Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

Zayıflayan, yıpranan, dökülen saçlar… O halde bahar geldi demektir. Hem erkeklerin hem de kadınların ortak sorunları arasında yer alan saç dökülmesi özellikle mevsim geçişlerinde oldukça sık görülüyor. Peki, bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir? Bahar aylarında saçlar neden dökülür? İlkbaharda saç dökülmesi ne kadar sürer? İşte saç dökülmesine iyi gelecek bitkisel tarifler!

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saçların bahar mevsiminde dökülmesi bir şehir efsanesi mi? Tabii ki değil. Genellikle bahar aylarında ortaya çıkan saç dökülmesi sorunu birçok kadın ve erkeğin korkulu rüyası. Bahar ayları vücudun hormonal yapısında değişikliklere neden olurken saç dökülmesinde artış meydana gelir. Bununla birlikte mevsim geçişlerinde gözlenen ruhsal değişikliklerden de saç dökülmesini artırdığı varsayılıyor. Saç dökülmelerinin en yoğun yaşandığı bu aylarda basit ama etkili yöntemlerle yaza daha canlı ve sağlıklı saçlarla girmek mümkün. Saçlarınıza gerekli özen ve bakımı yaparsanız saç dökülmesini dur diyebilirsiniz.

BAHAR AYLARINDA SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Mevsim değişikliklerindeki saç dökülmesinin başlıca nedeni, vücuttaki hormon dengesini ve dolayısıyla saç büyümesinin fazlarını etkileyen iklim koşullarıdır. Güneş ışınlarının hormonlar üzerinde değişim yapmasıyla; stres, protein eksikliği, aşırı A ve B vitamini tüketimi, demir eksikliği gibi faktörler saçların dökülmesine neden olur. Aynı zamanda artan sıcaklıkların etkisiyle terlemenin neden olduğu, kafa derisinin tıkanmış gözenekleri saç dökülmesini tetikler. İlkbaharda saç dökülmesi doğal bir süreçtir ve 6 hafta içinde ortadan kalkar.

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

Dermatolog Doç. Dr. Hilal Gökalp, mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmesi hakkında şu bilgileri verdi: “Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde sık karşılaşılan ve hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Aslında her saç teli, gelişimini tamamladığında dökülür. Bu süre genetik özelliklerimize göre değişmekle beraber ortalama 2-6 yıldır. Diğer yandan, mevsimsel saç dökülmesinin varlığı aslında hala netlik kazanmadı. Ancak genel kanı mevsim geçişlerinde dökülmenin arttığı yönde. Bu artış, kadınlarda daha sık gözleniyor. Sebebinin ise büyük oranda mevsimsel geçişlerde gözlenen hormonal değişikliklerden veya stresten kaynaklandığı düşünülüyor. Aynı zamanda yaz aylarında maruz kalınan deniz tuzu, havuz kloru, güneş ışınları gibi çevresel faktörler de saçlarda yıpranmaya neden olup dökülmeyi artırır. Bununla birlikte yapılan çalışmalarda, yaz aylarında kafatasını güneş ışınlarından korumak için saç uzamasının arttığı ve dökülmenin azaldığı gösterilmiştir. Havaların soğumasıyla beraber dökülmesi geciken saçların da dökülmesiyle birlikte, özellikle Eylül-Kasım ayları arasında yoğun dökülmeler gözlemlenir.”

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

BAHAR AYLARINDA SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELEN 5 YÖNTEM

Mevsim değişikliği dönemlerinde, saç dökülmesine karşı önleyici tedbirler almak önemlidir. Bahar aylarındaki yaşanan saç dökülmesini biraz olsun önlemek için sizlere birbirinden etili 5 saç kürü tarifi verdik. İşte bahar aylarında saç dökülmesine iyi gelecek yöntemler:

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NUN SAÇ DÖKÜLMESİ KÜRÜ

Saçlara ipeksi yumuşaklık kazandıran lavanta suyu, saç dökülmesine doğal çözüm sağlar. Düzenli olarak uygulandığında saç dökülmesi minimuma iner. Saçlara canlılık ve parlaklık verir.

Malzemeler:

 • Bir tutam lavanta
 • 750 ml su

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NUN SAÇ DÖKÜLMESİ KÜRÜ NASIL YAPILIR?

Kaynmakata olan suya lavantayı ilave edin ve 5 dakika demleyin. Demleme tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyin ve ılıkken süzün. Saçlarınız temiz ise demlediğiniz lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayın ve yarım saat bekletin. Bekledikten sonra sadece ılık su ile durulayın. Eğer saçlarınız kirli ve yağlı ise, saçlarınızı önce sabun ile yıkayın. Ardından lavantalı suyu saç diplerinize yedirdikten sonra yarım saat bekletin. Daha sonra saçlarınız durulayın. Bu kürü saç dökülmesi durana kadar hadtada 1-2 defa uygulayın.

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

YUMURTA VE ZEYTİNYAĞLI SAÇ KÜRÜ

Bu maske sayesinde saçlarınıza yumurta ile protein, zeytinyağı ile de vitamin gelir. Zeytinyağı saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç dökülmesi son bulur. Saçlarınızdaki dökülmeyi minimuma indirmek için düzenli olarak haftada bir uygulayın.

 Malzemeler:

 • 1 adet yumurta
 • 5 yemek kaşğı saf zeytinyağı

YUMURTA VE ZEYTİNYAĞLI SAÇ KÜRÜ NASIL YAPILIR?

 • Öncelikle bir adet yumurtayı bir kap içine kırın ve çırpın.
 • Zeytinyağını da ilave ettikten sonra tekrar karıştırın.
 • Maskeyi uygulamadan önce saçlarınızın kuru olmasına özen gösterin ve bir tarak yardımı ile tüm saçınıza maskeyi dağıtın.
 • Maskeyi saçlarınıza yedirdikte sonra bone takın ve 30 dakika bekleyin.
 • Ardından ılık su ile saçlarınızı durulayın ve şampuan ile yıkayın.

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

KARANFİL KÜRÜ

Karanfil kürü Saç sağlığına önemli katkı sağlar. Saç derisini ve saçları besler, sağlıklı görünüm kazandırır. Böylece baharda artış gösteren saç dökülmesinin önüne geçer. Ayrıca karanfil kürü ile saçtaki seyrelmiş bölgelere masaj yapmak, folikülleri ve saç köklerini uyarır. Dökülen saçların yerine yeniden saç çıkmasını destekler.

Malzemeler:

 • Karanfil
 • Su

KARANFİL KÜRÜ NASIL YAPILIR?

 • Bir bardak kaynar suya 10-15 adet karanfil atarak 10 dakika bekletin.
 • Karanfil kürünü kafa derinize masaj yaparak yedirin.
 • Bu uygulamayı etkisini görene kadar haftada 2-3 kere üst üste yaptıktan sonra ; bir süre haftada bir gün, ve sonraları on beş günde bir uygulayarak dökülmeye karşı önlem alabilirsiniz. Saç dökülmesinin durduğunu fark edeceksiniz.

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

KURU MAYA KÜRÜ

Kuru maya saçların uzamasını teşvik ettiği gibi sıkça yaşanan saç dökülmesi problemini ortadan kaldırır. Bahar aylarında artış gösteren saç dökülmesine son vermek için kuru maya maskesiyle tanışma vakti.. İçeriğindeki B5 vitamini sayesinde saçlarınızı beslemek çok kolay.

Malzemeler:

 • Kuru maya
 • Ilık su

KURU MAYA KÜRÜ NASIL YAPILIR?

 • 4 yemek kaşığı toz mayayı, 1 bardak ılık suda eritin ce soğuduktan sonra saç diplerine masaj yaparak yedirin.
 • Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra saçınızı durulayın.
 • Saçınıza poşet geçirip havlu ile sardıktan sonra yaklaşık 1 saat bekletin.
 • Düzenli aralıklarla yaptığınızda, saçlarınızın eskisi kadar dökülmediğini görebilirsiniz.

Saç dökülmesine dur deme vakti: Bahar aylarında saç dökülmesine ne iyi gelir?

PATATES VE SOĞAN KÜRÜ

Patates ve soğan ikilisi sağlıklı saçlar söz konusu olduğunda da harika işler başarabilir. Zengin içerikleri sayesinde hem saç tellerini hem de saç köklerini güçlendirmeye ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcıdır.

Malzemeler:

 • 1 büyük boy patates,
 • 1 orta boy soğan.

PATATES VE SOĞAN KÜRÜ NASIL YAPILIR?

 • Patatesin ve soğanın kabuğunu soyun.
 • Patates ve soğanı ince parçalara kesin ve püre olacak şekilde iyice ezin. Burada blender kullanabilirsiniz.
 • Püre çok katı kıvamda olduysa biraz su ile inceltin.
 • Tülbent yardımı ile oluşan püreyi süzün ve bir kabın içine aktarın.
 • Patates ve soğan suyu ile saç derinizin diplerine 10-15 dakika kadar masaj yapın.
 • Kafa derisinin köklerine uyguladıktan sonra, suyu köklerinden ucuna kadar yedirin.
 • 15 dakika da bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile saçlarınız durulayın.

Dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin geldiğini fark ediyorsanız; bu sorunun geçici olduğuna işarettir. Ancak bahar bitmesine rağmen saçlarınız hala dökülüyorsa ve yeni saçlarınız çıkmıyorsa bu konuda uzman desteği almayı ihmal etmeyin.


Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...