Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Mutfak dolaplarındaki yağ lekesi nasıl çıkar? Yağları söküp atan 6 kesin çözüm

Mavikadin>Yaşam>Mutfak dolaplarındaki yağ lekesi nasıl çıkar? Yağları söküp atan 6 kesin çözüm

Mutfak dolaplarının yağlanması, dolaplarda inatçı yağ lekelerin oluşması biz kadınların adeta kabusu! Ne kadar titiz ve dikkatli olursak olalım dolaplarımız ve tezgahımız yemeklerin sıçramasından yahut buharından dolayı yağlanabiliyor. İşte mutfak dolaplarındaki yağları söküp atan pratik yöntemler.

Mutfak dolaplarınızdaki lekeleri çıkarmak için karbonat, beyaz sirke, ayçiçek yağı gibi doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.
Mutfak dolaplarınızdaki lekeleri çıkarmak için karbonat, beyaz sirke, ayçiçek yağı gibi doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Mutfak dolapları, ocağa yakın olmaları nedeniyle kolayca yağlanabiliyor. Mutfak dolaplarında yağ lekelerinin birikmesi dolapların yapış yapış, kirli ve mat görünmesine yol açabiliyor. Çoğu zaman yağ lekeleri inatçı, zor lekelere dönüşüyor ve çıkarmak gittikçe güçleşiyor. Neyse ki mutfak dolaplarındaki yağ lekelerini kolayca çıkaran yöntemler mevcut. Dolaplardaki bu lekeleri çıkarmak için şu çarelere başvurabilirsiniz:

MUTFAK DOLAPLARINDAKİ KURUMUŞ VEYA YENİ YAĞ LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

Mutfak dolaplarınızda yağ birikmesini önlemek için ocak ve dolap kapaklarını mutlaka haftalık olarak temizlenmelidir. Ancak her hafta temizlemenize rağmen yine de yağ lekesi oluşabilir. Marketteki mutfak dolabı temizleyicilerine boşuna para dökmenize gerek yok. İşte evde mutfak dolaplarındaki yağ lekelerini çıkarmak için uygulayabileceğiniz doğal formüller:

KARBONAT

Karbonat mutfak dolaplarındaki inatçı yağ lekelerini gidermek için mükemmel bir çözümdür. Karbonat yüzeyi aşındırmadan yağları dipten temizler, dolapların cilasına zarar vermez.

Ovenclean.com’da mutfak dolaplarını karbonatla temizlemek için 1 ölçü karbonat ile ve 2 ölçü ılık sudan oluşan bir karışımın hazırlanması öneriliyor (Örneğin 1 yemek kaşığı karbonat ile 2 yemek kaşığı ılık suyu karıştırın, şayet varsa biraz limon suyu bile ekleyebilirsiniz). Bulaşık süngerini bu karışıma batırın tüm dolapları güzelce silin, kalan kalıntıları gidermek için dolaplarınızın üzerinden nemli, ılık bir bezle geçin.

BULAŞIK DETERJANI

Lovetoknow’da mutfak dolaplarındaki yağ leklerini gidermek için sıvı bulaşık deterjanı kullanabileceğiniz yazıyor. Bulaşık deterjanları yağlanmış yapış yapış yüzeyleri temizlemekte çok etkilidir.

Bir kaseyi ılık suyla doldurun içerisine biraz bulaşık deterjanı ekleyip karıştırın. Süngerinizi bu suya batırıp yapışkan yüzeyleri güzelce ovalayın. Yaklaşık bir dakika bekleyip temizleyin.  Bu yöntem yağ lekelerini çıkarmadıysa karbonat, bulaşık deterjanı ve suyla bir karışım hazırlayın. Elinize diş fırçası alıp yağlı bölgeleri fırçalayın. Gerektiğinde biraz daha deterjan su ekleyin. Sabun kalıntısını gidermek için bir bezi biraz sirke ve suyla nemlendirin. Dolapları güzelce silin.

BEYAZ SİRKE

Trendswoodfinishing.com'a göre mutfak dolaplarını beyaz sirkeyle temizlemenin en kolay ve en güvenli yolu, sirkeyi eşit miktarda ılık suyla karıştırıp bir sprey şişesine koymaktır. Sprey şişesini yağ lekesi olan yerlere sıkıp süngerle ovalayın. Kalıntıları silmek için nemli bir havlu veya bezle dolapları silin.

Mutfak dolaplarındaki yağ lekesi nasıl çıkar? Yağları söküp atan 6 kesin çözüm

TUZ

Dolap yağ lekelerini çıkarmak için pahalı mutfak temizleyicilerinize ihtiyacınız yok! kitcheninfinity.com’da mutfak dolaplarındaki yağı gidermek için tuz ve sirke karışımı öneriliyor. Küçük bir kasede tuz ve sirkeyi macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Eski diş fırçasını bu karışıma batırın. Mutfak dolabını nazikçe fırçalayın, ardından nemli bir bezle silin!

AYÇİÇEK YAĞI

inthewash.co.uk’a göre bitkisel yağlar, mutfak dolaplarında biriken yağların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bir ölçü karbonat ile iki ölçü Ayçiçek yağını bir kapta karıştırın. Bunu dolap yüzeylerine yayın. Bu karışımı mutfak kulpları ve hatta menteşeler de dahil olmak üzere tüm yağlı bölgelere sürün. Bir müddet bekledikten sonra biraz bulaşık deterjanı katılmış ılık suyla hepsini yıkayın.

UN

tipsbulletin.com’da mutfak dolaplarında yağ lekelerini giderme yöntemlerinden birinin de un kullanımı olduğu geçiyor. Zararlı kimyasalları kullanmak yerine, mutfak dolaplarındaki yapışkan yağları temizlemek için un kullanabilirsiniz. Yağ lekesi biraz un serpin. Un kuruduğunda yağı, nemi emecektir. Un yağı çektiğinde artık dolaplarınızı temizleyebilirsiniz. Yağı hemen gidermek istiyorsanız kağıt havlu da kullanabilirsiniz.

Kaynak : ovenclean.com, LoveToKnow, Trends Wood Finishing, inthewash.co.uk, Tips Bulletin
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...