Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saça bulaşan slime nasıl çıkarılır? Evde uygulayabileceğiniz 7 farklı çözüm

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saça bulaşan slime nasıl çıkarılır? Evde uygulayabileceğiniz 7 farklı çözüm

Slime, yapışkan, renkli ve oynaması çok zevkli bir oyun hamurudur. Son senelerde slime yapmak ve slime ile oynamak çocuklar arasında çok popüler oldu. Ancak bu kadar eğlenceli bir aktivitenin istenmeyen bir yönü de var! Slime saça kolaylıkla bulaşabiliyor. Peki slime saçtan nasıl çıkar? İşte evde kullanılan malzemeler ile saçtan slime’ı çıkarma yöntemleri:

fotoğraf:freepik
fotoğraf:freepik

Slime ile oynamak eğlenceli olmasına eğlenceli bir aktivite ancak ah birde çocuklar oynarken çocukların saçlarına bulaşmasa! Neyse ki saçtaki slime’ı çıkarmak için uygulayabileceğiniz bazı çözümler mevcut. İşte evdeki malzemeler ile saçtan slime’ı çıkarma yolları:

SAÇTAKİ SLİME’I ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Saçınıza slime bulaşırsa, slime'ı saçınızdan biran önce çıkarmak en doğru hareket olacaktır. Slim çabuk kuruyabilir ve saçta kurumuş olarak kalabilir, bu da çıkarma işlemini zorlaştırır ve temizleme sürecini uzatır. Eyvah saça slime bulaşan yerleri herhalde makasla kesmek zorunda kalacağım diye üzülmeyin! Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak saçlarınızdan slime’ı kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

MAYONEZ

Mayonez içeriğindeki yumurta, zeytinyağı gibi maddeler ile saçlar için çok faydalı bir madde. Saçları kökten uca besliyor, uzatıyor, kırıkları onarıyor. Mayonezin bir diğer yararı da saça bulaşan slime’ı çıkarmaya yardımcı olması. Mayonezi saça uygulayın, ardından saçı nazikçe taramaya başlayın. Mayonez, slime’ın saçtan kolayca çıkarılmasını sağlar.

KARBONAT

Karbonat binbir derde deva bir madde. Hem hamur işlerine eklenebiliyor hem de ev temizliğinde kullanılabilir. Karbonatın bir diğer kullanım alanı da saçtaki slime’ı çıkarmaktır. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı karbonatı ekleyip güzelce karıştırın. Bu karışımı slime bulaşmış saça sürün ve saçları tarayın. 1 saat sonra saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın.

ZEYTİNYAĞI

Saçtaki slime’ı çıkarmak için zeytinyağı, bebek yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi yağlı bir maddeyi de kullanabilirsiniz. Saçlarda slime bulaşmış yerlere zeytinyağı, bebek yağı yahut hindistancevizi yağı sürün. 20 dakika sonra saçlarınızı tarayın. Saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

Saça bulaşan slime nasıl çıkarılır? Evde uygulayabileceğiniz 7 farklı çözüm

SİRKE

Sirke asidik bir madde olduğundan saça derinlemesine işler ve saçtaki slime’ın hızlı bir şekilde saçtan çıkmasına yardımcı olur. Bunun için beyaz sirke yahut elma sirkesi kullanabilirsiniz. Saçlarda slime bulaşan yerlere sirke dökün. 15-20 dakika sonra saçları tarayın. Daha sonra saçları yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesi özellikle kahvaltılarda severek tükettiğimiz bir yiyecek. Yüksek yağ içeriği sayesinde saçtaki slime’ı çıkarmakta da oldukça etkilidir. (Çocuğunuzun yer fıstığı alerjisi varsa lütfen bu yöntemi kullanmayın.) Fıstık ezmesini saçtaki slime’dan kurtulmak için şöyle kullanabilirsiniz: Parmaklarınıza biraz fıstık ezmesi alın, slime bulaşmış saça kökten uca bunu sürün. 1 saat sonra saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın.

SAÇ KREMİ

Kozmetikçilerde ve marketlerde pek çok markanın saç kremi satışta. Hangi marka saç kremi olursa olsun saçtaki slime’ı çıkarmak için saç kremini kullanabilirsiniz. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın, saçınıza saç kremi sürün ve saçları tarayın. Daha sonra şampuanlayın, ve durulayın.

KOLA

Sirkenin kokusundan hoşlanmıyorsanız saçtaki slime’ı çıkarmak için kola kullanabilirsiniz. Kola gibi asitli içecekler sitrik asit içerdiğinden sirke ile benzer bir etkiye sahiptir. Tüm gazlı içecekler fosforik, sitrik veya karbonik asit içerir, bu özelliği ile saçlardan slime’ın çıkmasında etkilidir.

  • Saçınızda slime bulaşmış yere kola sürün ve durulamadan önce 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı tarayın.
  • Her zamanki gibi, saçınızı ılık suyla yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...