Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sağlıklı Saçlar İçin, Saç Sağlığı Olması İçin Ne Yemeli?

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Sağlıklı Saçlar İçin, Saç Sağlığı Olması İçin Ne Yemeli?

Günümüzde hem kadın hem erkekler güzel saçlara sahip olmanın hayalin kurarlar ancak maalesef çok az insan bu açıdan şanslı doğar. Stres, vitamin eksikleri,

Sağlıklı Saçlar İçin, Saç Sağlığı Olması İçin Ne Yemeli?

Günümüzde hem kadın hem erkekler güzel saçlara sahip olmanın hayalin kurarlar ancak maalesef çok az insan bu açıdan şanslı doğar. Stres, vitamin eksikleri, genetik kullanılan saç ürünleri gibi saçın yapısını etkileyen birçok faktör vardır ancak saç sağlığı konusunda en büyük faktör beslenme şeklidir.Saçlarınızı yediklerinize dikkat ederek, sağlıklı gıdalar tüketerek içeriden beslemek çok önemlidir.  Bu makalemizde saça iyi gelen, saçı içeriden besleyen besinler hakkında bilgiler vereceğiz;

Yumurta

Saçın güçlenmesi için yüksek miktarda proteine ihtiyaç vardır. Saçların yapısında keratin denilen bir çeşit protein bulunur. Yumurta da protein açısından en zengin kaynaklardan birisidir. Yumurtada bulunan protein, yüksek kaliteli protein olarak kabul edilir. Bu yönüyle yumurta saç uzaması ve güçlü saçlar için mükemmel bir besindir. Ayrıca, yumurta saç dökülme problemlerinin önlenmesinde ve genel saç derisi sağlığının iyileştirilmesinde önemli rol oynayan biyotin ve B vitaminleri içerir. Her gün 1 yumurta yemelisiniz. Kişisel damak zevkinize bağlı olarak omlet, kızarmış yumurta veya haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği de güçlü saçlar için tüketilmesi gereken besinlerden biridir. İçerdiği protein, çinko, selenyum, biyotin potasyum, demir, B-E vitamini, magnezyum, kalsiyum, bakır, Omega 6 yağ asitleri saçların güçlü ve parlak olmasını sağlar.

Badem

Badem, fındık, kaju ceviz gibi çerezlerin tüketimi saçlarınızın sağlığı için çok yararlıdır. Özellikle badem saç dökülmelerini engelleyen ve saç gürleşmesini sağlayan bir besindir.  Badem, saç derisinde sağlıklı saç çıkışında önemli bir rol oynayan içeriğindeki çinko ile saçların parlak, sağlıklı ve nemli olmasına yardımcı olur.  Aynı zamanda badem yüksek oranda Omega 3 yağ asitleri içerdiği için saçlara hacim ve parlaklık katar. İçerdiği E vitamini sayesinde de saç kırılmalarını engelleyip sağlıklı saç çıkışı sağlar.

Somon Balığı

Somon, sardalya, uskumru gibi balıklar Omega 3 yağ asitleri ile doludur.  Vücudumuz bu sağlıklı yağları kendisi sağlayamadığı için bu tür yağları yiyecek veya ilaç takviyelerden alınması gerekir.  Bu yağları tüketmek birçok hastalıktan korunmaya ve saçların parlak, hacimli olmasını sağlar.

Somon balığının bu balıkların başında olmasının birçok sebebi vardır. İçinde bulunan protein, Omega 3 yağ asitleri, demir, B12 ve D vitaminleri sayesinde saçlar için gereklidir. Omega 3 yağ asitleri saç derisinin güçlü olmasını ve nemli olmasını sağlar. Vücutta Omega 3 eksikliğinde saçlarda yıpranma ve saç dökülmeleri başlar. Aynı zamanda somon balığının yüksek oranda protein, demir ve D vitamini içerip saçlara güç verdiği, kırılmaları engellediği bilinmektedir.   

Ispanak

Birçok koyu yeşil sebze gibi ıspanak da çok besleyici bir besindir. İçinde A vitamini, demir, beta karoten, folat ve C vitaminleri ile doludur. Bunlar da saç derisi ve saç için oldukça yararlıdır.

Domates

Domates likopen açısından zengindir. Likopen, vücutta kolajenin korunmasına yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Bu da saçların beslenmesi için iyidir ve saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Brokoli

Brokoli A ve C vitaminleri açısından vücuttaki sebum üretimine yardımcı olur. Sebum, saç kökleri tarafından salgılanan yağlı bir maddedir ve doğal saç kremi görevi görür. Bunun yanında brokoli; demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için sağlıklı saç gelişimi için gereklidir.

Süzme Peynir

Süzme peynir saçlar için yararlı olan bir diğer gıdadır. İçinde yüksek kaliteli proteinler bulunduğundan saçların kurumasını engeller. Eğer yeterince protein alınmazsa saçlar kurur ve zarar görür.

Bunun yanında süzme peynir; D vitamini ve B-5 vitamini açısından saçların gelişmesi için önemli rol oynar. Aynı zamanda sağlıklı ve güzel saçlar için güzel bir aminoasit kaynağıdır.

Mercimek

Mercimek, çinko, biyotin ve demir bakımından zengin proteinleri elde etmenin iyi bir yoludur. Protein sağlıklı saçlar için önemli bir besindir, çünkü saçların içinde bulunduğundan saçların güçlü olmasına yardımcı olur. Protein ayrıca kafa derisindeki kurulukları önlemek için de önemli bir besindir.

Yoğurt

Yoğurt; süt ürünlerinden genel sağlık için en yararlı olanıdır. İçerdiği protein sayesinde saç dökülmelerini engeller. Bunun yanında yoğurt B-5 vitamini içerdiği için saçların incelip kırılmasını engelleyip saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Bezelye

Bezelye içerdiği birçok çeşit vitamin ve mineral sayesinde saçlar için çok faydalıdır. Demir, potasyum ve çinko sayesinde saçların güçlü ve canlı olmasını sağlar.

Bezelye aynı zamanda saç derisi de dahil olmak üzere vücutta oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmak için gerekli folat, B6 ve B12 gibi B vitaminleri içerir. Ayrıca, içerdiği yüksek oranda C vitamini sayesinde saçların uzaması için yardımcı olur.

Kinoa

Kinoa da saçların gelişimi için gerekli olan tam tahıllardan birisidir. İçinde bulunan protein sayesinde saç tellerinin güçlü olmasını sağlar. Bunun yanında içerdiği E vitamini sayesinde de vücuttaki ve saç derisindeki yağları dengeler, saçların kepeksiz ve nemli kalmasını sağlar. Kinoa ayrıca, biotin, niasin ve saç gelişimi için çok önemli olan B-6 ve B- 12 vitaminleri de içerir.

Saça Zeytinyağı Sürmek Zeytinyağı Saç Maskesi Zeytinyağının Saça Faydaları Tıklayınız

Saç Dökülmesine İyi Gelen Saç Çıkaran Bitkisel Yağlar Nelerdir? Tıklayınız

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır, Kullanılır, Saça Faydaları Nelerdir? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...