Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kadınların yeni gözdesi oldu, terlerken cildi de güzelleştiriyor! Sıcak yoganın faydaları

Mavi Kadın>Güzellik>Kadınların yeni gözdesi oldu, terlerken cildi de güzelleştiriyor! Sıcak yoganın faydaları

Son dönemlerde popüler hale gelen sıcak yoga, sadece fiziksel ve zihinsel faydalar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda cildi de güzelleştiriyor. İşte sıcak yoğanın 7 faydası...

Kadınların yeni gözdesi oldu, terlerken cildi de güzelleştiriyor! Sıcak yoganın faydaları

Stres ve dinginlik için yapılan Yoga, tüm dünyada hızla yayılırken 'sıcak yoga' da yeni bir trend oldu. Yüksek sıcaklıkta egzersizin  fiziksel ve psikolojik faydalarının yanı sıra cilde de faydaları bulunuyor.

Sıcak yoga yaparken terleme cildin detoks etkisiyle toksinlerden arınmasını sağlıyor ve gözeneklerin açılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, artan kan dolaşımı sayesinde cilt daha fazla oksijen ve besin alıyor. Bu da cildin yenilenmesine ve gençleşmesine katkıda bulunuyor.

Sıcak yoga aynı zamanda stresi azaltıyor ve iç huzurun artmasına yardımcı oluyor. Stres ve endişenin azalması de cildin daha dengeli olmasını sağlıyor.

2021 yılında Glycative Stress Research tarafından yapılan bir araştırma, 48 kadın gönüllü 12 hafta boyunca haftada iki kez 60 dakikalık sıcak yoga seansına katıldı. Kadınların ciltlerinin neme doyduğu, elastikiyetini artırdığı tespit edildi.  

2018 yılında Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology'de yayınlanan bir çalışmada ise sıcak yoganın ciltteki inflamatuar etkileri azalttığı ve cilt bariyerini iyileştirdiği gözlemlendi.

SICAK YOGA NEDİR?

Yoga, Hindistan'dan doğan ve zihin-beden dengesini sağlamaya yardımcı olan bir egzersiz sistemidir. Günümüzde milyonlarca insan yogayı bedenlerini esnetmek, güçlendirmek ve stresten uzaklaşmak için uyguluyor. 

Sıcak yoga ise, odanın 38-42°C'ye kadar ısıtıldığı ve nem oranının %60-70'e çıkarıldığı bir yoga türüdür. Bu ortam, kasların daha kolay ısınmasını ve gerilmesini sağlayarak geleneksel yogaya kıyasla daha esnek ve derin bir egzersiz deneyimi sunar. 

Veri ve istatistik toplayan küresel bir iş ve istihbarat platformu olan Statista'ya göre ABD'de 34 milyondan fazla insan yoga yapıyor. Yoga, kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve stresi azaltmak gibi birçok faydaya sahip. Son yıllarda, ısıtılmış bir ortamda yapılan sıcak yoga da popüler hale geldi.

Kadınların yeni gözdesi oldu, terlerken cildi de güzelleştiriyor! Sıcak yoganın faydaları

SICAK YOGA NASIL YAPILIR?

Sıcak yoga, geleneksel ısıtıcılar veya kızılötesi ısı lambaları ile ısıtılmış özel ortamlarda yapılır. Sıcaklık genellikle 38°C - 41°C arasında tutulur ve nem oranı da %40 - %60 seviyesinde ayarlanır. 

SICAK YOGANIN FAYDALARI

Sıcak yoga, esnekliği artırmak, stresi azaltmak, cildi güzelleştirmek ve kilo vermeye yardımcı olmak gibi çeşitli faydaları vardır.

1- CİLDİ GENÇLEŞTİRİR

Sıcak yoga sırasında vücut sıcaklığının artması terlemeyi tetikler. Terleme, ciltten toksinlerin atılmasını sağlar. Bu, cildin temizlenmesine ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur, böylece cilt daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanır.

Sıcak yoga sırasında yapılan hareketler ve nefes egzersizleri, kan dolaşımını hızlandırır. İyi bir kan dolaşımı, cildin daha fazla oksijen ve besin maddesi almasını sağlar. Bu da cildin yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olur.

Stresi azaltmada etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak yapıldığında, yoga uygulamaları stres hormonlarının azalmasına ve endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Bu da cilt üzerindeki stres kaynaklı etkileri azaltır, sakin ve daha genç bir görünüm sağlar.

Vücuttaki esnekliği artırır ve kas tonusunu artırır. Esnek ve tonlu bir vücut, cilt için de faydalıdır çünkü daha sıkı ve genç bir görünüm sunar.

Sıcak yoga sırasında odaklanma ve nefes egzersizleri, iç huzurun artmasına ve ruhun dinginleşmesine yardımcı olur. İç huzur, cilt sağlığına doğrudan etki eder çünkü stres ve endişenin azalması, cildin daha dengeli olmasını sağlar.

Terleme ve artan kan dolaşımı, ciltteki yağ dokusunun parçalanmasına ve selülit görünümünün azalmasına katkıda bulunur.

2- ESNEKLİĞİ ARTIRIR

Sıcak ortam, kasların daha hızlı ısınmasını sağlayarak zamanla esnekliği artırabilir ve hareket açıklığını genişletebilir. 2019 yılında Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmada, haftada bir kez 30 dakika, 122 dereceye kadar ısıtılmış bir ortamda yoga yapan katılımcıların 8 hafta boyunca esnekliklerinde gelişme gözlemlendi.

Isınan kaslar ve eklemler, kan damarlarının genişlemesine ve dolaşımın artmasına neden olur. Bu da vücut dokularına daha fazla kan, oksijen ve besin taşınmasını sağlayarak genel sağlığınızı ve iyileşmenizi destekler.

Kadınların yeni gözdesi oldu, terlerken cildi de güzelleştiriyor! Sıcak yoganın faydaları

3- STRESİ AZALTIR

Sıcak yoga, stresi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olan endorfin ve serotonin gibi hormonların salgılanmasını teşvik eder. Yoga hareketleri ve nefes egzersizleri de zihninizi sakinleştirmeye ve stresi yönetmenize yardımcı olabilir.

Sporda Bilim ve Tıp Dergisi'nde 2017 yılında yapılan bir araştırma, haftada üç ila beş kez sıcak yoga dersine katılan, fiziksel olarak aktif olmayan stresli yetişkinlerin, 16 haftanın sonunda kendi algıladıkları stresin ve özgüvenin önemli ölçüde arttığını bildirdi.

4- KALORİ YAKIMINI ARTIRIR

Sıcak yoga, yüksek sıcaklıkta yapıldığı için vücut daha fazla enerji harcar. Sıcak yoga, kalori yakımını ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Bir seansta 300 ila 600 kalori yakabilirsiniz. 

5- DEPRESYON BELİRTİLERİNİ HAFİFLETİR

Sıcak yoga seansları, ruh halinizi iyileştirmeye ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin 2017 toplantısında sunulan ve sekiz hafta boyunca haftada iki kez Bikram derslerine katılan, yaşları 25 ila 45 arasında olan 52 kadınla yapılan küçük bir çalışma, düzenli olarak sıcak yoga yapan kadınların sekiz hafta sonra kontrol grubuna göre daha az depresyon belirtilerine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin 2017 toplantısında sunulan ve sekiz hafta boyunca haftada iki kez Bikram derslerine katılan, yaşları 25 ila 45 arasında olan 52 kadınla yapılan küçük bir çalışma, düzenli olarak sıcak yoga yapan kadınların sekiz hafta sonra kontrol grubuna göre daha az depresyon belirtilerine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

6- KALP-DAMAR HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIR

Sıcak yoga, kalp-damar sağlığınızı korumak ve geliştirmek için ideal bir egzersiz seçeneğidir. Düzenli yoga pratiği ile kalp-damar hastalıklarının riskini azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Journal of Strength and Conditioning Research dergisinde 2018 yılında elit kadın hokey oyuncuları üzerinde yapılan bir araştırma, sıcak yoga uygulamasının sporcular arasında plazma hacmini (kalbe dönen kan miktarını artırarak) ve kalp-damar performansı iyileştirdiğini buldu.

Bodywork and Movement Therapies Dergisi'nde 2017 yılında yapılan bir başka araştırma, nispeten kısa süreli Bikram yoga uygulamasının (sekiz hafta boyunca haftada üç Bikram dersi) orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde damar fonksiyonunu ve kan akışını iyileştirebileceğini buldu.

Kadınların yeni gözdesi oldu, terlerken cildi de güzelleştiriyor! Sıcak yoganın faydaları

7- KASLARI GÜÇLENDİRİR

Sıcak yoga, kaslarınızı güçlendirmenin ve esnekliğinizi artırmanın etkili bir yoludur. Sıcak ortam, kaslarınızın gevşemesine ve daha fazla esnemelerine yardımcı olur. Bu da, daha derin hareketler yapabilmenizi ve kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlar.

2017 Amerikan Psikoloji Derneği toplantısında sunulan bilimsel literatürün bir incelemesi, düzenli Bikram uygulamasının güç ve dengeyi geliştirebileceğini öne sürüyor. İncelemeye dahil edilen çok küçük bir çalışmada 21 sağlıklı yetişkin, sekiz hafta boyunca haftada üç kez Bikram sıcak yoga uyguladı. Bu sürenin sonunda katılımcılar dengede, otur-uzan yeteneğinde ve üst vücut hareket açıklığında önemli gelişmeler gösterdi.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, forbes.com
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...