Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Rahatlatıyor, stresten arındırıyor! Mavi kelebek çayı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir?

Mavi Kadın>Yaşam>Rahatlatıyor, stresten arındırıyor! Mavi kelebek çayı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir?

Mavi kelebek çayı hem görünümüyle hem tadıyla sizi kendisine hayran bırakacak. İçerisine hiçbir katkı maddesi ilave edilmeden hazırlanan doğal bir bitki çayı olan mavi kelebek çayı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir?

Mavi kelebek çayının içilmesi tamamen güvenlidir.
Mavi kelebek çayının içilmesi tamamen güvenlidir.

Mavi kelebek çayı, Clitoria ternatea'nın çiçekleri veya yaprakları kullanılarak yapılan, kafeinsiz bitkisel bir içecektir. Mavi kelebek çayının anavatanı Güneydoğu Asya'dır. Kelebek mavi çay koyu mavi bir renge sahiptir. Ancak çayın pH'ına bağlı olarak rengi değişebilir. Örneğin lezzeti arttırmak için limon suyu eklemek mavi çayın koyu mor bir renk almasına neden olur. 

Güneydoğu Asya ülkelerinde yüzyıllardır çay demlemek için mavi kelebek çiçekleri kullanılmıştır. Her ne kadar Clitoria ternatea aslen tropikal Asya'da yetiştirilmiş olsa da, artık Avustralya, Afrika, Orta ve Güney Amerika ve Karayipler'de yetişen egzotik bir bitki türüdür.

MAVİ KELEBEK ÇAYININ FAYDALARI

Mavi kelebek çayının birçok faydası bulunmaktadır.

Mavi kelebek çayı ruh halini iyileştirir

Mavi kelebek çayı, anksiyolitik, antidepresan ve antistres etkileri nedeniyle ruh halinizi düzeltir. Aynı zamanda enerji seviyelerini ve bilişsel performansı da artırır. Doğal nootropik etkileri olan mavi kelebek çayı motivasyonu ve dikkati artırır.

Mavi kelebek çayı sindirim sağlığını iyileştirir

Mavi kelebek çayı detoks etkisine sahiptir. Midede birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Aç karnına mavi kelebek çayını tüketmek çok faydalıdır. Mavi kelebek çayı güçlü anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Gastrointestinal sistemdeki oksidatif stresi hafifletir, hücre hasarının onarılmasına yardımcı olur ve mide zarını korur. 

Mavi kelebek çayı kronik hastalıkları önler 

Mavi kelebek çayın antidiyabetik ve antihiperglisemik etkileri vardır. Bu nedenle mavi kelebek çayı kan şekerini kontrol etmeye ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca mavi kelebek çayı antosiyaninler, flavonoller ve triterpenoidler gibi birçok antioksidan içerir. Bu bileşikler, kronik hastalıkların yaygın bir nedeni olan oksidatif stresin hafifletilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. 

MAVİ KELEBEK ÇAYI SAÇA VE CİLDE İYİ GELİR Mİ?

Mavi kelebek çayı iyi bir antosiyanin kaynağıdır. Bu bileşiklerin yaşlanma karşıtı faydaları vardır. Ayrıca cildi ultraviyole radyasyondan korur. Ayrıca flavonoidler kolajen üretimini ve cilt elastikiyetini arttırır.

Mavi kelebek çay aynı zamanda saç köklerini güçlendirir, saç derisini besler. Sonuç olarak, mavi kelebek çayı içmek saç büyümesini hızlandırır, daha güçlü ve dökülmeye daha az eğilimli hale getirir.

Rahatlatıyor, stresten arındırıyor! Mavi kelebek çayı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir?

 

MAVİ KELEBEK ÇAYI KİLO VERDİRİR Mİ?

Mavi kelebek çayı zengin bir kateşin kaynağıdır. Bu bileşikler göbek yağının azaltılmasında ve kilo kaybının desteklenmesinde kritik bir rol oynar. Mavi kelebek çayı aynı zamanda doğal bir idrar söktürücü görevi de görür. Vücuttaki fazla suyu alır ve kilo kaybına destek olur. Kadınların regl dönemlinde oluşan ödemini azaltır. Ayrıca mavi kelebek çayı iştahı ve yeme isteğini azaltır. Kilo verirken mavi kelebek çayı yeşil çaydan daha faydalıdır.

MAVİ KELEBEK ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Mavi kelebek çayı nasıl hazırlanır diyorsanız: Taze veya kurutulmuş mavi kelebek çiçeklerine sıcak su ekleyerek mavi çay hazırlanır. Mavi çayın koyu mavi bir renk vermesi için beş dakika demlenmesi gerekir. Mavi çaya bal veya limon suyu eklemek lezzeti artırır ve daha fazla fayda sağlar.

Taze veya kurutulmuş mavi kelebek çiçekleri ile buzlu çay da yapılabilir. Buzlu mavi çayın demlenmesi, taze veya kurutulmuş yaprakların sıcak suya eklenmesi ve beş dakika demlenmesiyle başlar. Çay koyu mavi bir renk kazanır. Bir sonraki adım, bu çayı birkaç saat buzdolabına koymadan önce oda sıcaklığında soğutun. Hazırlandıktan sonra içeceği sade olarak servis edebilir veya bal veya limon suyu ekleyerek servis edebilirsiniz.

Tercih ederseniz içine süt ekleyerek tüketebilirsiniz.

MAVİ KELEBEK ÇAYINI NE ZAMAN İÇMELİSİNİZ?

Yemekten yaklaşık bir saat önce veya sonra bir fincan sıcak mavi kelebek çay içilmelidir. Ancak sabahları aç karnına mavi kelebek çay içmek vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. 

MAVİ KELEBEK ÇAYI KİMLER İÇEBİLİR?

Mavi kelebek çayının içilmesi tamamen güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu içeceği her gün rahatlıkla içebilirsiniz. Ancak çok fazla mavi kelebek çayı içmek bazı kişilerde ishale ve mide bulantısına neden olabilir. Hamile ve emziren anneler de doktor onaylamadığı sürece mavi kelebek çayından uzak durmalıdır.

 

Kaynak : optimalhealthfacts.com
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...