2023-02-01 12:20:00 | Son Güncelleme : 2023-02-02 13:49:27

Oje arama derdine son! Kadınların hayatını kurtaran bilgi: İnce çorabın kaçmaması için bakın ne gerekiyormuş

Her kadının ömrü hayatında bir kere de olsa yaşadığı durum; çorap kaçması. Özenle giyilen ince çorapların ummadık zamanda yırtılıp bir de şerit halinde uzayıp gitmesi oldukça can sıkıcı. Sanırsın külotlu çoraplar kaçmak için yapılmış... İlk üretildiğinden bu yana teknoloji level atladı ancak kadınlar hala kaçan çoraba çözüm arıyor. Tiktok'ta paylaşım yapan genç kadın bugüne kadar ince çorapları yanlış giydiğimizi söyleyerek çorabı kaçırmadan giymenin tek kolay yolunu paylaştı.

İnce külotlu çoraplar 1940’lı yıllardan bu yana kadınların en çok kullandığı giysilerin başında geliyor.
İnce külotlu çoraplar 1940’lı yıllardan bu yana kadınların en çok kullandığı giysilerin başında geliyor.

Kıyafet kombinlerinin nadide parçası naylon tül çoraplar zarif olduğu kadar hiç olmadık zamanlarda kaçarak çileden de çıkarabiliyor. Genellikle çoraplardaki yırtılmaların çoğu giyinirken yaşanıyor. Uzun tırnaklar, yıkama hataları, dikkatsiz kullanım, nasırlı ya da kuru ayaklar gibi pek çok etken ince çorapların kaçmasına neden olabiliyor. Bu sorun çoğu zamanda çorabın denye numarasıyla yakından alakalı. Çorabın denyesi ne kadar düşükse yani ne kadar inceyse kaçma riski de bir o kadar fazla. Neyse ki tül çoraplardaki bu durum artık sorun olmaktan çıkacak. Tik Tok fenomeni Hannah külotlu çorabın yırtılmasını önleyecek sırrını paylaştı ve kısa zamanda viral olan videosu binlerce beğeni aldı. Bundan sonra keyfinizde kaçmasın, çorabınızda!

İNCE KÜLOTLU ÇORAP TÜYOSU

TikToker Hannah, külotlu çorabı giyerken ellerini ıslattığını açıkladı. Hannah, şöyle anlattı:

"Annem ben büyürken her zaman en iyi moda tüyolarına sahipti ve bu tüyolarını bana öğretti. Külotlu çorap giydiğinizde onu doğrudan yukarı çekersiniz kolayca kaçabilirler. Bu şimdiye kadarki en kötü duygu."

“İHTİYACINIZ OLAN TEK ŞEY SU”

Külotlu çorabı tutup tırnaklarınla çekmek yerine, yapılması gereken tek şeyin elleri ıslatmak olduğunu söyleyen Hannah, "Elini ve avuçlarını lavaboda ıslat. Islak ellerinle külotlu çorabını bacağından yukarı doğru çekebilirsin.” diyerek annesinin yıllardır yaptığı tüyoyu açıkladı.

ÇORABIN KAÇMASINI ENGELLEYEN PRATİK YÖNTEMLER

Çorabın giyerken kaçması durumunda yapılması gerekeni Tik Toker Hannah açıkladı. Şimdi gelelim ince çorapların ömrünü uzatan pratik yöntemlere. Çorapların kaçmasını önlemek en azından geciktirmek mümkün. Çorap kaçmasını önleyen yöntemler şöyle: 

ELDE YIKAYIN

Tül çoraplar oldukça hassastır. Mümkünse hiç makinaya atmadan çorabı ters çevirip elde sabun yardımıyla yıkayın. Uğraşmak istemiyorum makineye atarım diyorsanız fermuar, kopça gibi detaylara sahip giysilerinizle beraber yıkamayın.

OJE KULLANIN

Bu çorap tamir yöntemi eskidir ve kadınlar zor zamanlarda geçici olarak kullanıyor. Çorabınızdaki yırtığı daha kaçmadan fark ettiyseniz renksiz parlatıcı oje ile kaçan bölgenin büyümesini engelleyin.

SAÇ SPREYİ PÜSKÜRTÜN

Çorabınızın üzerine saç spreyi püskürtün. Sprey, çorabınız üzerinde koruyucu bir katman oluşturarak kaçma durumunun önüne geçer. Ancak çok fazla sıkmak çorap üzerinde hoş olmayan izlerin oluşmasına neden olabilir. Püskürtme işlemini yaparken çok yakından yapmayın ve her kullanım sonrasında çorabınızı yıkayın.

ÇORABI ÇEKEREK GİYMEYİN

Çorabı, ayak parmakları kısmına kadar avucunuzda toparlayarak giyinin.

FERMUARLARA DİKKAT EDİN

Fermuarı kapatırken mümkünse fermuar ve çorap arasında parmağınızla bir bariyer oluşturun.

BEDENİNİZE UYGUN ÇORAP GİYİN

Çorabın, kendi bedeninize uygun olduğundan emin olun. Çorabı çekiştirmeniz sonucunda çorabınız kaçabilir. Eğer iki beden arasında kalıyorsanız büyük olanı tercih edebilirsiniz.

AYAK TIRNAKLARINIZI KESİN

Tül çoraplarınızı giymeye başlamadan önce tırnaklarınızı kesin. Kesim hatalarından kaynaklı pürüzleri törpüleyin ki çorabınıza takılmasın.

AYAK VE BACAKLARINIZI NEMLENDİRİN

Ayaklarınızın ve bacaklarınızın kuru olmadığından emin olun. İnce çorap öyle hassastır ki, ayağınızdaki bir sertlik, nasır ve yara bile çorabın kaçmasına neden olabilir. Bu yüzden ince çorap giymeden önce ayaklarınızı ve bacaklarınızı nemlendirin.

BUZLUKTA BEKLETİN

Çorabınızı giymeden bir gün önce çorabınızı ıslatın ve suyunu sıktıktan sonra buzdolabı poşetine koyarak buzlukta bekletin.

SOĞUK SU İLE YIKAYIN

Bir gün önceden çorabınızı soğuk su ile yıkayın ve kurutun. Ertesi günü çorabınızı giyerken kaçma sorunu yaşamazsınız.

TAKILARINIZI ÇIKARIN

Çorabınızı giyerken aksesuarlarınızın çorabınıza takılmaması ve kaçırmaması için elinizdeki ve bileğinizdeki tüm takıları çıkartın.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
17 Ocak 2023 - 15:41
Yoldan geçenler parfümünüzü soracak: En beğenilen Bargello parfüm kodları
Dünyaca ünlü parfümlerin muadili Bargello parfüm, etkileyici kokusu ve kalıcılığıyla adından söz ettiriyor. Farklı koku denemek isteyenler, parfümlerin içeriğini ve en çok satan bargello kadın parfüm kodlarını araştırıyor. Peki, en çok satan bargello kadın parfüm kodları neler? Bargello kadın parfüm kodları neler?
Yaşam
|
07 Şubat 2023 - 15:45
2 dakikada fay hattı sorgulama: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?
Fay hattı sorgulama ekranı, meydana gelen depremin ardından gündemde en önemli konular arasında yer aldı. Vatandaşlar yaşadığınız bölgede fay hattının bulunup bulunmadığını ve bölgenin deprem riskini araştırıyor. Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman başta olmak üzere tüm illerde fay hatlarının sorgulanması artmış durumda. Peki, e devlet fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Hangi bölgelerden fay hattı geçiyor? İşte, 2023 fay hattı sorgulama e devlet ekranı…
Yaşam
|
11 Şubat 2023 - 13:27
Enkaz altında sağ kalma rekoru! Film değil gerçek
Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sancıları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri aralıksız bir ‘can’ daha kurtarabilmek için zamanla yarışırken, enkaz altında mahsur kalanların zamanı daralıyor. Endişe içinde beklenirken daha önce yaşanan depremlerde enkaz altında kalan insanların kaç saat, kaç gün yaşayabildikleri merak kazandı.