Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yoğurdun saça 7 faydası ve yoğurtla saç maskesi tarifleri

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Yoğurdun saça 7 faydası ve yoğurtla saç maskesi tarifleri

Güzel saçların sırrı mutfağınızda gizli! Yoğurt sayesinde güzel, uzun ve bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz. İşte yoğurdun saça faydaları ve yoğurtla yapılan saç maskesi tarifleri:

Yoğurdu saçlarınıza doğrudan sürebilir yahut zeytinyağı, yumurta, badem yağı gibi yağlar ile karıştırıp bu şekilde de kullanabilirsiniz.
Yoğurdu saçlarınıza doğrudan sürebilir yahut zeytinyağı, yumurta, badem yağı gibi yağlar ile karıştırıp bu şekilde de kullanabilirsiniz.

Yoğurt, A ve B vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, protein gibi mineral ve vitamin içerikleri sayesinde saç için en faydalı maddelerden. Yoğurdun yenerek tüketilmesi yahut saça doğrudan sürülmesi her iki yöntem de saçları kökten uca besliyor, saç dökülmesini önlüyor, saçları parlatıyor, uzamasına yardımcı oluyor, kepeği yok ediyor... Yoğurdun saça faydalarına ve yoğurtla yapılan saç maskelerine bir bakalım:

YOĞURDUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Yoğurdun saça faydaları o kadar çok ki neredeyse saymakla bitmiyor. Ancak yoğurdun faydalarına kavuşabilmek için ev yapımı yoğurdun tercih edilmesi iyi olur. Yoğurdun saça faydaları şunlardır:

KEPEĞİ ORTADAN KALDIRIR

Yoğurt antifungal yani mantar önleyici özelliklere sahiptir. Bu sayede saç derisini fazla yağ, mantar ve kirden temizlemeye yardımcı olup kepeği yok ediyor. Saç derinizin temiz ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Yoğurdun saçlara sürülmesi kadar tüketilmesi de kepeğe iyi geliyor. Beneficial Microbes'da 2017 Ekim ayında18 ila 60 yaşları arasındaki 60 erkek üzerinde yapılan  bir araştırma, birçok yoğurtta bulunan bir probiyotik olan 10 gram Lactobacillus paracasei'nin günlük olarak tüketildiğinde orta dereceli kepeği önemli ölçüde azalttığı görüldü.

SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELİR

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için saçlarına yoğurt sürerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Yoğurt, saç foliküllerinin ihtiyacı olan besinleri temin edip saç köklerini güçlendiriyor, saç dökülmesinden sorumlu olan saç derisindeki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı oluyor.

SAÇ DERİSİNİN PH SEVİYESİNİ DENGELER

Saç derinizin pH'ının optimum seviyede tutulması çok mühim. Saç derisinde pH seviyesi dengesi bozulduğunda sebum üretimi kontrolden çıkıyor. Bunun sonucunda saçlar yağlanabiliyor, matlaşıyor ve kepek sorunu ortaya çıkıyor. Yoğurt saç derisinin pH seviyelerini düzenleyip saç derisi problemleriyle savaşır.

Yoğurdun saça 7 faydası ve yoğurtla saç maskesi tarifleri

SAÇLARI PARLAKLAŞTIRIR

Yoğurt, sağlıklı saçlar için gerekli besinleri içerdiğinden, saçınıza düzenli olarak yoğurt uygulamak, saçlarınızın hem daha bakımlı hem de parlak ve ışıltılı olmasını sağlayacaktır.

Saçların parlak olması için düzenli olarak yoğurt tüketimine de devam etmeli. PLOS One'da 2013 Ocak ayında yapılan başka bir araştırmada farelere probiyotik yoğurt verilmiş ve bunun saç uzamasını desteklediği ve saç parlaklığını artırdığı görülmüştür.

SAÇINIZI NEMLENDİRİR

Yoğurt, saçı nemlendirmekte en etkili doğal nemlendiricilerden. Yoğurt saçınızı kökten uca nemlendirip saçın kabarmasını ve dolaşmasını önlüyor. Özellikle kıvırcık ve dalgalı saçları yatıştırıp, saçların bakımlı görünmesini sağlıyor.

SAÇLARDAKİ HASARI ONARIR

Saçlarınız bakımsız ve mat gözüküyorsa, yoğurdun gücünden yararlanabilirsiniz. Yoğurt, probiyotik bakteri, protein ve yağ içeriğiyle saçın ihtiyacı olan besinleri temin ediyor, saç derisini besliyor, hasarı onarıyor, nemi saça hapsedip saçta kabarma ve kırılmayla mücadele ediyor. Maksimum faydayı elde etmek için yoğurdu zeytinyağı ve bal ile karıştırmanızı öneririz.

SAÇ UZAMASINI DESTEKLİYOR

Harika bir B5 vitamini ve protein kaynağı olan yoğurt, saçların uzamasında hayati bir rol oynuyor. Sadece kafa derisindeki kan dolaşımına artırmakla kalmıyor, aynı zamanda tıkanmış saç köklerinin açılmasına yardımcı oluyor, saçları güçlendirip uzamasını kolaylaştırıyor. Özellikle yumurta ve yoğurdun birlikte kullanılması saçları uzatmakta çok etkili oluyor.

Yoğurdun saça 7 faydası ve yoğurtla saç maskesi tarifleri

YOĞURT İLE SAÇ MASKESİ TARİFLERİ

Yoğurdu tüketerek güzel saçlara sahip olabileceğiniz gibi yoğurt ile maske de yapabilirsiniz. Haftada 1-2 kez saçlarınıza yoğurt sürüp yarım saat bekletip yıkamak saçlarınızı besleyip bakımını yapacak. Yoğurda zeytinyağı, yumurta ve bal gibi malzemeler katıp kullanmak yoğurdun saç bakımında etkinliğini artıracaktır.

YOĞURT VE ZEYTİNYAĞI İLE SAÇ MASKESİ

1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 3-4 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp saçlarınıza ve saç derisine sürüp 20 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı ılık suyla durulayın. Şampuanlayın ve yıkayın. İşlemi en az ayda üç kez tekrarlayın.

YOĞURT, BAL VE ALOE VERA MASKESİ

1'er yemek kaşığı bal, yoğurt ve aloe vera jeli güzelce karıştın. Kökten uca, saçınız tamamen karışımla kaplanıncaya kadar bölümler halinde uygulayın. Yaklaşık 30-40 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Saçlarınız kuru ise bu maskeye muz ekleyebilirsiniz. veya yağlı saçlarınız varsa çilek.

Kaynak : Mavi Kadın, anveya.com, forhes.com, in.sugarcosmetics.com, herzindagi.com, bollywoodshaadis.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...