Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saltanatı sadece dokuz gün süren kraliçe: Lady Jane Grey

Mavi Kadın>Keşfet>Saltanatı sadece dokuz gün süren kraliçe: Lady Jane Grey

İngiltere tahtından daha önce hiç görülmemiş bir şekilde dokuz günlük bir saltanat geçti. Leydi Jane Grey, dokuz gün sonra tahttan indirildi. Peki ama nasıl?

İngiliz kraliyet sarayı pek çok kral ve kraliçeye ev sahipliği yapmış, bazılarını entrikalarla tahttan etmiş, bazılarını da uzun süreler boyunca tahtta tutmuştur. Leydi Jane Grey de tahttan edilenlerden... Peki, Kral VI. Edward’ın kuzeni Jane Grey'in suçu neydi?

İngiliz kraliyetinde en kısa süre tahtta kalmış kraliçe Leydi Jane Grey, "dokuz günlük kraliçe" ismiyle tarihte yer almıştır. Acı dolu bir hikayeyle tahtını kaybeden kraliçenin neler yaşadığını daha önce duymuş muydunuz?

Saltanatı sadece dokuz gün süren kraliçe: Lady Jane Grey

Kral VI. Edward’ın kuzeni olan ve Suffolk Dükü Henry Grey'in asaletiyle bilinen kızı Leydi Jane Grey 15 yaşında, iyi eğitimli, Latince, Yunanca, İbranice, Fransızca ve İtalyanca bilen bilgi birikimi yüksek bir genç kızdı. Taht için iyi bir aday olabilecek vasıflarıyla Kral VI. Edward’ın yerine düşünülebilirdi.

Ölmesine az bir zaman kalan Kral VI. Edward, kendisinden sonra üvey kardeşleri Mary ve Elizabeth’in yerine geçmemesi için bir vasiyet yazdı ve yerini kuzeni Jane’e bıraktı. Ancak tabii ki herkes bu kararı onaylamayacaktı.

Bu kararı kabul etmeyen bir isim Mary oldu. Mary, karara karşı çıkarak Jane’i tahttan indirdi ve yerine kendisi geçti. Kızı Londra Kulesi’ne kapattırarak engel oldu. Hatta başlarda niyeti kuzeni Jane’i idam ettirmek olmasa bile olaylar öyle bir hal aldı ki, çıkabilecek isyana ve ayaklanmalara karşı Mary, idam kararı da verdi.

Saltanatı sadece dokuz gün süren kraliçe: Lady Jane Grey

İdam kararını getiren olay, Jane’in babasının kraliçeye karşı ayaklanması oldu. Bu durum, Jane’in acı sonunu hızlandırdı. Taht ve güç savaşları bu olaydan sonra 9 günlük kraliçeyi idama mahkum ettirdi ve hayatına mal oldu.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...