Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Cildin yaşlanmasını hızlandıran 8 hata!

Mavi Kadın>Güzellik>Cildin yaşlanmasını hızlandıran 8 hata!

Cilt bakım ürünlerinin yanlış kullanılması, uygun olmayan beslenme alışkanlıkları ya da güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı cildi korumamak gibi basit hatalar cildinizin yaşlanmasını hızlandırabilir.

Cildin yaşlanmasını hızlandıran 8 hata!

Otuzlu yaşlarınızda cildin kolajen ve elastin proteinlerinde azalma görülür, bu da cilt yapısının ve esnekliğinin kaybolmasına neden olur.

Kozmetik dermatolog Michele Green'e göre, kolajen ve elastin eksikliği, yaşlanma belirtileri olan ince çizgiler, kırışıklıklar ve cilt sarkmalarına sebep olur. Ayrıca, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma, cildinizde koyu lekelerin oluşmasına yol açabilir.

Cildinizin genç ve canlı görünümünü korumak için gösterdiğiniz çaba her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirici ürünlerin popülerliği de artış gösteriyor.

Amerikalıların yaklaşık olarak %62'si, günlük cilt bakım rutinlerinde olgunlaşmış ciltlere yönelik ürünleri kullandıklarını ifade ediyorlar.

Uygun ürünleri bulmanın yanı sıra hatalardan kaçınmak da bir o kadar önem arz ediyor. İşte cildinizin daha erken yaşlanmasına sebep olabilecek 8 hata…

HER GÜN GÜNEŞ KREMİ SÜRMEMEK

Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmak sadece bronz bir tenle sonuçlanmaz, aynı zamanda cildimizin hücresel yapısına da zarar verir. Bu durum fotoyaşlanma olarak adlandırılan erken yaşlanma belirtilerine sebep olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir.

Cilt yaşlanmasının önemli bir kısmı, özellikle yüzdeki yaşlanmanın yaklaşık yüzde 80'i, UV ışınlarına maruz kalma sonucu oluşur. Bu nedenle günlük cilt bakım rutininizde mutlaka güneş koruyucu kullanmanız gereklidir. Güneş koruyucusu sadece fotoyaşlanmayı önlemekle kalmaz, mevcut hasarı da geri döndürmeye yardımcı olabilir.

Uzmanlar, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan ve en az SPF 30 veya tercihen SPF 50 faktöründe geniş spektrumlu bir güneş koruyucusu kullanmanızı tavsiye ederler. Hatta bulutlu hava koşullarında bile bu tür korumaların ihmal edilmemesi gerekir. Dışarı çıkarken geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü takmak da ekstra koruma sağlar.

AŞIRI PEELİNG

Aşırı peeling, cildinizi kurutabilir, tahriş edebilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Peelingin doğru amacı, cildinizi temizlemek ve canlandırmaktır. Cildinizin doğal nem dengesini korumak için hafif ve nazik peeling yöntemlerine yönelmelisiniz. Böylece parlak, genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Fiziksel peeling yöntemi, cildi küçük tanecikler veya kese yardımıyla mekanik olarak temizlerken, kimyasal eksfoliyasyon ise alfa veya beta hidroksi asit gibi bileşenlerle cildi nazikçe yeniler.

The Skin People’da Uzman Dermatolog Dr. Camila Antia, kimyasal peeling cilde daha az hasar verir. Nazik bir yöntem olsa da, aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayrıca cildinizin her gün tertemiz olması gerekmiyor. Haftada bir kez uygulamanız yeterli. Eğer cildiniz hassassa, bunu iki haftada bir yapabilirsiniz.

Cildin yaşlanmasını hızlandıran 8 hata!

TAHRİŞ EDEN CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİ KULLANMAK

Dr. Green, hastalar üzerinde sıkça gözlemlediği bir hata sürekli olarak onları rahatsız eden bir ürün kullanıyor. Yaşlı hastaların çoğu uzun yıllardır aynı cilt bakım rutinini uygulamakta ve alıştıkları rutini değiştirmek onlar için zor olabiliyor. Ayrıca tahriş edici bir cilt ürününü kullanmaya devam etmenin, hiperpigmentasyon adı verilen cilt rengi değişikliklerine neden olabileceği konusunda uyarıyor.

HYALURONİK ASİDİN YANLIŞ KULLANILMASI

Cildinize hyaluronik asit uygular ve ardından bir nemlendirici kullanmazsanız, beklediğinizin aksine bir sonuç elde edebilirsiniz. Hyaluronik asit cildinizden su çektiği için paradoksal olarak cildinizin kurumasına sebep olabilir.

CİLT BAKIMINIZI YANLIŞ YERLERDE YAPTIRMAK

Yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan kimyasal peelingler, lazerler ve mikrodermabrazyon gibi yöntemler mevcut. Bu işlemleri yetkisiz bir yerde yaptırmanız veya uzman olmayan bir kişi tarafından uygulanması durumunda kızarıklık ve soyulmalara neden olmasının yanı sıra yaşlanma belirtilerinin artmasına da yol açabilir.

Nisan 2024'te Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, evlerde ve kaplıcalarda lisanssız sağlayıcılardan sahte Botoks enjeksiyonları alan kişilerde bulanık görme, göz kapaklarının sarkması, geveleyerek konuşma ve nefes almada zorluk gibi reaksiyonlar konusunda uyarıda bulundu.

Cildin yaşlanmasını hızlandıran 8 hata!

YATMADAN ÖNCE MAKYAJINIZI ÇIKARMAMAK

Gece vakti yatmadan önce yüzünüzü temizlemek önemli bir ritüeldir. Gece boyunca makyajınızı çıkarmadığınızda cildinizin gün içinde maruz kaldığı tüm kimyasalları ve diğer tahriş edici maddeler cilde zarar verir. Bu durum cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir.

SİGARA İÇMEK

Araştırmalar sigara içmenin cildi erken yaşlandırdığını ve kırışmayı hızlandırdığını göstermiştir. Bu nedenle 40 yaşında çok sigara içen birinin cildi, 70 yaşında sigara içmeyen birinin cildine benzer. Sigaranın cilde verdiği zararın geri dönüşü yok.

CİLT BAKIMI TRENDLERİNİ TAKİP ETMEK

Son moda trendlerini takip etmek, cilt bakımı konusunda kritik bir hata olabilir. Her cildin farklı ihtiyaçları var ve herkes için uygun olan ürünler veya yöntemler farklılık gösterebilir. Kuzenlerden, arkadaşlardan ya da uzman olmayan kişilerden alınan tavsiyeler de aynı şekilde riskli olabilir. Herkesin cildi farklı olduğundan, başkalarının işe yarayan bir ürün veya yöntem sizin için aynı sonucu vermeyebilir. Bu yüzden cilt bakımı konusunda kişisel ihtiyaçlarınızı ön planda tutmak önemlidir.

Dr. Green, kollajen takviyelerinin veya içeceklerinin cilt üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu doğrulayan herhangi bir araştırma mevcut değil. Ayrıca retinol kremi gibi kollajen üretimini arttırdığı kanıtlanmış ürünler bulunmaktadır.

YAŞLANAN CİLTLER İÇİN EN İYİ CİLT BAKIM RUTİNİ

  • İdeal cilt bakım rutini oluşturmak için üç temel adımı göz önünde bulundurmalısınız: temizleme, nemlendirme ve güneş koruma. Bu adımlara ek olarak retinol gibi güçlü bir içerik de kullanabilirsiniz. Retinolün etkilerinden tam anlamıyla faydalanmak için gece rutininizin bir parçası olarak nemlendiricinizden önce uygulayın.
  • Green, Retinol'ün ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve cilt hücresi dönüşüm hızını artırmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. A vitamini türevi, cildinizi yenileyerek yeni cilt hücrelerinin yüzeye çıkmasını hızlandırabilir. Ancak retinol içeren ürünleri sabah kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Güneşe karşı cildi daha hassas hale getirebilir. Gece rutininize ekleyerek cildinizin genç ve sağlıklı kalmasına destek olabilirsiniz.
  • C vitamini bakımından zengin ürünleri deneyebilirsiniz. C vitamini, cildi oksidatif stresten ve UV hasarından koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltan antioksidanlar içerir. Bu ürünleri sabah ve akşam rutininizde nemlendiricinizden önce kullanabilirsiniz.
  • Dermatolog tavsiyesi almanın önemli. Güvendiğiniz bir dermatolog ile iletişime geçmek için adım atın. Bu uzman kişi cildinizi detaylı bir şekilde inceleyerek, cildinizin sağlıklı kalmasına ve genç görünmesine yardımcı olacak ürünler konusunda size rehberlik edebilir. Her yaşta en iyi görünümü elde etmek için hangi ürünlerin en uygun olduğunu belirlemek için dermatoloğunuzdan tavsiye almak oldukça faydalı olacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın, aarp.org
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...