Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Pirinç maskesi nasıl yapılır? Güzellik Uzmanı Gülçin Öztürk'den tarifler

Mavi Kadın>Güzellik>Pirinç maskesi nasıl yapılır? Güzellik Uzmanı Gülçin Öztürk'den tarifler

Pirinç maskesi evde yapabileceğiniz en doğal, en faydalı cilt maskelerinden. Pirinç maskesinin içerisine yoğurt, bal gibi malzemeleri katarak daha etkili bir maske elde edebilirsiniz. Güzellik Uzmanı Gülçin Öztürk  pirinç ile yapabileceğiniz maske tarifleri verdi:

Pirinç maskesi yalnızca pirinç unu ve suyun karışımı ile hazırlanabiliyor.
Pirinç maskesi yalnızca pirinç unu ve suyun karışımı ile hazırlanabiliyor.
 • PİRİNÇ MASKESİ EVDE NASIL YAPILIR?
 • NORMAL, KARMA CİLTLER İÇİN PİRİNÇ MASKESİ TARİFİ
 • KURU CİLTLER İÇİN PİRİNÇ MASKESİ TARİFİ
 • YAĞLI CİLTLER İÇİN PİRİNÇ MASKESİ
 • PİRİNÇ SUYU YÜZ İÇİN NASIL HAZIRLANIR?
 • PİRİNÇ MASKESİ NE İŞE YARAR?

Koreli, uzak doğulu güzel kadınların, mermer gibi bembeyaz güzel tenlerinin sırrı pirinçte saklı. Uzak doğuda cilt güzellik maskelerinin çoğunda pirinç hammade olarak yer alıyor. Pirinç cildi beyazlatıyor, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmaya yardımcı oluyor. Pirincin cilde iyi geldiği bilimsel çalışmalar ile de kanıtlandı.

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine'da 29 Ocak 2013'te yayımlanan çalışmada fermente pirinç suyunun güneşten kaynaklanan cilt hasarını iyileştirmeye yardımcı olabileceği görüldü.Pirinç suyu ciltteki kolajeni artırarak cildin esnek kalmasını sağlayıp kırışmayı da önlüyor. 

Güzellik Uzmanı Gülçin Öztürk @gulcin.ozgurozturk instagram hesabında pirinç ile yapabileceğiniz cilt maskesi tariflerine yer verdi. İşte pirinç maskesi tarifleri:

PİRİNÇ MASKESİ EVDE NASIL YAPILIR?

Pirinç maskesini yalnızca pirinç ununu biraz suyla karıştırıp yüzünüze sürüp yarım saat sonra yüzünüzü yıkamak şeklinde yapabileceğiniz gibi bal, pirinç suyu, limon suyu, yoğurt gibi diğer malzemeleri de içerisine ilave ederek de hazırlayabilirsiniz. Kuru, normal, karma ve yağlı ciltler için pirinç ile şu maskeleri yapabilirsiniz:

NORMAL/KARMA CİLTLER İÇİN PİRİNÇ MASKESİ TARİFİ

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç suyu
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Bir kasede tüm malzemeleri karıştırıp yarım saat bekletin. Yarım saat sonra maskeyi yüze sürün, 20 dakika yüzünüzde bekletip suyla yıkayın.

KURU CİLTLER İÇİN PİRİNÇ MASKESİ TARİFİ

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç suyu
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Bir kasede tüm malzemeleri birleştirip güzelce karıştırın. Yüzünüze sürüp yüzünüzde 15 dakika bekletip daha sonra suyla yıkayın.Şayet bala alerjiniz varsa maske içerisinde bal olmasın.

Pirinç maskesi nasıl yapılır? Güzellik Uzmanı Gülçin Öztürk'den tarifler

YAĞLI CİLTLER İÇİN PİRİNÇ MASKESİ

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç suyu
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 3 damla limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Tüm malzemeleri bir kasede güzelce karıştırıp yarım saat dinlendirin. Yarım saat sonra yüzünüze sürün, 20 dakika yüzünüzde kalsın daha sonra yıkayın.

PİRİNÇ SUYU YÜZ İÇİN NASIL HAZIRLANIR?

Malzemeler

 • 1 su bardağı su
 • Yarım çay bardağı pirinç

Bir çay bardağı suya yarım çay bardağı pirinç ekleyip bir saat bekleyin. Bu suyu her gece tonik olarak cildinizde kullanabilirsiniz.

Kalan pirinç suyunu 3 gün buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

PİRİNÇ MASKESİ NE İŞE YARAR?

Pirinç maskesi, Japon veya Kore cilt bakımı rutinleri arasında yer alıyor. Pirinç sayesinde nesiller boyu parlak, pürüzsüz ve bembeyaz bir cilde sahip oluyorlar. Pirinç maskesinin cilde faydaları şöyle:

YAŞLILIK ETKİLERİNİ GECİKTİRİR

Pirinç, cildin yaşlanma sürecini azaltabilen veya yavaşlatabilen amino asitler, antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Bu sayede yaşlanmasından sorumlu bir enzim olan elastazın aktivitesini de engelleyebiliyor. Yaşlanma ile savaşır, cilt elastikiyetini korur.

CİLDİ PARLATIR

Pirinç maskesinin en önemli faydaları cilt tonunu eşitleyip parlatması. Pirinç ile aydınlık, temiz ve parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

CİLT BARİYERİNİ KORUR

Cildin en dış katmanında cilt bariyeri yer alıyor, bu katman cildi kurumaktan, egzamadan ve atopik dermatit gibi durumlara karşı koruyor. Pirinç nişasta içeriği sayesinde cilt bariyerini doğal olarak korumasını sağlıyor, böylece cilt kusurlarını önlüyor.

GÜNEŞ HASARINA İYİ GELİR

Güneş yanığı, iltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi güneşin neden olduğu hasarlarda da pirinç etkisini gösteriyor. Cildi soğutup rahatlatıyor.

CİLTTEKİ YAĞI AZALTIR

Cildi yağlı yağlı olanlar yüzünü pirinç suyuyla yıkayabilir, pirinç suyu ciltteki yağlılığın azaltılmasına yardımcı olup yüzü sivilcelenmekten korur.

Kaynak : Mavi Kadın, healthshots.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...