17 Mayıs 2021, Pazartesi 12:11

Deriden Koltuktan Halıdaki Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deriden Koltuktan Halıdaki Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalemi lekesi çıkarılması en zor lekelerden olarak bilinir. Bu makalemizde deri koltuktan, suni deriden,duvardan, gömlekten, pantolondan, elden, halıdan, kumaştan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için pratik ve kolay yöntemlere yer verdik.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Ev Kadınları Cevaplıyor

 1. Tükenmez kalem ve keçeli kalem lekesi olan yere saç spreyi sıkıp kuru bez ile ovaladım hemen çıktı.
 2. Tükenmez kalem lekesini çıkarmak için limon kolonyası deneyin. Kolonyayı leke üstüne döker dökmez, temiz ve beyazrenkli peçetenin renkleri kolonya ile çıkıyor, daha kötü boyuyor) kağıt peçeteyle hemen üstüne tamponlayıp sürterek sık sık tamponlayarak lekeden eser kalmıyor.
 3. Oğlum koltuklarımı tükenmezle çizdi, eczaneden saf alkol aldım, saf alkolle sildim leke geçti.
 4. Geçen gün kızım yeni aldığım beyaz t-shirt ünü tükenmez kalemle çizmiş. Nerden aklıma geldiyse birden temiz pamuğa aseton döktüm ve tükenmez kalem lekelerini sildim. Anında kayboldular. Penyede aseton işe yaradı.
 5. Tükenmez kalem lekesi çok zor çıkar. Halımdaki tükenmez lekesini çıkarmak için Kosla leke çıkarıcı ile halıyı silerek mürekkep lekesini çıkardım.

Gömlekten, Pantolondan, Kumaştan, Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle tükenmez kalem lekesine oyalanmadan hemen müdahale etmek gerekir. Tükenmez kalem lekesi daha kurumadan müdahale edilirse takdirde leke daha kolay çıkar. Daha sonra lekeyi çıkartma işleminde kullanmak için ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ile bir bardak suyu karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı temiz ve beyaz bir beze ya da kağıt havluya emdirerek, tükenmez kalem lekesi olan bölgeye bastırınız. Burada dikkat edilmesi gereken konu tükenmez kalem lekesine tampon yapılmasıdır. Kesinlikle leke ovularak temizlenmeye çalışılmamalıdır. Ovma işlemi lekenin daha çok yayılmasına sebep olacaktır. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra giysinizi yıkama talimatlarında belirtildiği gibi çamaşır makinasında yıkayınız. Son olarak da giysiyi kurutmak için asın.

Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

 1. Derideki tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için Mayi sabununu kullanabilirsiniz. Lekeli bölge mayi sabunu ile hafifçe ovularak silinir. Lekeler sildikçe çıkacaktır.
 2. Limon kolonyası da derideki tükenmez kalem lekesini çıkarmaya yardımcı olabilir.
 3. Derinin olduğu yere vazelin sürülüp ardından asetonla tükenmez kalem lekelerini çıkarmayı deneyebilirsiniz.
 4. Deriye hiçbir şekilde zararı olmayan yöntemlerden biri de sirke ve süt karışımıdır. Yarım bardak sirke ve yarım bardak süt karıştırılır. Bezle silinerek leke temizlenir.
 5. Deterjanlı bezle bastırarak ovmakta lekeyi azaltarak yok edecektir. Azalan lekeye az miktarda diş macunu sıkılarakta temizlenebilir.

Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesinin kolayca çıkarmanın yolu leke oluşur oluşmaz temizlemeye çalışmaktır. Bazen tükenmez kalem lekesi sıvı şekilde olabilir. Yani kalemden akan mürekkep fazlaysa ilk iş olarak fazla mürekkebi kağıt havluyla almalısınız. Lekeyi kağıt havluyla alırken dağıtmamaya dikkat edin. En iyi yöntem lekenin üzerine tampon yapmak olacaktır. Bu aşamadan sonra lekeye asıl müdahaleyi yapmak için ağartıcı içermeyen çamaşır deterjanını su ile karıştırarak temiz bir bez yardımıyla koltuğunuzdaki lekeyi silin. Lekeyi silerken dışardan içeri doğru silmek en doğru harekettir. Bu şekilde lekeyi yaymamış olursunuz. Lekenin çıkmadığını görürseniz aynı işlemleri tekrar etmeniz gerekebilir. Deterjanlı su ile müdahaleyi tekrar ettikten sonra aynı ısıdaki suyla koltuğu durulayın.

Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvar plastik ya da su bazlı boyalar ile kaplı ise; Islak mendil  ile lekenin üzerini ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz. Su ile hafifçe ıslattığınız nemli bir beze bir miktar karbonat döküp silebilirsiniz. Bulaşık deterjanını nemli bir beze döküp, boyaya çok zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Bir eldiven kullanarak saf alkol veya amonyak dökülmüş bir parça pamuk ile silebilirsiniz

Duvar kağıt kaplı ise; Suyla hafifçe ıslattığınız nemli beze bir miktar karbonat döküp duvar boyasına zarar vermeyecek şekilde hafifçe ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz. Yahut bir parça pamuğa aseton ya da kolonya döküp lekeli kısmın üzerine tampon yaparak lekeden kurtulabilirsiniz.

Halıdaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızdaki tükenmez kalem lekesini çıkarmak için en etkili maddeler limon suyu veya kolonyadır. Fakat leke ıslatılırken bir yandan havlu kağıtla tampon yaparak çözülen mürekkep emdirilmelidir. En son olarak halıyı sabunlu su ile siliniz. Halıdaki tükenmez lekesini çıkarmak için ayrıca bulaşık deterjanı ile su karışımını kullanabilirsiniz. Fakat deterjanın renk açıcı etkisi olmamalıdır. Aksi durumda halınızın rengi değişebilir. Lekeyi sildikten sonra temiz bir bezle o alanı durulamak gerekir.

Halı üzerindeki kalem lekelerini çıkarmak için sirkeyi kullanın. Lekeli olan bölüme beyaz sirke püskürtün ve nemli bir bezle ovalayın. Halının renginde bir bozulma olup olmadığını anlamak için halının bir köşesinde önce deneme yapın.

Eldeki Tükenmez Kalem Lekelerini Çıkartmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Eldeki tükenmez lekesini çıkarmak için domates veya domates suyunu kullanılabilirsiniz. Elde oluşan lekeli bölge, domatesten kesilen bir parça ile güzelce ovulmalıdır. Lekeli bölge yeterince ovulduktan sonra tükenmez kalem lekesinin kaybolduğu görülecektir. Bu işlem domates suyuna batırılmış bir bez ile de uygulanabilir. Domates suyunun uygulandığı bölge ayrıca bir diş fırçası ile fırçalanarak da temizlenebilir. Bu işlemlerin uygulanmasının ardından lekeli olan bölge soğuk veya ılık su kullanılarak iyice yıkanmalı, lekeden bir miktar iz kalmışsa yıkama işlemi sırasında sabun veya deterjan da kullanılmalıdır.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar Geçer Beklemiş Kurumuş Yağ Lekesini Ne Çıkarır? Tıklayınız

Koltuktan, Kumaştan, Kıyafetten Pantolondan, Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kan Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Doğal Çözümler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

10 Yorum

 1. Ali Güler

  farmasinin çok amaçlı leke çıkarıcısı koltukta ki tükenmez kalem lekesini çıkarıyor.

 2. Duygu

  Kızım deri koltugu tükenmez kalem le boyamiş temizlemek için yapmadıgım şey kalmadı asiton çoktak sırke sabun saç spreyi denedim ama işe yaramadı lütfen bana yardım edin

 3. Basak

  Olmuyooo

 4. Sibel

  Çıkmıyor deri yatak başlığını karalamış oğlum ne yaptıysam cikmadi

 5. deniz

  masa örtuyunden kalem izi nasil çikarilir .

 6. Aynur lale limon kolonyası ise yaradı teşekkürler

  Limon kolanyası ise yaradı teşekkürler

 7. Esra bilge

  Lan hiç birşey anlamadim

 8. Misafir

  çok tskler.limon kolonyası işe yaradi.

 9. Yorumunuzu paylaştığınız için teşekkürler:)

 10. yelda

  ilk önce bogaz fısı parmaklarına sık sonra bılaşık dedercanı sür ve sonra taşla yıka

 11. Aysun

  Kızım koltuğu tükenmez kalemle çizmiş neyle sildiysem çıkmadı çıldıracağım

 
 
KAPAT