Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Pamuk yağı ne işe yarar, pamuk yağı sağlıklı mı? İşte pamuk yağı hakkında bilinmeyenler!

Mavikadin>Yaşam>Pamuk yağı ne işe yarar, pamuk yağı sağlıklı mı? İşte pamuk yağı hakkında bilinmeyenler!

Pamuk bitkisinin tohumlarından elde edilen pamuk yağı tarladan sofralara titiz bir yolculuktan sonra geliyor. Peki pamuk yağı ne işe yarar, pamuk yağı sağlıklı mı? İşte pamuk yağı hakkında bilinmeyenler...

Beslenme alanında birçok alanda kullanılabilen pamuk yağı oldukça popülerdir.
Beslenme alanında birçok alanda kullanılabilen pamuk yağı oldukça popülerdir.

Pamuk yağı ne işe yarar, pamuk yağı sağlıklı mı? gibi soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Pamuk yağı hasadı genellikle sonbahar ve kış aylarında gerçekleştirilir. Pamuk tarlasından hasat edilen pamuk toplulukları hasattan sonra ayıklanır. Son olarak lifleri ile tohum kısımları birbirinden ayrılır.

Pamuk toplulukları büyük sıkma makinelerinden geçirilir. Pamuk lifleri makineler tarafından sıkılırken tohumlarından ayrılır. Bu işlemlerin sonunda ise pamuk lifleri pamuk ipliklerinin üretiminde kullanmaya hazır hale gelirken tohumları ise pamuk yağı yapmak için ayrılır.

PAMUK TOHUMLARININ AYIKLANMASI   

Tohumlar ayrıştırma makinesinden geçirilir ve ardından pamuk liflerinden tamamıyla ayrılır. Tohumlar genellikle soğuk sıkım yöntemiyle işlenmektedir. 

Bu yöntem ile düşük sıcaklıklarda (genellikle 60-70°C) yağ çıkarılır ve yağın kalitesi korunmuş olur. Yüksek sıcaklık veya kimyasal işlemler yapılmaz. 
 
Bu aşamalardan sonra ham pamuk yağı daha fazla arıtma süreçlerinden geçirilir bu durum istenmeyen maddelerin giderilmesini sağlar. Yağ böylece daha uzun süre dayanır.

Pamuk yağı ne işe yarar, pamuk yağı sağlıklı mı? İşte pamuk yağı hakkında bilinmeyenler!

PAMUK YAĞI BOZULUR MU?

Doğru şekilde muhafaza edilmediği zaman bozulan pamuk yağı uygun koşullarda saklanmalıdır. Pamuk yağının kalitesi düşmesin diye karanlık ve serin yerde saklanması önerilir.

Pamuk yağı uygun koşullarda uygun kaplarda paket yapılır ve dağıtıma hazır hale getirilir. Tüketiciye gitmeden önce kalite kontrolü yapılır. 

PAMUK YAĞI YEMEKLERDE KULLANILIR MI?

Beslenme alanında birçok alanda kullanılabilen pamuk yağı oldukça popülerdir. İçeriğinde düşük doymuş yağ içeriği ve yüksek doymamış yağ asitleri bulunduran bu yağ sağlıklı bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. 

Pamuk yağı salata soslarında, kızartmalarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bitkisel bir yağ kaynağı olan pamuk yağı titizlikle sofralara taşınıyor. Çok yönlü kullanım alanı olan pamuk yağı son yıllarda sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler tarafından tercih ediliyor. 

PAMUK YAĞI NE İŞE YARAR, PAMUK YAĞI SAĞLIKLI MI?

Pamuktan elde edilen pamuk yağının birçok faydası bulunuyor. İşte saymakla bitmeyen faydaları...

Antioksidandır

E vitamini içeren pamuk yağı hücre hasarını önleyerek kansere karşı kalkan görevi görür.

İltihaplanmayı azaltabilir

Vücutta meydana gelebilecek iltihaplanmayı azaltır. Sedef hastalığı, cilt ülserleri ve diğer ciltle ilgili rahatsızlıklara iyi gelir. 

Antikanser özellikleri taşır

Pamuk yağının göğüs kanseri haricinde ve tümör büyümesini önlediği bilinmektedir. 

 Kalp hastalıklarında riski azaltır

Doymamış yağları sayesinde  LDL'nin (kötü kolesterol) düşmesini sağlar. Ayrıca HDL'yi (iyi kolesterol) artırmaya yardımcı olur.

Saça iyi gelir
Saçı nemlendirir protein kaybını önler. Saçlarınızı hasara karşı korur. 

Kilo verdirir

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren pamuk yağı kilo verme sürecinde vücudu destekler. 

Cilde faydaları
 Cilt bakımında yaygın olarak kullanılan pamuk yağı cildi nemlendirir. Yumuşatır ve iltihaplanmayı azaltır. Anti-enflamatuar etkisi sayesinde sedef ya da egzamaya benzeyen hastalıkların tedavisinde vücudun en büyük destekçisi olur. 

Cilt yaşlanmasını önler

E vitamini içerdiği için antioksidandır aynı zamanda. Bu nedenle hücre hasarını önleyerek cilt yaşlanmasını geciktirir. Sivilce ve cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. 

 

 

Kaynak : Mavi Kadın, ilerigazetesi.com.tr, memorial.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...