Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sağlık uzmanları uyarıyor: Bu besin böbrekleri bitirme noktasına getiriyor!

Mavikadin>Keşfet>Sağlık uzmanları uyarıyor: Bu besin böbrekleri bitirme noktasına getiriyor!

Sağlık uzmanları, düzenli ve aşırı tüketildiğinde bazı gıdaların sağlığımıza zarar verebileceğini vurguluyor. Özellikle böbrek sağlığını olumsuz etkiliyor. Böbrekleri bitirme seviyesine getirip hastanın diyaliz tedavisi görmesine neden oluyor. İşte, uzmanların özellikle dikkat çekip uyardığı o besin...

Sağlık uzmanları uyarıyor: Bu besin böbrekleri bitirme noktasına getiriyor!

Çorba ve pilav gibi yemeklerde tercih edilen bulyon yerine et veya tavuk suyu kullanılmasını öneren doktorlar, bulyonun sağlık sorunlarına neden olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Aras, monosodyum glutamatın (çin tuzu) sinir sistemi dahil birçok sisteme zarar verebileceğini vurguluyor. Bu madde özellikle başlangıçta Çin restoranlarında yemek yiyenlerde ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı için "Çin Restoranı Sendromu" olarak bilinir. Birçok hastalığa yol açarak vücudu olumsuz etkileyen bu ürünün zararları gerçekten şaşırtıcı. Bulyon, düzenli olarak tüketildiğinde vücut anormal kalp atışına, solunum zorluğuna, bilişsel sorunlara hatta Alzheimer gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. 

SİNİR SİSTEMİNİ BİTİRİYOR

Bulyonların bu kadar zararlı olmasının nedeni, içeriğinde bulunan Mono sodyum gluatamat (MSG) adlı katkı maddesidir. MSG, bulyonların içinde et aroması vermek amacıyla kullanılır, ancak bu katkı maddesi kişinin merkezi sinir sistemine zarar verebilir. Ayrıca Alzheimer, Parkinson, Epilepsi (sara) ve Huntington hastalıklarının oluşmasına yol açabiliyor.

Sağlık uzmanları uyarıyor: Bu besin böbrekleri bitirme noktasına getiriyor!

DİYALİZE KADAR GÖTÜRÜYOR

Bulyonla hazırlanan yemeklerin sık tüketilmesi sonucunda böbreklerde büyük hastalık riski taşıdığını ifade eden uzmanlar, bu sürecin diyalize kadar ilerleyebileceğinin altını çizerek uyarıyor.

ZARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

MSG tüketiminin potansiyel zararları oldukça fazladır. Bu zararlar arasında yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite riski, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülin seviyelerinde artış ve sonuç olarak diyabet riski, böbrek ve karaciğerde tahribat gibi etkiler yer almaktadır.

Sağlık uzmanları uyarıyor: Bu besin böbrekleri bitirme noktasına getiriyor!

YEMEDEN ÖNCE BİR DAHA DÜŞÜNÜN

MSG içeren ürünler arasında et bulyon, tavuk bulyon, cips, dondurma, renkli yoğurt ve hazır çorba gibi ürünler bulunuyor. Bu tür ürünlerin özellikle hamilelik döneminde kullanılmasının uzmanlar tarafından çok sakıncalı olduğu belirtiliyor. MSG içeren gıdaların hamilelik sırasında tüketilmesinin büyük bir zararı ise plasentayı aşarak doğrudan bebeğe zarar verebilmesidir. 

Kaynak : Mynet, Sabah
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...