Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yeşilçam'ın duayeni Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Mavi Kadın>Magazin>Yeşilçam'ın duayeni Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Ünlü yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu vefat etti. Bakan Koca, acı haberi sosyal medyadan paylaştı. Türkan Şoray'ı keşfeden ve 'Bay Sinema' olarak bilinen Türker İnanoğlu 50'den fazla filme imza attı.

Yeşilçam'ın duayeni Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Ünlü film yapımcısı ve yönetmen, Gülşen Bubikoğlu'nun hayat arkadaşı Türker İnanoğlu vefat etti. Acı haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu.

TÜRKER İNANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ

Bakan Koca, 'Bay Sinema' olarak bilinen Türker İnanoğlu'nun acı haberini sosyal medyada duyurdu. Bakan Koca, "Sanat camiamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve sinema yönetmeni Türker İnanoğlu ani bir rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak aramızdan ayrıldı. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Büyük bir kayıp yaşadık." şeklinde açıklamada bulundu.

Yeşilçam'ın duayeni Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

TÜRKER İNANOĞLU KİMDİR?

Türker İnanoğlu (18 Mayıs 1936, Karabük - 2 Nisan 2024, İstanbul), Türk sinema yönetmeni, sinema ve televizyon yapımcısı ve iş insanıdır.

1957'de Tatbikî Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken, sinema sektörüne yönetmen yardımcısı olarak adım attı. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi tanınmış yönetmenlere asistanlık yaparak deneyim kazandı. 1959'da Senden Ayrı Yaşayamam adlı filmle yönetmenlik kariyerine başladı.

1960'ta kendi film yapım şirketi olan Erler Film'i kurdu. İnanoğlu, 1979'da Ulusal Video Film Anonim Şirketi adı altında bir firma kurarak Türkiye'nin video teknolojisiyle tanışmasını sağladı. Ulusal Video, Türkiye'de ilk defa video kaset dağıtımına başlayarak önemli bir adım attı ve yeni bir çağ açtı.

1985'te Ulusal Radyo Televizyon Anonim Şirketi adı altında bir televizyon stüdyosu kurdu ve birçok televizyon yapımına imza attı. 1987'de yayınlanan İcraatın İçinden isimli bir programla Türk siyasi tarihinde ve televizyonculuğunda önemli bir dönemeç oldu. Dönemin başbakanı Turgut Özal, bu televizyon programında bizzat yer alarak hükümetinin icraatlarını kamuoyuna anlattı.

1994'te Türkiye'nin ilk özel televizyon kanallarından biri olan ATV'yi kurdu.

Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemaları'nın da sahibidir. 2005'te İstanbul'un Maslak semtinde Türker İnanoğlu Maslak Show Center'ı (TİM) açtı.

Türker İnanoğlu'nun oyuncu Filiz Akın'la 1964'te gerçekleşen evliliğinden İlker İnanoğlu doğdu. Filiz Akın ile olan birlikteliğinden sonra 1975'te Gülşen Bubikoğlu ile evlendi ve bu evlilikten Zeynep adında bir kızı oldu.

Yeşilçam'ın duayeni Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Sema Acar
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...