Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saç için biberiye suyu nasıl hazırlanır, kullanılır? Yeni saç çıkardığı bilimsel çalışmalarda kanıtlandı!

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saç için biberiye suyu nasıl hazırlanır, kullanılır? Yeni saç çıkardığı bilimsel çalışmalarda kanıtlandı!

Biberiye, antiinflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal içeriği sayesinde sağlık için çok faydalı bir bitki. Biberiyenin yararları yalnızca vücut sağlığıyla sınırlı da değil. Biberiyeden elde edilen biberiye suyu da saç bakımı için kullanabileceğiniz muhteşem bir iksir. Peki saç için biberiye suyu nasıl hazırlanır? Biberiye suyunun saça faydaları nelerdir?

2015 yılında Skinmed Dergisi'nde yer alan çalışmayla biberiyenin yeni saç çıkardığı kanıtlandı.
2015 yılında Skinmed Dergisi'nde yer alan çalışmayla biberiyenin yeni saç çıkardığı kanıtlandı.

Son yılarda çoğu kişi kozmetikçilerde satılan saç bakım ürünlerini kullanmak yerine doğal alternatiflere yöneliyor. Saç için en popüler yöntemlerden biri de biberiye suyu. Biberiye suyunun düzenli olarak saça uygulanması, saç derisini temizliyor, kan akışını hızlandırıp saçların uzamasına yardımcı oluyor, kepeğe iyi geliyor, saç tellerini güçlendirip dökülmeyi önlüyor. Saç için biberiye suyu şöyle hazırlanmalı:

SAÇ İÇİN BİBERİYE SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Biberiye suyu, tıpkı çay gibi, biberiye yapraklarının sıcak suya atılıp demlenmesiyle elde ediliyor. Biberiye suyunu demlemek yerine biberiye bitkisini suya koyup kaynatarak da hazırlayabilirsiniz.

hindustantimes.com’da yer alan haberde saç için biberiye suyunun hazırlanması şöyle yer aldı:

Assure Clinic Kurucusu Dermatolog Dr. Abhishek Pilani, saç için biberiye suyu tarifi verdi: “Tencereye birkaç dal biberiye yaprağı ve 2 bardak su koyup 15 dakika boyunca kaynatın. Ocaktan alıp soğumaya bırakın, daha sonra biberiye suyunu sprey şişesinin içine dökün. En iyi sonuçları elde etmek için bu karışımı saç derinize püskürtüp gece boyunca bekletin, haftada 2 kez buna devam edin. Organik biberiye bitkisi kullanmak ve bu uygulamayı temiz saç derisine yapmak biberiye suyunun etkisini artıracaktır. Biberiyenin hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığı için en az altı ay boyunca haftada iki kez bu yönteme devam edilebilir.”

Biberiyenin saçtaki etkisinin artırmak için 2 bardak suyun içerisine 5-6 dal biberiye bitkisi atıp kaynatabilirsiniz. Suyunuzun ne kadar güçlü olmasını istediğinize bağlı olarak daha fazla veya daha az biberiye kullanabilirsiniz. Karışımınızı kaynatın ve 15 ila 20 dakika kaynamaya bırakın. Muhtemelen suyun sarımsı yeşile döndüğünü fark edeceksiniz; bu normaldir. Saçlarınızı tarakla ayırın ve biberiye suyunu gün boyunca birkaç kez saç derinize püskürtün. Bir dakika kadar saç derinize masaj yapın.

BİBERİYE SUYU SAÇTA NE KADAR BEKLETİLMELİ?

Biberiye suyunu saçınızda en az 30 dakika bekletmeniz önerilir ancak 2 saate kadar da bekletmenizde bir mahsur yok.

Saç için biberiye suyu nasıl hazırlanır, kullanılır? Yeni saç çıkardığı bilimsel çalışmalarda kanıtlandı!

BİBERİYE SUYUNUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Biberiye suyu, saç köklerine oksijen ve hayati besin sağlayan kafa derisine giden kan akışını artırıp saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor.

Antioksidanlar ve antiinflamatuar içeriği sayesinde saç dökülmesini önlüyor. 2015 yılında Skinmed Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar, biberiye ve minoksidilin ( saç dökülmesi için doktorların önerdiği ilaç) altı aylık bir süre boyunca saç uzamasına etkilerini karşılaştırdılar. Araştırma sonucunda benzer sonuçlar elde ettiler; her iki uygulamada da, tedavi görmeyen gruplara göre saç sayısında önemli bir artış tespit edildi.

Biberiye suyu, saç derisini güneşin UV hasarından, kirlilik gibi serbest radikallerin neden olduğu tahrişten koruyor.

Kafa derisi iltihabına iyi geliyor, saç derisi hastalıklarını iyileştiriyor.

Biberiyenin içerisinde yer alan sineol ve kafur gibi aktif bileşenlerinin, trikoloji uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda saç uzamasında etkili olduğu görüldü.

Biberiye suyunu saç bakım rutininize dahil ederek boyalı saçların renginin daha uzun süre canlı kalmasını sağlayabilir, çevresel faktörlerden kaynaklanan saç rengi solmasını önleyebilirsiniz.

Biberiye suyu saç yağlanmasına da doğal çözüm olabiliyor. Sebumu düzenleyici özelliği sayesinde saç derisindeki yağ üretimini dengeliyor, saç derisindeki doğal nemi koruyor, yağlılık hissini azaltıyor. Bu durum biberiye suyunu, kuru, normal veya yağlı dahil tüm saç tipleri için ideal bir seçim haline getiriyor.

Yaygın görülen saçta kepek sorununu doğal yoldan tedavi ediyor.

Saç tellerini güçlendirip saçların kolay kırılmasını engelliyor.

Kaynak : Mavi Kadın, verywellhealth.com, hindustantimes.com, healthnews.com, Skinmed, popsci.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...