Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Seslendirme sanatçısına 'yapay zeka' tuzağı! Sesini taklit ettiler

Mavikadin>Tekno kadın>Seslendirme sanatçısına 'yapay zeka' tuzağı! Sesini taklit ettiler

Popüler video oyunu Genshin Impac'teki Beidou karakterini canlandıran ünlü seslendirme sanatçısı Allegra Clark, sesinin yapay zeka tarafından klonlanarak müstehcen içerikli bir videoda kullanılmasına tepkili. Üstelik ses klonlama aracının geliştiricisi sorumluluk kabul etmiyor.

Seslendirme sanatçısına 'yapay zeka' tuzağı! Sesini taklit ettiler

Son dönemde, ses kopyalama teknolojileri ve üretken yapay zeka (AI) uygulamalarındaki gelişim, profesyonel seslendirme sanatçıları için beklenmedik bir tehlikeye kapı aralamış durumda.

Bunun son örneği, ünlü ses sanatçısı Allegra Clark'ın başına geldi. Clark, popüler video oyunu Genshin Impact'teki Beidou karakterini canlandıran isim olarak tanınıyor. Ancak son zamanlarda kendi sesinin kullanıldığı, uygunsuz ifadeler içeren bir video nedeniyle başı dertte.

SESİNİ YAPAY ZEKAYLA KLONLADILAR

Video, Beidou karakterinin müstehcenlikle ilişkilendirildiği ve Clark'ın daha önce hiç söylemediği ifadelerin kullanıldığı bir sahneyi içeriyordu. Üstelik bu ses kaydı, Clark'ın kendi sesiyle birebir örtüşüyordu. Business Insider'in haberine göre videoyu hazırlayan kişi, Clark'ın sesini ElevenLabs adlı bir jeneratif yapay zeka aracı kullanarak kopyalamış ve istediği şekilde kullanmıştı.

Seslendirme sanatçısına 'yapay zeka' tuzağı! Sesini taklit ettiler

ElevenLabs, yapay zeka ve derin öğrenme algoritmalarını kullanarak, kulağa doğal gelen "konuşma sentezi" ve "metinden konuşma üretebilen" bir yazılım olarak hizmet veriyor.

Türkçe dil desteği de bulunan bu sistem, kullanıcının yazdığı herhangi bir metni, önceden tanımlanmış yüzlerce kadın ve erkek sesiyle seslendirebilmesini sağlıyor. Ayrıca istediğiniz bir kişinin sesini de programa yükleyerek, klonlayabiliyor ve cümleleri onun ağzından duyabiliyorsunuz.

Clark yaptığı açıklamada, ilk başta bu durumu bir şaka olarak algılasa da, müşterilerinin bu videoyu görmesi durumunda kendisinin bu içeriği bilerek hazırladığı şeklinde yanlış bir algının oluşabileceğinden endişe duyduğunu ifade etti.

Genç kadın, "Bunu söylediklerimizin insanlar tarafından düşünülmesi bize büyük sorunlar açabilir. Aynı zamanda gerçekte olmadığınız bir videoda sesinizi duymak oldukça rahatsız edici" şeklinde hislerini dile getirdi.

GELİŞTİRİCİSİ SORUMLULUK ALMIYOR

Bu olayın ardından Clark, ses kaydının kaldırılması ve gelecekte sesinin kopyalanmasının önlenmesi için ElevenLabs şirketinden talepte bulundu. Ancak şirket, kaydın kendi teknolojileri kullanılarak yapıldığını tespit etmediklerini iddia etti ve yalnızca kaydın "nefret söylemi veya hakaret içermesi" durumunda hareket edeceklerini belirtti.

ElevenLabs'in CEO'su Mati Staniszewski, Clark'ın durumuyla alakalı olarak, içerik üreticilerinin ses kopyalama işlemi için ses sahiplerinden "açık rıza" almaları gerektiğini söyledi. Şirket ses kopyalamaya karşı bir güvenlik önlemi olarak "ses captcha" adlı bir araç başlattı. Bu araç, kullanıcıların kaydettiği sesin, kopyalamaya çalıştıkları sesle eşleşmesini gerektiriyor.

Allegra Clark ise yaşadığı bu olayın hem kişisel mahremiyeti hem de mesleki itibarı açısından büyük bir tehlike oluşturduğunu söylüyor.

Kaynak : Business Insider
Editör : Ömer Faruk Doğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Tekno Kadın
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Çalışan anneler, aktif kariyer sahibi genç kadınlar veya birden fazla işi ve sorumluluğu olanlar… Hepimiz için ortak olan şey, zamana karşı yarışıyor oluşumuz. Gün içerisinde işlerimize yetişmeye çalışırken kendimize ayıracak vakti bulmak çoğunlukla imkânsız hale geliyor. Sizin için kişisel bakımınıza vakit ayırmayı hem kolaylaştıracak hem eğlenceli hale getirecek hızlı ve etkili yöntemleri listeledik.
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Tekno Kadın
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, pratik atıştırmalıkların kurtarıcısı olan tost makineleri artık sadece ekmek kızartma işlevinden çok daha fazlasını sunuyor. Tost makinesi markaları arasından seçim yaparken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz? Hangi markalar güvenilir ve dayanıklı ürünler sunuyor? İşte tüm bu soruların cevaplarına göz atacağız.
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Tekno Kadın
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Kadınlar için hediye seçimi karmaşık bir süreç olabilir ve hediyenin özel ve anlamlı olmasını isteriz. Ancak, bir erkeğe hangi hediyenin beğenileceğini belirlemek bazen zor olabilir. İşte bu noktada, burçlara göre hediye rehberi devreye giriyor. Her burcun kendine özgü bir karakteri bulunmaktadır ve bu karakterlere uygun hediyeler seçmek, karar verme sürecinizi kolaylaştırabilir. Burçlara göre hediye seçimleri, alıcıya özel ve düşünceli bir armağan sunma fırsatı tanır. İşte Burçlara göre erkeklere alınabilecek hediyeler… 
Sonraki Haber Yükleniyor...