Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın yolları.. Saçlarınızda tek bir kırık bile olmayacak!

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın yolları.. Saçlarınızda tek bir kırık bile olmayacak!

Uzun ve gür saçların bakımından dert yanan kadınlar, sorunun çözümü için birçok yöntem deniyorlar. Uzun saçların bakımı, kısa saçlara göre çok daha özenli bir bakım gerektiriyor. Uzayan saçlar, bir zaman sonra uçlara doğru, incelme ve yıpranma sorunlarını da beraberinde getiriyor. Fakat doğru bakımla baştan aşağı sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz. İşte, uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın püf noktaları...

Uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın yolları.. Saçlarınızda tek bir kırık bile olmayacak!

Uzun ve kısa saç bakımı birbirinden oldukça farklıdır. Kısa saçlar daha hafif yapıda oldukları için kolayca kurur, şekil alır ve sürekli olarak kestirildiği için aşırı bir bakıma gerek duymaz. Uzun saçlar ise, saçı ağırlaştırdığı ve saç derisine baskı yaptığı için bakımı daha zordur. Önerdiğimiz yöntemlerle uzun saçlarınızı capcanlı ve sağlıklı tutabilirsiniz. İşte saçlarınızda tek bir kırık bile olmaması için uygulamanız gerekenler… 

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Sağlıklı saçlar için yapılabilecek en doğal bakım, dengeli beslenmedir. Özellikle saç bakımı için son derece önemli olan beta - karoten içeren besinler tüketmek saçınızı daha sağlıklı hale getirecektir. Beta karoten en çok sebze, meyve ve mantarlarda bulunur. Bu yüzden beslenmenizde bu ürünleri eksik etmemelisiniz. 

DOĞRU ŞAMPUAN KULLANIN 

Doğru şampuan kullanmak sağlıklı saçlar için dikkat edilmesi gereken en önemli maddeler arasındadır. Saçın yapısına göre; ince telli ya da kalın telli, nem oranına göre; kuru ya da yağlı ve boya durumuna göre; boyalı ya da boyasız olarak seçilen şampuanlar saça en iyi bakımı yapar. Dolayısıyla ilk olarak saçınızın hangi kategoriye girdiğini bulmanız ve o kategori içerisindeki şampuanları kullanmanız gerekir. 

Uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın yolları.. Saçlarınızda tek bir kırık bile olmayacak!

ILIK SUDA YIKAYIN 

Saçların canlılığını ve parlaklığını artırmak için uygulanabilecek en etkili yöntem ılık ya da soğuk suda saçları yıkamaktır. Saçları ılık suda yıkamak, saçın kabarmasını ve elektriklenmesini de azaltır. Böylelikle saçın yıpranması ve kırılmasına engel olunur. 

SAÇLARINIZI FAZLA YIKAMAYIN

Saçları her gün ya da sık sık yıkamak saçın kendi yapısının bozulmasına yol açar. Bu yüzden saçın kendi yapısına kavuşması ve saç derisinin kendini yenilemesi için zaman tanınmalıdır. Saçların sık sık yıkanması saçın yıpranmasına ve parlaklığının kaybolmasına yol açar. 

SAÇ DERİNİZE MASAJ YAPIN 

Saçların uzaması ve yeni saç köklerinin çıkması için saç derisine masaj yapmak çok önemlidir. Birçok kişi saç bakımında saç derisi bakımını atlasa da sağlıklı saçların anahtarı saç derisidir. Saç derisine masaj yapmak, yeni saç oluşumunun desteklenmesini ve saçların güçlenmesini sağlayacaktır.

Uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın yolları.. Saçlarınızda tek bir kırık bile olmayacak!

SAÇ TİPİNE GÖRE TARAK SEÇİN 

Taraklar, uzun saç, kısa saç, ince telli ya da kalın telli saçlara özgü olarak farklı şekilde tasarlanmışlardır. Bu yüzden uzun saçlara sahip olan birisi saçına uygun olarak tarak seçmelidir. Örneğin saçların kırılmasını önlemek ve daha rahat taramak için uzun saçlı kadınların kalın telli tarak kullanmaları önerilir. 

SAÇINIZI DOĞRU YÖNTEMLERLE KURUTUN

Uzun saçların yapısını korumak için ısıl işlem kullanılan hiçbir ürünün kullanılmaması gerekir. Dolayısıyla saçınızı kuruturken fön makinesinden ya da düzleştirici tarak gibi. kullanımından kaçınmalısınız. Saçı emici özelliği yüksek olan % 100 pamuk bir havluyla ya da tişörtle nemini alıp kendi halinde kurumaya bırakmak, sağlıklı saçlar için olmazsa olmazdır. Saçları havluyla kurularken de hiçbir şekilde saça baskı yapılmaması gerekir. Yavaşça havluyu saçınıza geçirip, üst kısmından hafifçe bastırmanız yeterli olacaktır.

SAÇINIZI DÜZENLİ OLARAK KESTİRİN 

Uzun saçlar yapıları gereği uçlara doğru incelme ve yıpranma eğilimi gösterir. Bu yüzden sık sık uçlarından kestirilmeleri gerekir. Yıpranmış ve kırılmış saçlar kestirilmediği takdirde saçın uzamasına bile engel olabilir. Dolayısıyla düzenli olarak saç kestirmek, saçın sağlıklı şekilde uzamasının yollarından biridir. 

Uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın yolları.. Saçlarınızda tek bir kırık bile olmayacak!

DÜZENLİ OLARAK MASKE YAPIN

Saçların yıpranmasını önlemek ve beslenmesini sağlamak için düzenli olarak maske uygulamanızda fayda var. Birçok maske saç için önemli olan değerli yağlar içerir. Bu maskeleri kullanarak saçın parlaklığını arttırabilir ve olduğundan daha güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 

VİTAMİNLERDEN YARARLANIN

Saç bakımında sadece doğru şampuan ya da krem kullanmak, ışıl ışıl ve bakımlı saçlar için yeterli değildir. Çünkü hava şartlarına , saçın yapısına ve uygulanan işlemlere göre saç yıpranabilir. Bunun için vitamin takviyelerinden destek almak oldukça önemlidir. Kullanılan her vitaminin saç için ayrı bir faydası vardır. Örneğin A vitamini saç dökülmesini engellerken C vitamini ise saçların parklaklığını arttırmada rol oynar.

D vitamini yeni saç köklerinin oluşmasına yardım ederken E vitamini var olan saçların güçlenmesini sağlar. Bu yüzden beslenmeye düzenli olarak takviye edilen vitaminlerden ya da özellikle ampul şeklindeki saç vitaminlerinden yararlanabilirsiniz. 

 

Uzun saçları sağlıklı ve bakımlı tutmanın yolları.. Saçlarınızda tek bir kırık bile olmayacak!

 

ISIL İŞLEMDEN KAÇININ 

Tek bir kırık olmayan saçlara sahip olmak için, saçlarınızı kurutmak için bile olsa ısıl işlemden kaçınmalısınız. Saç şekillendiriciler, düzleştiriciler, ısılı taraklar ve fön makinelerini hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarmalısınız. Saçlarınızı sadece fön makinesiyle kurutuyorsanız da soğuk ayara alıp öyle kurutmaya çalışın. 

GECELERİ SAÇLARINIZI ÖRÜP ÖYLE YATIN

Saç örgüsü saçların yapısını korumak için yapılan en doğal yöntemlerden biridir. Özellikle geceleri saçları örüp yatmak, saç yapısını koruyacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...