Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Oryalden, boyadan yanan saç nasıl düzelir? En etkili 5 doğal yöntem

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Oryalden, boyadan yanan saç nasıl düzelir? En etkili 5 doğal yöntem

Saçın boyanması, oryalle, açıcı ile renginin değiştirilmesi sırasında çoğu kadının saçları yanabiliyor. Yanmış saç lastik gibi uzuyor, tiftik tiftik oluyor, kopuyor, saçı taramak çok güçleşiyor. Peki oryalle, açıcı ile yanmış saç düzelir mi? Açıcıdan yanan saça ne iyi gelir?

Zeytinyağı, avokado yağı ve argan yağını yanmış saçlara düzenli olarak uygulamak saçları onarıp kökten uca besliyor.
Zeytinyağı, avokado yağı ve argan yağını yanmış saçlara düzenli olarak uygulamak saçları onarıp kökten uca besliyor.

Oryalle saç açma, saç rengini değiştirmek için kullanılan en popüler kimyasal saç boyama yöntemlerinden. Oryal saç tellerinin içine nüfuz ederek saçınıza rengini veren pigmenti yok ediyor. Bu oksitleyici maddeyi saçınızda ne kadar uzun süre bekletirseniz saçınızın rengi o ölçüde açılıyor. Ancak oryalin saçta uzun süre bekletilmesi, sık sık oryalle saç açma işlemlerinin uygulanması gibi nedenler saçların oryalden yanmasına yol açabiliyor. Oryalden yanmış saçlarınızı doğru bakım yöntemleriyle kurtarmak mümkün! İşte oryalden veya boyadan yanmış saçlar için evde uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemleri:

ORYALDEN (AÇICIDAN) YIPRANMIŞ SAÇA NE İYİ GELİR? LASTİK GİBİ OLMUŞ, TİFTİK SAÇ NASIL DÜZELİR?

Saçların tiftik gibi olması, parlaklığının gitmesi, daha fazla kabarması, saç tellerinin kuruması, lastik gibi uzayıp kopması tüm bunlar saçınızın oryalden, saç boyasından yandığını gösteren işaretler. Yanan saçları kesmeden de kurtarmak mümkün. İşte yanmış saça iyi gelen doğal yöntemler:

BAL VE ZEYTİNYAĞI

Bal ve zeytinyağı karışımı ile oryalden yanmış saçları onarabilirsiniz. Bir kasede 2 yemek kaşığı bal ile 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Saçlarınızı hafifçe ıslatıp nemlendirin. Saç diplerinden saç uçlarına kadar bu karışımı sürün. Daha sonra saçınıza havlu sarın veya streç filmle kapatın.

Saçınızın verdiği hasarın miktarına bağlı olarak 30 dakika ile 1 saat arasında bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

Malzemelerin miktarlarını saçınızın uzunluğuna göre değiştirebilirsiniz. Örneğin uzun saçlılar 4 yemek kaşığı bal ile 6 yemek kaşığı sızma zeytinyağını karıştırıp kullanabilir.

Oryalden, boyadan yanan saç nasıl düzelir? En etkili 5 doğal yöntem

BAL VE YUMURTA MASKESİ

Saçlarınızdaki oryalden dolayı meydana gelen yanığı onarmak için muz ve bal da kullanabilirsiniz. Bir kasede 1 muz püresi, 1 yumurta, 3 yemek kaşığı süt, 3 yemek kaşığı bal ve 5 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın.

Karışımı saçınıza sürüp 15-30 dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızı soğuk suyla yıkayın. Şampuanlayın ve durulayın.

Yumurta ve balın içerisinde yer aldığı bu maske saçları kısa sürede onarmaya yardımcı oluyor. Journal of Medicinal Food'da 2018 Temmuz ayında yer alan habere göre yumurta sarısında saçların uzamasını uyaran suda çözünebilen peptitler bulunuyor.

Bal ise amino asitler ve vitaminler açısından zengindir ve antimikrobiyal ve saç bakım özelliklerine sahiptir.

MAYONEZ VE YUMURTA SARISI

İki yumurta sarısını ve yarım bardak mayonezi bir kasede iyice karıştırın. Karışımı saç diplerinden uçlarına kadar sürün. Her bir saç telini, özellikle de yanmış ve hasar görmüş alanlara mutlaka bol bol uygulayın. Saçınıza duş başlığına veya plastik bir torba geçirin, en az bir saat bekletin. Soğuk su ile saçlarınızı güzelce durulayın. Şampuanlayın ve yıkayın. Etkili sonuçlar için saçlarınıza haftada bir kez bu doğal maskeyi uygulamaya devam edin.

ARGAN YAĞI

Saçlara uygulayabileceğiniz doğal yağlar saç diplerine koruyucu bir tabaka oluşturuyor, saç köklerini yeniliyor ve saçın köklerden itibaren gücünü artırıyor.

International Journal of Trichology'da 2015 yılında yayımlanan çalışmaya göre zeytinyağı, argan ve avokado yağları saçları nemlendirmekte kullanabileceğiniz en iyi yağlardır. Bu yağlar saçları nemlendirerek saçların kırılmasını önlüyor.

Oryalden, boyadan yanan saç nasıl düzelir? En etkili 5 doğal yöntemALOE VERA JEL

Aloe vera jel de saç yanmasına çözüm olabilecek bir diğer doğal yöntem. Aloe vera jel, yatıştırıcı, serinletici özellikleri sayesinde saçınızı güçlendirmeye ve saç derinizi daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olabiliyor. Aloe vera jeli kozmetikçilerden hazır olarak satın alabilir yahut aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli saçlarınıza sürebilirsiniz. Düzenli olarak aloe vera jel kullanımı saç kökten uca onaracaktır.

YANAN SAÇ NE KADAR SÜREDE TOPARLANIR?

Saç derisini ve saçları beslemek için tasarlanmış ürünleri kullanmak, yanmış saçları onarmak kesinlikle bu süreci hızlandırabiliyor. Ancak yanan saçın toparlanması, hasarın bir miktar giderilmesi ortalama 6 ay ile 1 yıl arasını bulabiliyor.

Kaynak : WikiHow, stbotanica.com, bebeautiful.in, StyleCraze
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...