2022-06-19 18:50:33 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:29

YKS 2022'de çıkan soru: Mostar Köprüsü nerede?

YKS ve TYT 2022'de şıklar arasında yer alan “Mostar Köprüsü nerede?” sorusu herkes tarafından merak edildi. Peki Mostar Köprüsü hangi ülkede? Mostar Köprüsü ne zaman yapıldı? İşte birçok kişinin internette araştırdığı o sorunun cevabı...

YKS 2022'de çıkan soru: Mostar Köprüsü nerede?

YKS sınavında çıkan Mostar Köprüsü sorusu sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Mostar Köprüsü hangi ülkede? Mostar Köprüsü kim tarafından yapıldı? Mostar Köprüsü ne zaman yıkıldı? soruların cevabı arama motorlarında hızla araştırmaya başlandı. Kültürel çeşitliliğin sembolü, tarih kokan etkileyici mimarisiyle herkesin merak kettiği Mostar Köprüsü hakkında tüm detayları sizler için araştırdık.

Mostar Köprüsü’nün cesur sporcular tarafından yıllarca atlama platformu olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Geleneğe göre şehrin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atlarlarmış.

MOSTAR KÖPRÜSÜ NEREDE?

Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek içerisinde yer alıyor. Mostar kentini ortadan ikiye bölen Mostar Köprüsü, Neretva Nehri'nin üstünde yer alan oldukça yaşlı bir yapı. Kardeşlik simgesi olarak da bilinen Mostar Köprüsü, asırlardır binlerce insanın bir kıyıdan diğer bir kıyıya geçişinde hem fiziksel hem de manevi bir köprü işlevi görüyor. Şehrin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlayan bu önemli yapısı mimarisi ile oldukça önemli bir konuma sahip. Köklü bir tarihi gözler önüne seren köprü yüzyıllar boyunca Bosna Hersek'te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü haline gelmiştir.

MOSTAR KÖPRÜSÜNÜ KİM YAPTI?

1566 yılında Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi'ne girmeyi başarmıştır.

MOSTAR KÖPRÜSÜ NE ZAMAN YIKILDI?

 Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş ve 9 Kasım 1993 tarihinde Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında yıkıma uğramıştır.  Yıkımının ardından 1997 yılında UNESCO ve Dünya Bankası'nın önderliğinde yeniden inşasına başlanan köprü, 23 Temmuz 2004'te yeni haliyle ziyaretçilerin kullanımına açılmıştır.

MOSTAR KÖPRÜSÜ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Mostar Köprüsü; Neretva Nehri'nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğe sahip olup, dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edildi. İnşasında 456 kalıp taşın kullanıldığı Mostar Köprüsü, inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini vermiştir. Böylece Hersek bölgesinin önemli bir şehri haline gelmiş,ticareti canlandırmış ve zenginleştirmiştir.

 

Mavi Kadın