Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yapraklarda ortaya çıkan un biti nasıl yok edilir? İşte çiçeklerinizi canlandıracak bakım tüyosu

Mavi Kadın>Keşfet>Yapraklarda ortaya çıkan un biti nasıl yok edilir? İşte çiçeklerinizi canlandıracak bakım tüyosu

Zararlı un biti canlısıyla başa çıkmak, periyodik bakım isteyen bir süreçtir ve mutlaka sabır istemektedir

Yapraklarda ortaya çıkan un biti nasıl yok edilir? İşte çiçeklerinizi canlandıracak bakım tüyosu

Bitkilerin yaprakları un biti nedeniyle ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalır. Özellikle genç bitkiler un biti nedeniyle büyümesinde sorunlar yaşayabilir. Bitkilerin suyunu emerek beslenen bu canlılar, bitkilere ciddi manada zarar verebilir ve hatta solmasına bile neden olabilirler. Şimdi sizlere un bitinden kurtulmanız için uzmanların görüşlerini paylaşacağız.

GEREĞİNDEN FAZLA SULAMA VE GÜBRELEME YAPMAYIN

Bitkilerinizi aşırı sulamak ve aşırı gübrelemek unlubit riskini artırabilir, bu nedenle yeterli drenaja sahip olduğunuzdan emin olun ve bitkileriniz için önerilen besleme ve sulama programlarına uyun. 

Bitkilerinizi unlubit belirtileri açısından düzenli olarak kontrol etmek ve etkilenen bitkileri izole etmek, bu zararlıların yayılmasını durdurmaya yardımcı olacaktır. Uzmanlar silisli toprak ve nem yağını un bitkilerini önlemede öneriyor:

Yapraklarda ortaya çıkan un biti nasıl yok edilir? İşte çiçeklerinizi canlandıracak bakım tüyosu

1. SİLİSLİ TOPRAK EKLEYİN

Diyatomlu toprak, bitkilerinizin tabanına serpebileceğiniz doğal bir maddedir. Etli böcekleri caydırmaya yardımcı olur, bitkilerinize tırmanmalarını engeller. 

2. NEM YAĞI EKLEYİN

Neem yağı, unlubitleri ortadan kaldırmak için başka bir doğal çözümdür. 1 ila 2 çay kaşığı neem yağı, 1 ila 2 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 galon suyu birleştirerek kendi spreyinizi yapabilirsiniz. Etli böcekler yok olana kadar etkilenen bitkilerinize haftada bir kez püskürtün. 

Bitki yetiştiriciliği konusunda son zamanlarda büyük bir rol üstlenen The Plant Bibble'ın Kurucusu Zahid Adnan yaprak bitleri hakkında, "Genellikle bitki yüzeylerinde beyaz, pamuksu kütleler halinde görünen küçük, yumuşak gövdeli böceklerdir" diyor. Unluböcekler, onlara farklı bir görünüm kazandıran mumsu, pamuğa benzer bir maddeyle kaplıdır. Bu kütleleri genellikle yapraklarda, gövdelerde ve bitki yarıklarında bulacaksınız" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Mavikadin.com
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...