Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma> Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

Ombre yıllardır ilgi gören, en popüler saç boyama teknikleri arasında yer alıyor. Ombre, saçlarında doğal görünümlü ışıltı katmak isteyenler tarafından oldukça rağbet görüyor. Peki ombre nedir, kimlere yakışır? Evde ombre nasıl yapılır? Ombreli saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte ombre hakkında tüm merak edilenler…

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

Her yıl farklı saç rengi ve saç modeli moda oluyor. Ancak ombre saçın modası hiçbir zaman geçmiyor. Bu yıl da saç trendlerine damga vuran ombre, radikal değişiklik yapmak istemeyen ve doğal görünmek isteyen kadınların ilk tercihi oluyor. Her zaman kuaföre gidemeyen kadınlar için “Evde ombre nasıl yapılır?” sorusunun cevabını sizler için derledik.

OMBRE NEDİR?

Ombre, Fransızcada gölge anlamına gelir. Ombre saç uçlarının saç diplerinden daha açık renge boyanmasıyla elde edilen bir saç stilidir. Ombre saç stilinde saçların üst kısımları koyu, alt kısımları ise daha açıktır.

Ombrenin bir diğer adı da krepe balyaj’dır. Saçların tutam tutam ayrılıp, tarak ile birlikte yumuşak geçişlerin sağlanarak yapıldığı bir işlemdir. Saç dipleri kendi renginde kalırken saçın ortasından saç uçlarına boya ile ton geçişi uygulanır. Böylece saçlar daha ışıltılı ve canlı görünüm kazanır. Ombreyi diğer saç boyama tekniklerinden ayıran en önemli özellik, saçların kendi öz rengine doğal ve uyumlu görünmesi diyebiliriz.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

EVDE OMBRE NASIL YAPILIR?

Evde ombre yapmak son dönemlerde kadınların en çok tercih ettiği saça yapılan işlemler arasında yer alıyor. Saçlarınız ombre yapmak için daha önceden saçınızı boyamış olmanız, tecrübeli olmanız oldukça önemli.

 Saçınız koyu kahve veya siyah tonlarda ise birkaç ton açık saç boyası saç renginizi istediği gibi açmayabilir. Kuaförler koyu saçları, açıcı kullanarak açar ardından ombre uygular. Ancak saç açıcılar saçların yıpranmasına neden olur. Koyu saçlarınız varsa, daha önce saç açıcı kullanmadıysanız ve saç boyama hakkında tecrübeniz yoksa kuaförden veya bir bilenden yardım almanız daha doğru olacaktır. Evde kolay ombre yapımı için malzemeler:

 • Saç renginizden 1-2 ton açık saç boyası
 • Saç renginiz çok koyuysa saç açıcı
 • Eldiven
 • Saç boyası kabı ve fırçası
 • Alüminyum folyo
 • Tarak
 • Küçük el aynası

1.Adım

Tüm boya malzemelerinizi hazırladıktan sonra boyanın üstünüze bulaşmaması için eski bir tişört giyin.

2. Adım

Öncelikle saçınızı ortadan ayırın ve tarayın. Ombre uygulamasında saçınızdaki bazı yerleri boyamayacağınız için neresinden başlamanız gerektiğine karar verin.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

3. Adım

Saçınızdan tutamlar alın ve saç dibinden en az 20 cm kadar aşağıdan boyama işlemine başlayın. Boyayı fırçayla sürdükten sonra ince bir tarakla tarayın. (Saçın üst kısımlarını ince bir tarak ile krepeler yaparsanız boya sonrası rengin keskin bir çizgiden başlamadığını görebilirsiniz.)

4. Adım

Aldığınız saç tutamının hemen altına alüminyum folyo koyup saçı öyle boyamak işinizin kolaylaşmasını sağlar. Ancak bu şekilde zorsa boyadığınız her bir tutamı alüminyum folyoya sararak o şekilde bir sonraki saç tutamına geçin. Boyanın saçınızda çok daha iyi işleyebilmesi için kurutma makinesi ile boyadığınız bölgeleri kurutabilirsiniz.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

5. Adım

Boya yapıldıktan sonraki bekletme süresi son derecede önemli. Az bekletildiğinde boya saçta tutmayabilir. Fazla bekletildiğinde ise saçlarda yıpranma ve yanmalar meydana gelebilir. Saçlarınız açık renkse 25-35 dakika, koyu renk ise 35-40 dakika bekleyin. Ardından folyoları açın ve saçınızı bol şampuan ve ılık su ile iyice yıkayın. (İstediğiniz saç rengine ulaşıp ulaşmadığınızı görmek için 15 dakikada bir folyoyu hafifçe açarak saç rengine bakabilirsiniz) İşte evde ombre yapmak bu kadar kolay!

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç rengi koyu gelebilir ancak yıkandıkça saç renginiz biraz daha açılacaktır. Böylece 15 günde istediğiniz saç rengine kavuşabilirsiniz.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

OMBRELİ SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Saçlarınıza ombre yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken birkaç husus var:

 • İşlem görmüş saçlarınızı korumak için yüksek ısı içeren saç şekillendiricilerden uzak durun.
 • Ombreli saç bakım rutininize haftada birkaç kez doğal saç maskeleri uygulayın.
 • Saçlarınızın renginin uzun süre canlı ve parlak kalması için saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamaktan sakının.
 • İşlem görmüş, boyalı saçlar daha fazla neme ihtiyaç duyar. Saçlarınızı yıkarken saçınızı kurutmayan ve nem kazandıran şampuan tercih edin.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

OMBRE KİME YAKIŞIR?

Son zamanların en popüler saç stillerinden biri şüphesiz ombredir. Ombrenin kime yakışıp kime yakışmadığı merak konusudur. Ombre saçlara doğal bir görünüm verdiğinden birçok kadına yakışır. Peki “Ombre saç en çok kimlere yakışır?” derseniz işte cevabımız:

 • Narin yüzlü kadınlar,
 • Koyu esmer tenli kişiler,
 • Uzun saçlı kadınlar,
 • Minyon tipli ufak yüz şekline sahip kadınlar,
 • Hacimsiz saçları olanlar,
 • Doğal saç rengi kumral olanlar diyebiliriz.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

TERS OMBRE NEDİR?

Ombre modelinde saç diplerinden uçlarına doğru açılan bir ton geçişi uygulanır. Ters ombrede ise saç uçlarından yukarı çıktıkça koyulaşan bir ton geçiş tekniğiyle boyanır. Ters ombre işleminde saç diplerine balyaj uygulanır. Balyaj uygulamasında gri, pembe, yeşil, mavi ve platin sarısı gibi renkler ters ombre tekniğinde sıkça tercih edilir.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

OMBRE VE SOMBRE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Ombre ve sombre birçok kadının karıştırdığı iki farklı boyama tekniğidir. Ombrenin ne olduğunu yukarda uzun uzun anlattık. Peki sombre ile ombre arasındaki fark nedir? Öncelikle şunu diyelim ki ombre yönteminde saçın dipleri ile saç uçları arasında birkaç ton farkı bulunur. Saç dipleri ve saç uçları arasında yumuşak bir geçiş söz konusudur. Sombre için ombrenin daha yumuşak geçişli hali denilebileceği gibi, bu yöntemde saçlar güneşten doğal bir şekilde açılmış gibi görünür. Ombre yönteminde ise saç uçlarına marjinal renkler bile uygulanabilirken, sombre de bu şekilde keskin geçişler yoktur.

 Ombre nedir? 5 adımda en kolay anlatımla evde ombre yapımı

OMBRE İLE RÖFLE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Röfle de ombre ile karıştırılan saç boyama tekniklerinden biri. Ombrede boyama işlemine saç ortalarından başlanırken röflede ise saçın diplerinden başlar. Ombrede saç tutamları daha kalın alınarak saçlar boyanırken, röflede ise çok daha ince ve küçük tutamlar halinde saç boyanır.


Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...