Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yaren Leylek geldi belgeseli gündem oldu! Yaren Leylek belgeseli izle

Mavi Kadın>Yaşam>Yaren Leylek geldi belgeseli gündem oldu! Yaren Leylek belgeseli izle

Yaren Leylek 13 yıldır Eskikaraaağaç Köyü’ne gelip Adem Amca’ya yarenlik ediyor. Leyleğe “Yaren” ismini koyan Adem Amca balıkçılık yapan bir Eskikarağaç’lı. Belgeseli ve filmi çekilen Yaren Leylek’le ilgili tüm bilgileri Mavi Kadın editörü derledi.

Yaren Leylek geldi belgeseli gündem oldu!  Yaren Leylek belgeseli izle
  • YAREN LEYLEK NEDİR?
  • YAREN LEYLEK NE ZAMAN GELECEK?
  • YAREN LEYLEK ÜNLÜ OLDU
  • YAREN LEYLEK BELGESEL VE FİLM
  • YAREN LEYLEK CANLI TAKİPTE
  • YAREN LEYLEK KAÇ YIL YAŞAR?

Her sene merakla beklenen Adem Amca’nın 13 yıllık dostu Yaren Leylek bu sene de geldi. 13 yıldır her sene şubat, mart aylarında Bursa Karacabey Eskikaraağaç Köyü’ne gelen Yaren Leylek kendisini merakla bekleyenleri sevindirdi.

Yaren Leylek geldi belgeseli gündem oldu!  Yaren Leylek belgeseli izle

YAREN LEYLEK NEDİR?

Yaren Leylek Bursa’nın köylerinden Eskikaraağaç Köyü’ne 13 yıldır gelen bir leylektir. Yaren Leylek her sene şubat, mart aylarında gelip 6 ay kaldıktan sonra ağustos ayında güneye göç ediyor. Eskikaraağaç Köyü’nde balıkçılıkla uğraşan Adem Amca’nın (Adem Yılmaz) kayığına her gün binerek onun elinden balık yiyor. 13 yıldır her gün yinelenen bu durum balıkçı Adem’le Yaren Leylek arasında bir dostluk kurulmasını sağladı. Sosyal medyada yayınlanan video ve görüntülerle herkes bu olaya şahit oldu. 2023 yılında Yaren Leylek 11 yıldır köy meydanında olan yuvasını bırakıp Adem Amca’nın evinin bahçesine yerleşti.

YAREN LEYLEK NE ZAMAN GELECEK?

Yaren Leylek 1 Mart 2024’te gelerek 13. kez sevenlerini mutlu etti. Yaren Leylek geldiği zaman her zamanki yuvasına gidiyor ve Adem Amca göle kayığıyla açıldığında gölün üzerinde bir tam tur atarak Adem Amca’nın kayığına konuyor. Bu karakteristik özellik sadece Yaren Leylek’e ait. Tuttuğu balıkları eliyle yediren ve onunla arkadaşlık eden Adem Amca bu durumdan çok memnun.

YAREN LEYLEK ÜNLÜ OLDU

Yaren Leylek ve Adem Amca dostluğu yıllardır sosyal medyada ilgi odağı. Eskikaraağaç Köyü leyleklerin konakladığı bir köy olarak “Leylek Köy” olarak anılıyor. Köy turizm açısından özellikle Yaren Leylek’in geldiği günlerden itibaren ziyaretçi akınına uğruyor. Göl kıyısında, doğal güzelliğe sahip olan Eskikaraağaç Köyü’nde yer alan tahnit müzesi ziyaret ediliyor, köylülerin sattığı ürünler satın alınabiliyor.

Yaren Leylek- Adem Amca dostluğunu medyada tanıtan ve fotoğraflayan Karacabeyli fotoğrafçı Alper Tüydeş bu dostluğu bizlere ilk tanıtan kişi.

YAREN LEYLEK BELGESEL VE FİLM

Yaren Leylek’in 2020 yılında belgeseli çekildi. Yönetmenliğini Hakan Tozak’ın yaptığı belgesel Çekya'da düzenlenen Prag Film Ödülleri'nde "En İyi Belgesel" ödülünü aldı. "Yaren" belgeseli pandemide çekildiği için internette yayınlandı.

Yaren Leylek’in 2023 yılında filmi de çekildi. 2024 nisan ayında yayınlanması beklenen filmde genç Adem'in büyük anne ve dedesinin evinde tanıştığı Yaren Leylek ile arkadaşlarının maceraları anlatılıyor. Filmde Buğra Gülsoy, Seçkin Özdemir, Hande Doğandemir gibi usta oyuncular yer alıyor.

YAREN LEYLEK CANLI TAKİPTE

Karacabey Belediyesi Yaren’in yuvasına yerleştirdiği kamerayla Yaren Leylek’in istenen her an görülebilmesini sağlıyor. Youtube’dan ya da belediye sayfasından canlı olarak izlenebilen Yaren Leylek’in eşi her yıl kendisinden 1 hafta sonra geliyor.

YAREN LEYLEK KAÇ YIL YAŞAR?

Leyleklerin ortalama ömrü 20-30 yıl arasıdır. Yaren Leylek’in kaç yaşında olduğu bilinmiyor. Adem Amca (66) ile Yaren Leylek’in dostluğu 13 yıl önce başladı. Daha ne kadar ömrü kaldığı bilinmeyen Yaren Leylek, her yıl “bu yıl da gelecek mi?” endişesiyle bekleniyor.

 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Işıl Bulur
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
13 Görüş
Dilge 03 Mart 2024 - 20:01
Yaren genç gösteriyor.. umarım daha uzun yıllar yaşar
Melsa kutbay02 Mart 2024 - 12:56
Baharın gelişini haber veriyor yaren bize
mine uyar02 Mart 2024 - 12:39
güzel bir belgesel.. duygulandım
Gülcan şenoğlu 01 Mart 2024 - 22:52
Bir leyleğe bu kadar ilgi alaka göstereceğinize yardıma muhtaç insanlarla ilgilenin birz da
Özlem ozan 01 Mart 2024 - 22:50
Çok güzel bir belgesel
özlem çimen 01 Mart 2024 - 19:09
Mutluyuz..uğurumuz o bizim
Gözde yılmaz 01 Mart 2024 - 19:00
Adem bey çok şanslı bir insan. Bir leyleğin dostluğuna seçilmiş
pelin köse01 Mart 2024 - 18:39
yaren bizim için umudun simgesi
hülya erenli01 Mart 2024 - 18:37
yaren leylek ve adem amcayla tanışmak istiyorum...filmine gideceğiz ailecek
Şeyma 01 Mart 2024 - 18:24
Hayvanlarla insanların dostluğu ❤️❤️
dilan gülce01 Mart 2024 - 18:16
yaren leylek'i çocuklarım çok seviyor
funda akar01 Mart 2024 - 17:32
Yaren Leylek'i görmeye o köye gideceğim. İstanbuldan kaç km orası?
dilek kilerci01 Mart 2024 - 17:32
ohhh..nihayet geldi Yaren..filmi de bekliyoruz merakla
Sonraki Haber Yükleniyor...