Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yanık tencerenizi ilk günkü gibi yapıyor! En iyi temizleme yöntemiymiş…

Mavikadin>Yaşam>Yanık tencerenizi ilk günkü gibi yapıyor! En iyi temizleme yöntemiymiş…

Mutfaklarımızda zaman zaman istenmeyen kazalar meydana gelebiliyor. Bunlardan en sık karşılaşılanı hiç şüphesiz küçük bir dalgınlık, unutkanlık sonucu tencerelerin dibinin tutması. Bu tarz bir durumla karşılaşınca alışılmış çarelerin dışında farklı yöntemler de deneyebilirsiniz. İşte dibi tutan tencereyi alüminyum folyo ile temizlemenin kolay yolu…

Dibi tutmuş, yanmış tencere temizliği için alüminyum folyo kullanabilirsiniz.
Dibi tutmuş, yanmış tencere temizliği için alüminyum folyo kullanabilirsiniz.

Tencere ve tavaların dipleri yanınca çıkarması çok zahmetli oluyor, hatta çoğu kişi çıkarmakla uğraşmak istemediğinden yanık tencereyi çöpe atabiliyor. Peki tencereye zarar vermeden, pratik ve doğal yöntemler ile yanıkları kolay bir şekilde çıkarmaya var mısınız? Evde, bulunan basit malzemelerle yanmış tencerenizi tertemiz bir hale getirebilir, belki de çöpe atılmaktan kolaylıkla kurtarabilirsiniz.

YANIK TENCERE TEMİZLEME YÖNTEMLERİ

Tencere veya tavanızın dibi tuttuysa sirke, karbonat, tuz, soda gibi doğal yöntemler ile yanık, dibi tutmuş tencerelerinizi mis gibi yapabilirsiniz. İşte tencere temizliğinde etkili ve pratik yöntemler:

ALÜMİNYUM FOLYO İLE TENCERE TEMİZLEME

thekitchn.com’da dibi tutan, tencere temizliği için alüminyum folyo kullanımı öneriliyor. Dibi tutmuş tencerenin üzerine bol miktarda karbonat serpin, üzerine biraz suyu katıp macun haline getirin. Bir miktar alüminyum folyoyu elinizle buruşturup yuvarlak hale getirin,  alüminyum folyoyu bulaşık teli gibi kullanıp tüm yiyecek artıkları ve lekeli alanlar temizlenene kadar her tarafını ovalayın. Suyla tencereyi yıkayıp kaba kalıntıları atın. Son olarak bulaşık deterjanı ile tencereyi güzelce ovalayıp durulayın.

SİRKE VE KARBONAT İLE TENCERE TEMİZLEME

Taste of Home web sitesindeki makalede, yanmış, dibi tutmuş tencerelerin temizliği için sirke ve karbonat temizliği tarifi veriliyor.  Sirke ve karbonat! Bu ikisinin birleştiğinde mutfakta üstesinden gelemeyeceği bir şey var mı? Buradaki püf noktası, tencereyi eşit oranda su ve sirkeyle doldurmak. Sirke ve su karışımını kaynatın, içerisine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ocaktan alın, 15 dakika kadar bekletin. Yanık kalıntılarını temizlemek için suyla tavayı durulayın. Geri kalan kalıntıları bulaşık teliyle temizleyin,  bulaşık deterjanıyla tencereyi temizleyip suyla durulayın.

Yanık tencerenizi ilk günkü gibi yapıyor! En iyi temizleme yöntemiymiş…

TUZ İLE TENCERE TEMİZLEME

realhomes.com’da yanmış tencereyi temizlemek için tuz kullanımı geçiyor. Tuz, dibi tutmuş bir tencere yahut tavayı temizlemenin en kolay ve en ucuz yoludur. Yanmış alana bol tuz serpip sofra tuzu ile kaplayın, bir sünger veya bulaşık teli ile tencereyi ovalayın, daha sonra durulayın. Dilerseniz bulaşık teli veya süngeri yerine çiğ patatesi ortadan kesip tencereyi ovalamak için bunu kullanabilirsiniz.

SODA İLE TENCERE TEMİZLEME

HGTV web sitesinde soda ile yanmış tencere temizliği anlatılıyor. Bunun için tava hala sıcakken, içerisine soda dökün ve tencerenin dibini, yanık yerleri sodayla kaplayın. Bir süre boyunca soda sıcak tencerenin içerisinde kalsın. Daha sonra bulaşık teliyle ovalayıp, bulaşık deterjanı ve suyla yıkayıp durulayın.

Kaynak : thekitchn.com, Taste of Home, realhomes.com, HGTV
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...