Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

Mavi Kadın>Keşfet>Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

Şeker oranı yüksek besinler olduğu için birçok kişi kilo alacağı endişesiyle meyvelerden uzak durur. Halbuki durum bunun tam tersidir. Meyveler içerisinde doğal şeker bulundurur ve kilo vermede önemli rol oynar. Vücudu tok tutarlar aynı zamanda da yağların yakılmasını sağlarlar. Özellikle yaz mevveleri hem selülitle savaşır hem de fazla kilolaları eritir.

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

Meyveler içerisinde bulunan antiinflamatuar antioksidanlar sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına, yağların parçalanmasına ve selülitlerin yok edilmesinde önemli rol oynarlar. İçerisinde bulunan doğal şekerle, açlığı bastıtır ve uzun süre tok kalmayı sağlarlar. Kilo vermeyi kolaylaştıran, ödem attıran ve selülite iyi gelen yaz meyvelerinin ne işe yaradığına birlikte göz atalım. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

AHUDUDU

1 kase ahududu yaklaşık 64 kaloridir. Bunun 5 gramı şeker, 8 gramı lif ve % 86’sı sudur. Ahududu, içerisinde yüksek lif içerir ve düşük kalorilidir. Açlığı kontrol etmede büyük kolaylık sağlar. Bu yüzden kilo verme yolculuğundaki en büyük destekçilerden biridir. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

BÖĞÜRTLEN 

1 kase böğürtlen yaklaşık olarak 43 kaloridir. Bunun 6 gramı lif, 2 gramı ise proteindir. Böğürtlen, hem tok kalmayı sağlar hem de vücuttaki yağ yakımında önemli rol oynar. Hem kilo vermeye destek olur hem de daha fazla kilo alınmasını engeller. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

ÇİLEK

1 kase çilekte yaklaşık 53 kalori bulunur. Bunun 8 gramını şeker, 3 gramını lif ve % 91’ini su oluşturur. Şekerli tadıyla açlığı bastırır ve kan şekerini yükseltir. Diyabet, kalp hastalığı ve kanser hastalıklarında düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Obeziteyle mücadelede büyük oranda yardım sağlar. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

ŞEFTALİ 

Bir adet şeftalide yaklaşık 59 kalori bulunur. Bunun 13 gramı şeker, 2 gramı lif ve % 89’u sudur. İçerisinde yüksek oranda potasyum   bulundurur. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan ödemin atılmasını sağlar. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

KAVUN

Bir kase dilimlenmiş kavun yaklaşık 60 kaloridir. Bunun 14 gramı şeker, 2 gramı lif ve % 90’ı sudur. Kavun içerdiği yüksek su miktarı ile sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve kan şekerini düzenler. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

KARPUZ

Bir kase dilimlenmiş karpuz, yaklaşık olarak 46 kaloridir. İçerisinde 9 gram şeker içerir. Karpuzun yaklaşık % 92’si sudur. İçerisinde A vitamini, C vitamini, potasyum ve magnezyum bulunur. Glisemik indeksi biraz yüksek olsa da en az bir saat boyunca açlığı bastırır. Ayrıca sindirim düzenleyici ve kabızlık önleyici etkisi vardır. Bu sebeple yaz aylarında tüketilebilecek en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

KİRAZ 

25 adet kiraz yaklaşık olarak 110 kaloridir. İçerisinde 4 gram lif bulunur. Yüksek oranda C vitamini, lif ve antioksidan içerir. Rahat uyumayı destekleyici etkisi vardır. Glisemik indeksi düşük olan bu meyve, içinde bulunan şekerin kana daha geç karışmasını sağlar ve bu sayede daha uzun süre tok tutar. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

ERİK

8 tane erik yaklaşık olarak 47 kaloridir. İçerisinde yüksek oranda potasyum ve lif bulunur. Antioksidan ve detoks özelliği bulunan bu meyve, sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle bilinir. Diyet yaparken ara öğün olarak ya da atıştırmalık olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. 

Selülite iye gelen, zayıflatan yaz meyveleri… 

MANGO

Bir kase dilimlenmiş mango yaklaşık olarak 100 kaloridir. Bunun 25 gramı karbonhidrat ve 23 gramı şekerdir. Hafızayı güçlendirici etkisi ile bilinen mango, içerisinde A, C , E vitamini, potasyum ve magnezyum bulundurur. Düzenli olarak mango yemenin özellikle bel bölgesindeki yağların yakılmasında etkili olduğu bilinmektedir. 

MEYVELER NASIL TÜKETİLMELİDİR?

  • Kilo vermek ve selülitlerle savaşmak için meyve yemek denenebilecek olan en sağlıklı yöntemlerdendir. Fakat beslenme düzeninin değiştirmeden sadece diyetin içeriine fazladan meyve eklemek, bir işe yaramayacaktır. Bunun için tatlı ya da atıştırmalıkların yerine meyve tüketmek daha etkili olacaktır. 
  • Canınız atıştırmalık çektiğinde taze meyveler tüketin.
  • Farklı şeyler istiyorsanız dondurulmuş meyvelere bir şans verin.
  • Yemeklerin yanına ya da üstüne tatlının yerine meyve tüketin.
  • Günlük olarak yediğiniz yulaf ve yoğurt gibi yiyeceklerin içerisine meyveleri dahil edin. 
  • Meyvelerden smoothieler yapıp için . 

Kaynak : Mavi Kadın, Verywellhealth.com, health.com, today.com 
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...