Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? En etkili 20 kesin çözüm

Mavi Kadın>Tekno kadın>Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? En etkili 20 kesin çözüm

Tükenmez kalemler günlük hayatta sık kullandığımız gereçlerdendir.  Tükenmez kalem kolaylıkla leke bırakabilir ve bu lekeleri çıkarmak güç olabilir. İşte giysilerden, koltuktan, halıdan, duvardan, elden ve kumaştan tükenmez kalem lekesini çıkarma yöntemleri:

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? En etkili 20 kesin çözüm

Tükenmez kalemlerin içerisinde bulunan mürekkep bulaştığı yere leke bırakabilmektedir. Özellikle çocuklu evlerin kabusu duvarlara, koltuklara tükenmez kalem lekesi bulaşmasıdır. Tükenmez kalem lekesini çıkarmak için aşağıda bildireceğimiz gibi kolonya, saç spreyi, leke çıkarıcı deterjan, limon suyu gibi yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

TÜKENMEZ LEKESİ NASIL ÇIKAR? EV HANIMLARINDAN ÖNERİLER

Limon kolonyası ile tükenmez kalem lekesini rahatça çıkarabilirsiniz. Kolonyayı leke olan bölgeye dökün. Daha sonra üzerine kağıt peçete yardımıyla tampon yapın.Birkaç dakika böyle tamponlamaya devam edin.Göreceksiniz, leke tamamen çıkacak lekeden eser kalmayacaktır.

Keçeli kalem veya tükenmez kalem lekesi bulaşan yeri temizlemek için saç spreyinden yararlanabilirsiniz. Ben öyle yaptım. Lekelenen yere önce saç spreyi uyguladım. Sonra da kuru bir bez ile iyice ovdum. Lekeden eser kalmadı.

Pril gibi bir bulaşık deterjanıyla tükenmez kalem lekesinden kurtulmak mümkün. Lekenin üstüne deterjan dökün ve kendi hâlinde bir süre beklemeye bırakın. Makineye atmadan evvel çitileyin. Öteki çamaşırlarınızla beraber normal programda yıkayabilirsiniz. Makinede çıkardığınızda lekenin gitmiş olduğunu göreceksiniz.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? En etkili 20 kesin çözüm

Tükenmez lekesini gidermek için Kosla leke çıkarıcı kullanıyorum. Sonra, doğru makineye! Bekletmeme dahi gerek olmuyor. Lekeyi bu şekilde hiç zorlanmadan temizleyebiliyorum. Keçeli kalem lekesi için de böyle yapabilirsiniz işe yarıyor.

Önceleri Pril kullanıyordum. Şu an Ariel Leke Sökücü veya sıvı Kosla kullanıyorum. Bunların etkisi daha iyi. Fakat önemli bir nokta var, bu tarz ürünleri uygulamadan önce lekeye müdahale etmeyin. Hiç ellemeden, direkt leke sökücüyü uygulayın yeterli.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır? diye düşünüyorsanız basit ama çok başarılı bir yöntem olan zeytin kolonyasını deneyebilirsiniz. Lekelenen kısma biraz zeytin kolonyası dökün. Yayılan bölgeye beyaz bir havlu kağıt ile tampon yapın ve üzerine bastırarak lekenin kabasını alın. Ardından tekrar kolonya dökün ve güzelce ovalayın. (Kullanacağınız kağıt havlunun ıslak olmamasına dikkat edin.) Lekenin L'si kalmayacak.

Arkadaşlar sivilce tedavisinde kullanılan bir krem var. Tükenmez kalem lekesi olan kıyafetin lekeli tarafına bunu sürün, giysiyi birkaç saat boyunca güneşte beklemeye bırakın. Bu aşamaları 2-3 defa tekrar etmeniz gerekebilir. Ama en fazla ikinci günde leke tamamıyla çıkacak, emin olabilirsiniz.

Kızım tükenmez kalemle salondaki bütün koltukları hep çizmişti. Ne yapacağımı kara kara düşünüyordum. Araştırırken saf alkolün bu tür lekelerde iyi sonuç verdiğini öğrendim. Eczaneye gidip saf alkol satın aldım. Hakikaten de çok etkili oldu.

Özellikle ufak tükenmez kalem lekelerinde limon suyu kullanmak çok işe yarayabiliyor. Çünkü limon suyunda sitrik asit bulunuyor. Söz konusu madde, boyaları çözerek lekeleri ortadan kaldırıyor. Yöntemi uygulayabilmek için başka bir şeye ihtiyacınız yok. Lekelenmiş bölgeye birkaç damla limon suyu damlatmanız yeterli. Bunu lekenin üzerine yaymak için eski bir diş fırçası kullanabilir, nazikçe fırçalayarak dağıtabilirsiniz. Bir süre öyle kalsın, dokunmayın. Ardından çamaşır makinesinde yıkayın veya ıslak bir bez ile silin. İşte baş belası tükenmez kalem lekesine kökünden çözüm!

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? En etkili 20 kesin çözüm

Oğlum geçen gün yeni aldığımız beyaz t-shirti tükenmez kalem ile çizdi. Ben de beyaz pamuğun üzerine aseton döküp lekeleri bununla sildim. Hemen sonuç verdi. Kumaş da penye idi, herhangi bir zararı olmadı.

Giysinize tükenmez kalem lekesi mi bulaştı? Hiç ellemeyin, doğrudan kuru temizlemeye verin gitsin. Onlar kıyafetinizi yeni alınmış gibi yaparlar, merak etmeyin. Leke olmasa dahi, sevdiğiniz ve yıllarca giymek istediğiniz kıyafetleri kuru temizlemeye verin bence, en garanti yol. Çünkü çamaşır makinesinde yıkamak bir müddet sonra giysilerin yıpranmasına yol açıyor.

Tükenmez kalem lekesini çıkarmak kolay değil. Halıya bulaşan tükenmez kalem lekesinden kurtulmak için ben Kosla Leke Çıkarıcı'dan yararlandım. Halıyı bununla silince mürekkep lekeleri anında yok oldu.

Neredeyse bütün lekelerde bulaşık makinesi parlatıcısından faydalanabilirsiniz. Şahsen ben bu şekilde yapıyorum. Öyle ki, bulaşıktan ziyade lekeler için daha fazla kullanıyorum desem yeridir.

BİM'de Aspirin adlı bir temizleyici satılıyor. Koltuğa bulaşan mürekkep lekesi için annem onu kullanmıştı. Ürünü -çok fazla olmamak kaydıyla- lekeli olan bölgeye sıkın, bir süre öyle dursun. Sonrasında lekeli kısmı silerek temizleyin.

Arkadaşımın kızı koltuklarımı çizmişti. Saf alkol ile mürekkep lekelerinin üstesinden gelmeyi başardım.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? En etkili 20 kesin çözüm

KOLTUKTAKİ TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Su ile çamaşır deterjanını karıştırın. Kuru ve temiz bir bezi bununla ıslatıp lekeyi bir güzel silin. Eğer leke halınızda ise, yayılmasını önlemek için dıştan içeri doğru silmeye özen gösterin. Bunu yaptıktan sonra bezi yeniden deterjanlı suya batırıp işlemi bir defa tekrar edin. En son olarak da, koltuğu su ile durulayın. (Deterjanlı su ile aynı sıcaklıkta olsun. Aman aşırı sıcak su kullanmayın!)

Farklı bir alternatif de şu: Koltuğa bulaşan tükenmez kalem lekesi nasıl temizlenir? diyorsanız saç spreyinden yardım alabilirsiniz. Lekeli bölgeye doğrudan uygulayacağınız saç spreyini, orada bir süre bekletin ki tam olarak nüfuz etsin. Bunu takiben, bölgeyi nemli ve temiz bir bezle ovun. Birkaç kez yaptıktan sonra lekenin çıktığına şahit olacaksınız. Fakat bu, ne kadar eski ve derin bir leke olduğuna da bağlı. Çok fazla kurumadıysa, henüz yeni oluştuysa bu yöntemle kolayca çıkarmanız mümkün.

KIYAFETTEN TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Lekelenmiş bölgeye beyaz sirke ve limon suyu damlatıyoruz. İyice çitileye çitileye kıyafetimizi lekenin kabasından arındırıyoruz. Bir de çamaşır makinesine attık mı, tamamdır.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? En etkili 20 kesin çözüm

DERİDEN TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Bunun için tercih edebileceğiniz en iyi yöntemlerden biri lekeyi mayi sabunu ile silmek. Bir miktar suya biraz mayi sabunu ekleyip karıştırın. Deri koltuğunuzu bu karışım ile silerek temiz bezle kurulayın. Leke, sandığınızdan da hızlı bir şekilde koltuğunuzu terk edecek.

HALIDAN TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Sirke, halıdaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? sorusunun en güzel cevaplarından biridir. Fakat önce, halı rengini bozup bozmayacağından emin olmalısınız. Bunun için halınızın kenarında küçük bir alana uygulayıp test edebilirsiniz. Herhangi bir sorun ile karşılaşmazsanız lekenin bulunduğu yere beyaz sirke dökün. (Birkaç damla kâfidir.) Sonra da bir bez ile bastıra bastıra ovalayın. (Bezin nemli olmasına dikkat edin.)

DUVARDAN TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Saç spreyini duvardaki tükenmez lekesine sıkın. 2-3 dk bekleyip yumuşak bir bez yardımıyla tampon hareketleri yapın. Lekeyi fırçalamaktan veya ovalamaktan uzak durun. Aksi takdirde çıkması şöyle dursun, giderek yayılacak ve duvarın lekesiz kısımları da kirlenecektir. Mürekkep lekesini çıkarıncaya dek saç spreyi uygulayıp tampon hareketlerini tekrarlamaya devam edin.

TÜKENMEZ KALEM LEKESİ CİLTTEN NASIL ÇIKAR?

Deriye bulaşan mürekkep lekesinden kurtulmak amacıyla limon veya limon kolonyası kullanılabilir. Cilde, yüz bölgesine, ellere bulaşmış olan tükenmez kalem lekeleri bu yöntemle deriden uzaklaştırılabilir. Cildin lekeli kısmına limon ya da limon kolonyası sürerek ovalayın. Ardından su ile durulayın. Hepsi bu kadar!

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...