Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Patlamış mısırın enteresan yolculuğu: Neden patlar, nasıl şekil alır?

Mavikadin>Keşfet>Patlamış mısırın enteresan yolculuğu: Neden patlar, nasıl şekil alır?

Film izlerken çıtır çıtır yediğimiz patlamış mısırların nasıl patladığını ve patlarken neden “pat” diye ses çıkardığını hiç merak ettiniz mi? Patlayan mısırların yavaşlatılmış halini inceleyen araştırmacılar, patlamış mısırın kimyasını çözdü.

Patlamış mısırın enteresan yolculuğu: Neden patlar, nasıl şekil alır?

Patlamış mısır dünyanın en eski yiyeceklerinden biri. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor ve ilk kez Amerika kıtasında yetiştiği biliniyor. Mısırı ilk kez kimin patlattığı hakkında bilgi olmasa da, Kızılderililerin patlatılabilen cinsteki mısırları kötülükleri uzaklaştıran ve hastalıkları iyileştiren takı olarak kullandıkları bilgi şaşırtıcı ama gerçek.

PATLAMIŞ MISIR NASIL PATLAR?

Mısırların patlama serüveni her mısır tanesinin içerisinde az miktarda bulunan suya dayanıyor. Mısır çekirdekleri ısıtıldığında su buharlaşır ve içerisindeki nişasta yapışkan bir hal alıyor. Mısır tanesinin içinde bulunan su, buharlaşacak alan bulamadığı için mısırın kabuğunun iç kısmına baskı uygular ve yüksek baskı nedeniyle nişasta bir anda kabuğu deler. Sonuç olarak mısır tanesinin kabuğundan dışarı fırlayarak bildiğimiz patlamış mısır şeklini alır.

PATLAMIŞ MISIR NASIL ŞEKİL ALIR?

Patlamış mısır rengini ise içerisindeki nişastadan geliyor. Nişasta normalde mısırın içinde jelatin yapıda bulunur ve taneler ısınınca nişasta patlamaz, ısıyla genleşerek jelimsi kabarcıklar halini alır. Ardından kabarcıklar birleşerek şekilsiz beyaz patlakları oluşturur.

Patlamış mısırın enteresan yolculuğu: Neden patlar, nasıl şekil alır?

MISIR PATLARKEN NEDEN "PAT" DİYE SES ÇIKAR?

Mısırın "pat" sesini çıkarmasının sebebi mısırın içerisindeki suyun buharlaşmasıdır. Yeterli sıcaklığa ulaştığında mısır tanesinin içerisindeki su buharlaşır ve dışarı çıkarken minik titreşimli boşluklar oluşturarak "pat" sesi çıkarır.

PATLAMIŞ MISIR HAKKINDA DAHA ÖNCE DUYMADIĞINIZ BİLGİLER

  • 1920'li yıllarda Amerika'da sinema salonlarında mısır yemek yasaktı. Nedeni ise mısır yerken gürültü çıkmasıydı.
  • Amerikalılar yılda ortalama 50 litreden fazla patlamış mısır tüketiyor.
  • Sağlıklı ve kararında tüketilen patlamış mısır, kan şekerini düzenleyerek insülin dengesini sağlar.
  • Araştırmalar patlamış mısırın en sağlıklı atıştırmalık olduğunu söylüyor.
  • Barda servis edilen patlamış mısırlar diğer mısırlara göre daha tuzlu servis edilir. Bunun nedeni ise müşterileri daha fazla susatıp daha çok içecek almalarını sağlamaktır.
  • Amerika'daki yerlilerinin patlamış mısıra "pisancalla" dedikleri kayıtlara geçmiştir.
  • Patlamış mısırlar, patlayınca aldıkları şekillere göre isimlendirilir. Düzensiz açılanlara 'kelebek', tam açılıp küre şeklini almayanlara ise 'mantar' adı verilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Etiyopya'dan başlayıp dünyaya yayılan lezzet yolculuğu: Kahvenin hikayesi
Keşfet
Etiyopya'dan başlayıp dünyaya yayılan lezzet yolculuğu: Kahvenin hikayesi
Milli içeceğimiz, çaydan sonra en çok tüketilen kahve, farklı tariflerle, demleme çeşitleriyle içiliyor. Sokaklarda neredeyse adım başı bir kahve dükkanının olması da bunun göstergesi. Yaşamımızın vazgeçilmez bir içeceği olan kahve, ilk olarak ne zaman bulundu? Çeşitleri nelerdir?  Kahvenin tarihi ile ilgili her şey…
Ramazan alışverişinde bütçe dostu 7 pratik alışveriş tüyosu
Keşfet
Ramazan alışverişinde bütçe dostu 7 pratik alışveriş tüyosu
Ramazan ayı ile birlikte hepimizin aklına ilk gelen şeylerden biri alışveriş oluyor. Ancak biliyoruz ki evdeki hesabı çarşıya uydurmak zor. Enflasyonist ortamda gıda ürünlerine sürekli zam geldiği düşünülürse, bütçe kontrolü daha da önemli hale geliyor. 7 pratik alışveriş tüyosuyla Ramazanda bütçeye uygun alışveriş yapmanın inceliklerini sizler için derledik.
Şık sofraya estetik katmanın formülü: En iyi runner tasarımlar
Keşfet
Şık sofraya estetik katmanın formülü: En iyi runner tasarımlar
Yemek masanız tabak, çatal, kaşık örtü gibi unsurlarla çok şık olabilir. Ama estetik bir görünüş için mutlaka yapmanız gereken bir şeyler olduğunu hissetiğiniz anda runner kurtarıcı olabilir. Tek başına sadece süslü bir kumaş parçası olarak görülse de şık bir sofraya estetik katmanın en kestirme yoludur... Peki, runner nasıl kullanılır, ne işe yarar? Runner'ı doğru bir şekilde kullanarak hafızalara kazınacak bir sofra dizaynı nasıl oluşturulur? Mavi Kadın editörünün hazırladığı rehbere göz atın..
Sonraki Haber Yükleniyor...