Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Mutfak bezlerini bir de böyle temizleyin! 10 dakikada ne kir kalıyor ne leke…

Mavi Kadın>Yaşam>Mutfak bezlerini bir de böyle temizleyin! 10 dakikada ne kir kalıyor ne leke…

Mutfakta tezgah silmek, bulaşıkları kurulamak için mutfak bezi kullanırız. Eğer temiz değilse nereyi silersek silelim bu kirler tüm yüzeye bulaşacaktır. Peki, kokmuş, lekeli mutfak bezleri nasıl temizlenir? Detaylar haberimizde…

Mutfak bezlerini bir de böyle temizleyin! 10 dakikada ne kir kalıyor ne leke…

Mutfakta en çok kullandığımız eşyalardan biri kendisi. Kullandıktan sonra iyi bir şekilde temizlenmediğinde tam bir bakteri yuvasına dönüşür. Yağlı, lekeli, kokmuş mutfak beziyle kim temizlik yapmak ister ki? İster mikrofiber kullanın ister sarı bez kullanın bu bezleri düzenli aralıklarla sterilize etmek gerekir. Mutfak bezlerini 10 dakikada pırıl pırıl yapan karışım için buyurun devam edelim:

MUTFAK BEZLERİNİ KAYNATMA YÖNTEMİ

Mutfak bezlerini makinede yıkadığınızda tertemiz olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uygun bir kapta kaynatın, çıkan kiri gördüğünüzde inanamayacaksınız. Temiz sandığınız bezlerin içine işlemiş kir ve lekeler makinede yıkayarak çıkmaz. El bezlerinin dezenfekte etmek için en sağlıklı yöntem mutfak bezlerini kaynatmaktır. İşte mutfak bezini pırıl pırıl yapan yöntem şöyle:

  • Kullanmadığınız eski bir tencere içerisine mutfak bezlerinizi koyun.
  • Deterjan ölçüsüyle bir ölçek çamaşır sodası, mai sabun (arap sabunu) kendi kapağıyla bir kapak, bir ölçek de bulaşık makinesi parlatıcısı ekleyin.
  • Bezlerin üzerini geçecek kadar kaynar su dökün. (Suyun kaynamış olması önemli. Soğuk su koyarsanız çamaşır sodası taşlaşma yapacaktır.)
  • Mutfak bezlerini ocakta 5 dakika kaynatın.
  • Ara ara karıştırmayı ihmal etmeyin. İlk dakikada bezlerin kirini atmaya başladığını göreceksiniz.
  • Ocağın altını kapatın ve 10 dakika kaynar suyun içinde bekletin.
  • Ardından bezlerinizi akan musluk altında durulayabilirsiniz.

Mutfak bezlerini bir de böyle temizleyin! 10 dakikada ne kir kalıyor ne leke…

Mutfak bezlerini temizlemek için tercih edebileceğiniz diğer yöntemler şöyle:

Sirke, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu üçlüsü:

Bu yöntem sayesinde inatçı lekelerden kurtulup mutfak bezinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bunun için ılık su dolu kovanın içerisine biraz sirke, bulaşık deterjanı ve çamaşır suyu ilave edin. Mutfak bezlerini kovanın içine koyup en az yarım saat bekletin. Bezleri kovadan çıkarıp suyun altında çitileyerek güzelce durulayın.

Sirkeli su yöntemi:

Sıcak su dolu kabın içerisine sirke koyun. Mutfak bezlerini bu suyun içine bastırıp yaklaşık 30 dakika bekletin. Daha sonra bezlerini duru suda yıkayın ve kuruması için bir yere asın.

Sabunlu su yöntemi:

Yine derin bir kabın içine elinizin dayanacağı kadar sıcak su koyun. Rendelediğiniz bir adet kalıp sabunu sıcak suyun içine koyun. Bezleri de sıcak suyun içine bırakın ve elinizle çitileyin. Yıkadığınız el bezlerini durulayın ve sıkın.

Mutfak bezlerinizi temizlemek için hangi yöntemi tercih ederseniz edin, birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Öncelikle yıkadığınız bezleri katlayıp bir kenara koymayın. Nem mikropların çoğalmasını ve bezlerde kötü koku oluşmasını sağlar. Yıkadığınız bezleri muhakkak bir yere serin ya da asarak kurutun. Mutfak bezlerinizi düzenli olarak temizlemeniz daha sonra oluşacak inatçı lekelerin önüne geçer ve mutfak beziniz daima temiz ve hijyenik kalır. 

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR..

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...