Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sanat dünyasının acı kaybı! Norayr Demirci hayata gözlerini yumdu

Mavikadin>Magazin>Sanat dünyasının acı kaybı! Norayr Demirci hayata gözlerini yumdu

Türkiye'nin ilk aranjörlerinden biri olarak bilinen Norayr Demirci, uzun bir süre yaşamını sürdürdüğü Amerika'da böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

Sanat dünyasının acı kaybı! Norayr Demirci hayata gözlerini yumdu

İstanbul'da 1937 yılında dünyaya gelen Norayr Demirci, aynı zamanda bir besteci ve söz yazarıydı ve toplamda 466 eser imzasını taşıyordu. Norayr Demirci'nin profesyonel müzik kariyeri, 1953 yılında Fehmi Ege Orkestrası'nda başlamıştı. Usta bestekar bir süredir tedavi gördüğü böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

NORAYR DEMİRCİ KİMDİR?

Orhan Avşar ile bir süre çalıştıktan sonra, 1961 yılında dönemin önemli müzisyenleriyle kendi orkestrasını kurdu ve özellikle Almanya'da olmak üzere uzun yıllar yurtdışında konserler verdi. 1967 yılında Türkiye'ye döndüğünde ise Onno Tunç, Cezmi Başeğmez, Yalçın Ateş gibi müzisyenlerin de bulunduğu bir kadroyla çalışarak, sadece sahnede değil aynı zamanda düzenlemelerde de etkili oldu ve aranan bir aranjör haline geldi.

Yalçın Ateş Orkestrası ile birlikte uzun bir süre aranjörlük yaparak Ajda Pekkan ile çalışan Norayr Demirci, 1970'li yılların en önemli aranjörlerinden biriydi. 1979 yılında Amerika'ya yerleşen Demirci, ABD'deki stüdyosunda müziğin içinde kalmaya devam etti. Ajda Pekkan, Ali Kocatepe, Aydın Tansel, Asu Maralman, Ayla Algan, Ayla Dikmen, Ayten Alpman, Bilgen Bengü, Çetin Alp, Ertan Anapa, Füsun Önal, Gökhan Abur, Gönül Akkor, Gönül Yazar, Gülden Karaböcek, İlhan İrem, Kamuran Akkor, Nesrin Sipahi, Neşe Karaböcek, Nil Burak, Nilüfer, Nükhet Duru, Selçuk Ural, Semiramis Pekkan, Seyyal Taner, Tanju Okan, Yıldırım Gürses, Zeki Müren, Lale Belkıs gibi birçok sanatçının o dönem kaydettiği plaklarda hem söz yazarı, hem besteci hem de aranjör olarak imza attı. Norayr Demirci, Esin Engin, Onno Tunç, Garo Mafyan, Buğra Uğur gibi sonraki nesil aranjörlere de öncülük etti.

Sanat dünyasının acı kaybı! Norayr Demirci hayata gözlerini yumdu

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Sema Acar
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...