Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
23-09-2023 10:28 | Güncelleme : 12-11-2023 08:48

Prenses Diana'da harika görünen stil! Geçmişi günümüze taşıyan estetik: Old Money tarzı

Google News

Moda her zaman akış halinde devam edebilir, ancak her ne kadar moda sürekli bir evrim halinde olsa da öyle stiler var ki, unutulmaz modası da asla geçmez. Bunlardan biri de uzun zamandır var olan ve son zamanlarda da sık sık Tik Tok, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya hesapları sayesinde karşımıza çıkmaya başlayan “Old Money” estetiği. Peki “Old Money” estetiği tam olarak nedir?

Prenses Diana'da harika görünen stil! Geçmişi günümüze taşıyan estetik: Old Money tarzı

"Old Money" estetiği, genellikle zenginlik, statü ve zarafeti yansıtan bir moda ve yaşam tarzını ifade eder. Bu estetik, daha önceki kuşakların zengin ailelerinin tarzını ve yaşam biçimini yansıtmayı amaçlar. "Old Money" estetiği, sade, klasik ve zamansız giyim tarzlarına odaklanır. Pahalı ve kaliteli malzemelerden yapılmış giyim parçaları, kalıplı kesimler, sade renkler ve minimal detaylar bu estetiğin temel özelliklerindendir. Aynı zamanda abartıdan kaçınılır ve daha ölçülü bir tarz benimsenir.

“Old Money" estetiği, ölçülü zarafet, kaliteli malzemeler, tarihsel referanslar ve geleneksel değerlere odaklanır. Bu estetik, zenginlik ve statünün yanı sıra, yaşamın inceliklerini ve keyiflerini kutlar. Her ne kadar moda ve stil anlayışı bu estetiğin bir yansıması olsa da, aynı zamanda bir yaşam tarzını ve değerleri ifade etme biçimidir.

OLD MONEY TARZININ İKONİK İSİMLERİ

  • Prenses Diana: Diana Spencer, sade ve zarif giyim tarzıyla tanınır. Genellikle tek renkli elbiseler, yüksek bel etekler ve basit bluzlar tercih ederdi. İnce detaylar ve kaliteli kumaşlar onun stilinin ayrılmaz bir parçasıydı.
  • Jackie Onassis: Jackie Kennedy, klasik ve sofistike bir giyim tarzına sahipti. Basit kesimli elbiseler, inci takılar ve aksesuarlarda zarif detaylar onun imzasıydı. Aynı zamanda şapka ve güneş gözlükleriyle tanınır.
  • Audrey Hepburn: Audrey Hepburn, "less is more" felsefesini benimsemişti. Sade siyah elbiseler, ince bel kemerleri ve düz ayakkabılar onun stilinin temelini oluştururdu. Basitlik ve zarafet ön plandaydı.
  • Blair Waldorf (Gossip Girl): Blair Waldorf karakteri, klasik ve preppy bir stilin temsilcisidir. Renkli ve desenli elbiseler, büyük şapka ve zarif aksesuarlar karakterin giyim tarzının vazgeçilmezleri arasındaydı.

Sade ve zarif kıyafetleriyle “Old Money” estetiğini tam anlamıyla bünyesinde barındırıyor bu estetiğini temsil eden ikonik figürler arasına giriyorlar. Sosyal medyada sık sık stil görünümleri paylaşılan bu isimler, bu estetiği denemek isteyenler için muhteşem birer stil ilhamı niteliğinde.

OLD MONEY TARZINI NASIL YAPARIZ?

  • Old Money stili sade, şık, fazla dekolteden uzak parçaları kapsar.
  • Kıyafetlerin çoğunda logo tercih edilmez (edilirse de küçük logolu / monogramlı parçalar tercih edilir.)
  • Old money estetiğinde renk paleti genellikle doğal tonlar, toprak tonları, derin yeşiller ve bordo gibi zengin tonlarla sınırlıdır. Parlak, neon ve canlı renklerden kaçınılır.
  • Üst segment insanların, kendilerine göre bir stil anlayışı vardır. Bundan dolayı sezonluk trend parçalar yerine zamansız parçalara yatırım yaparlar.
  • Bu stil aynı zamanda sürdürülebilirlik ile de yakın alakalıdır.

Aslında “Old Money” estetiği bilinçli bir şekilde alışveriş yapmak ve gardırobunuza yatırım yapmakla ilgilidir. Zamansız olmanın cazibesiyle, asla eskimeyecek ya da gelip geçici trendlere kapılmayacak parçalarla sonsuza kadar giyilebileceğiniz bir gardırobun küratörlüğünü yapabilmektir.

Kaynak : thegraydetails.com
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.