrı artar, sakinlerini sıkmaz, melekler toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur’an okunmayan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar.) [Dârimî] buyuruldu.

Mevlid Okunabilir

Mevlid okumak, peygamberi övmek olduğu için ibâdet sayılır.Süyûtî der ki: “Hangi evde Mevlid okunursa, kıtlık, vebâ, âfet, hased, belâ, nefret, nazar o evden kalkar. Böyle yapanın kabirde suali kolay olur.”Süleyman Çelebi’yi, Vesiletü’n-Necât (Kurtuluş Vesilesi) adındaki meşhur Mevlid kasidesini okuyabilirsiniz.

Oruç Tutmak

Mevlid kandilinde oruç tutabilirsiniz. Rebiul-evvel ayının 11 veya 12. gününde oruç tutmak iyi olur. Oruç kazası olan kimse, bu oruçları tutarken, (ilk kazaya kalan Ramazan orucuna) diye niyet etmeli. Kaza borcumuz yoksa da, yine böyle niyet ederek tutmalıdır; çünkü tutulan bu oruç, zaten nafile olur. Unutulmuş bir kazamız varsa, onun yerine geçer. Böyle olursa, hem oruç borcumuzu ödemiş olur, hem de o mübarek gün için bildirilen oruç sevabına kavuşmuş oluruz.

Dua Etmeli

Dua müminin silahı, dinin temel direklerindendir. Mevlid kandili gibi kandil geceleri Allahü Teala’ya  kendimiz ve tüm Müslümanlar için duâ ve niyazda bulunmalı.

Sadaka Vermeli

Allah rızası için yapılan, maddi ve manevi her iyiliğe, sadaka denir. Bu müstesnâ geceler de sadaka vermeye en güzel vesilelerdir.

Mevlid Kandili günü yapılacak ibadetler, zikirler, okunacak dualar neler? Mevlid Kandili günü oruç tutulur mu?

MEVLİD KANDİLİNDE HANGİ ZİKİRLER ÇEKİLİR?

Mevlid kandilinde bol salavat getirmeli. Hadis-i Şeriflerde geçen şu tesbihler de çekilebilir:

  • (La ilahe illallah demek 99 belayı defeder, en aşağısı sıkıntıdır.) [İ.Asakir]
  • (Allah indinde en kıymetli söz, "Sübhanallahi ve bihamdihi"dir.) [Müslim]
  • (Şu beş şeyi dilinizden düşürmeyin: Sübhanallah, Elhamdülillah, Allahü ekber, La ilahe illallah ve La havle vela kuvvete illa billah.) [Taberani]

Kaynak : Mavi Kadın, dinimizislam.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...