Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tenimizden kana karışıyor! Alışveriş fişlerindeki sinsi tehlike

Mavikadin>Yaşam>Tenimizden kana karışıyor! Alışveriş fişlerindeki sinsi tehlike

Pos cihazlarından verilen parlak kaygan kağıtların sağlığımızı tehlikeye attığını biliyor muydunuz?

Tenimizden kana karışıyor! Alışveriş fişlerindeki sinsi tehlike

Günlük yaşamımızda sürekli haşır neşir olduğumuz kasa fişleri sağlığımızı olumsuz etkiliyor. İçeriğindeki BPA maddeler tenimizden kana karışarak sağlığı tehdit ediyor.

Çalışmalar kasa fişlerindeki BPA oranının konserve kutulara göre 250 kat daha fazla olduğu ortaya çıkardı. Başka bir çalışmada ise market kasiyerlerden mesai öncesi ve sonrasında alınan örneklerden BPA miktarlarında artış tespit edildi.

‘KISIRLIĞA NEDEN OLABİLİYOR’

Farkında olmadan temas ettiğimiz uçak veya sinema etkinlik biletleri, alışveriş fişi gibi pos cihazlarından verilen parlak kaygan kağıtlar Bisphenol-A (BPA) ve onun kimyasal kardeşi Bisphenol-S (BPS içeriyor.

Bu maddeler Endokrin bozucu, erken ergenlik ve erken menopoz, endometriosis, doğurganlık sorunları, prostat ve meme kanseri gibi hormonsal kanserlere neden olabilen zararlı kimyasallar içeriyor. Yapılan çalışmalar BPA'nın vücutta östrojen hormonu gibi hareket ederek östrojen seviyesi artırıp hormonal dengeyi bozabileceğini ve kısırlığa neden olabileceğini gösteriyor.

Tenimizden kana karışıyor! Alışveriş fişlerindeki sinsi tehlike

‘TIRNAĞINIZLA ÇİZİK ATIN’

Bir kâğıdın termal olup olmadığını anlamak için yazılı kısmına tırnağınızla bir çizik atın, eğer kâğıtta siyah iz çıkıyorsa o BPAlıdır.

Alışveriş sırasında fişleri ellememeye çalışmak için kasiyerden fişi torbaya atmasını ya da fişi email ile göndermesini rica edebilirisiniz. Eğer ikiside mümkün değilse fişi parmağımızın ucuyla tutabilir sonrasında hemen su ve sabunla yıkayın.

BPA NEDİR?

Bisfenol A ilk olarak 1891'de Rus kimyager Aleksandr Dianin tarafından rapor edilen çeşitli plastiklerin üretiminde kullanılan kimyasal bir bileşik. Genellikle sert ve şeffaf plastik yemek kutularında ve su şişelerinde bulunuyor.

Vücutta östrojen hormonu gibi hareket ederek östrojen seviyesi artırıp hormonal dengeyi bozduğu biliniyor. Aynı zamandaEndokrin sistemin düzgün çalışmasını önleyerek, üreme, sinir, bağışıklık, metabolik ve kardiyovasküler sistemlerini olumsuz etkilemektedir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...