Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

Mavi Kadın>Güzellik>Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

Yazın güneş ve sıcak hava, deniz ve havuz suyu cildimizi yıpratır ve yorar. Yav aylarnda parlak ve pürüssüz cilt için önceden alacağınız basit önlemler bulunuyor. İşte cildinizi yaz mevsimine hazırlamanın 5 basit adımı...

Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

Yaz ayları cildimize en çok dikkat etmemiz gereken dönemlerdir. Sıcak hava, güneş ışınları, tuzlu deniz suyu ve havuz suyu cildimizi yapratır. Bu nedenle yaz ayları gelmeden cildimizi bakıma almamız gerekir. Parlak, pürüzsüz ve canlı bir cilt için basit ama etkili adımlar bulunuyor. İşte liste: 

1. BOL SU IÇIN

Yaz aylarında, vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu için içten nemlendirme en önemli adımlardan biridir. Bunu yapmanın en kolay yolu ise yeterince su içmektir. Gün içinde 2-3 litre su içmek cildinizi nemlendirmenin yanı sıra daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Terleme nedeniyle ekstra sıvı kaybettiğimizde ise bu miktarı arttırmak da faydalı olabilir.

Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

İyi bir su içme alışkanlığı edinmek bazen unutkanlık veya yoğunluk nedeniyle zor olabilir. Su içmenizi hatırlamak için akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz bir su içme uygulaması, su içmeyi hatırlamanıza yardımcı olabilir. Bu uygulamalar, belirli aralıklarla sizi su içmeye teşvik eder ve hatta köpürme sesi gibi özelleştirilebilir bildirimlerle size hatırlatıcı gönderir. Böylece gün boyunca yeterli miktarda su tüketmeyi kolayca sağlayabilirsiniz.

2. LAGREE İLE DERİN KASLARINIZI ÇALIŞTIRIN

Güzel bir yaz cildi için sadece dış görünüm değil, aynı zamanda iç yapınızın da güçlü olması önemlidir. Hollywood'un son trendi Lagree, Pilates'in sakinliğini dayanıklılık ve güç egzersizleriyle birleştirerek vücudu baştan aşağıya güçlendiriyor. Reformer üzerinde yapılan yavaş ve kontrollü hareketler, kasları derinlemesine çalıştırırken vücudu titretip şekillendiriyor. Sonuç olarak uzun ve fit kaslara sahip olmanız kaçınılmaz hale geliyor.

Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

Sabah güneş doğarken Yin yogası pratiği yapmak enerjinizi artırabilir. 15 dakikalık bir seans her zaman mümkün. Yoga matını akşamları hazırlayarak sabahları hemen uyanınca matın üzerine geçmek kolaylık sağlar. Bu rutin aynı zamanda günlük aktiviteleri yerine getirmek için de size yardımcı olur. Egzersizler sadece kaslarımızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi de sıkılaştırır.

3.  DERİN CİLT BAKIMI

Bitkisel yağlar, cildin derinliklerine nüfuz ederek onu besler ve güçlendirir. Ayrıca cilde kolayca emilim sağladığı için cildi nemlendirip yumuşak ve esneklik kazandırır. Mineral yağların aksine, cilt tarafından tamamen emilen yağlar, cildin görünümünü iyileştirirken koruyucu ve yenileyici bir etki de sağlıyor.

Cildinize derin bakım sağlayacak vücut losyonlarını deneyerek cildi pürüzsüzleştirip sıklaştırabilirsiniz. Vücut dokunuza uygun olan bitkisel yağlı vücut losyonlarını tercih edebilirsiniz.

Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

4. KURU FIRÇALAMA, LENFATIK DRENAJ VE DİĞERLERİ.

Cildin düzgün ve sağlıklı görünmesi için lenfatik drenaj oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Dokuda biriken sıvının nazikçe uzaklaştırılması sayesinde su tutulmasından kaynaklanan çöküntüler giderilerek cilt daha pürüzsüz hale gelir. Lenfatik drenaj, cildin doğal yapısını koruyarak nem dengesini sağlar ve cilde canlılık kazandırır. Bu nedenle düzenli olarak yapılan lenfatik drenaj seansları, cildinizde belirgin bir fark oluşturur.

Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

 

Kuru fırçalama, günlük bakım rutininize eklemeniz gereken harika bir adımdır. Bu uygulama sayesinde cildiniz canlanacak, kan dolaşımınız artacak ve metabolizmanız harekete geçecektir. Aynı zamanda lenf akışını hızlandırarak vücudunuzdaki toksinlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Kuru fırçalamanın peeling etkisiyle cildiniz pürüzsüzleşerek daha parlak bir görünüm kazanır.

5. D VİTAMİNİ

Güneşin sağladığı D vitamini, cilt sağlığımız için son derece önemli bir role sahip. Güneş ışınlarının cilt hücrelerindeki yenilenmeyi desteklemesi ve kollajen üretimini artırması, genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur. Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden korunmamızı sağlayarak cildimizi serbest radikallerden korur.

Yaz gelmeden başlayın: Güneşe ve sıcak havaya karşı cildinizi koruyacak 5 basit yöntem

Vücudunuzun doğal olarak D vitamini üretebilmesi için her gün güneş koruyucu kullanmadan yaklaşık 15 dakika güneşlenmek yeterlidir. Cildinizin en az yüzde 25'inin açık olması gerekiyor.

Güneşlenmeye başlarken tavsiyemiz, 5 dakika ile başlayarak zamanla güneşlenme sürenizi artırmanızdır. Böylece cildiniz yavaş yavaş güneşe alışacak ve zararlı UV radyasyonundan korunabilirsiniz. Güneşin cildinize zarar vermemesi için yüksek güneş koruma faktörü içeren ürünler kullanarak cildinizi daha iyi koruma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın, freundin.de
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...