Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yöresel düğünlerin ve şenliklerin vazgeçilmez lezzeti tirit nasıl yapılır? Yapılışını bilmeyenler için geleneksel tirit tarifi

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Yöresel düğünlerin ve şenliklerin vazgeçilmez lezzeti tirit nasıl yapılır? Yapılışını bilmeyenler için geleneksel tirit tarifi

Anadolu'nun birleştirici yemeklerinden tirit, her yörede insanlar tarafından sevilerek tüketiliyor. Türk gastronomisinde önemli bir yeri olan, her ilde kolayca pişirilen, düğünlerde ikram edilen tirit tarifini merak ediyor musunuz? O halde doğru yazıdasınız...

Yöresel düğünlerin ve şenliklerin vazgeçilmez lezzeti tirit nasıl yapılır? Yapılışını bilmeyenler için geleneksel tirit tarifi

Anadolu mutfağının en eski lezzetlerinden biri olan tirit yemeği günümüzde bile hala geleneksel Türk lezzetleri arasındaki yerini koruyor. Birçok yörede kendine has ve farklı şekillerde yapılsa bile Anadolu mutfağının yöresel ve doyurucu tatlarından biri. Üstelik tirit tarifi de oldukça kolay. 

Düğünlerde, şenliklerde ve diğer özel günlerde kalabalık sofraların yıldızı olan bu yemek, Türk gastronomisi için bir ikon niteliğinde. Bu yemeğin Türk mutfağı için bu kadar önemli olmasının nedeni 7 bölgede 81 ilde yapılması diyebiliriz. Ortak bir amaca hizmet eden birleştirici niteliğinde bir yemek olması da büyük bir etken. Peki, kadim Anadolu kültürünün mihenk taşlarından biri olan tirit nasıl yapılır? Şunu belirtmeliyiz ki, yapıldığı bölgede yetişen ürünlere göre reçetesi birtakım farklılıklar gösteriyor. O halde bu eşsiz lezzetin detaylarına bakalım.

TİRİT NEDİR? İŞTE HİKAYESİ...

Tadıyla damaklarda gelenekleri yaşatan tirit nedir, biliyor musunuz? Tirit yemeği nasıl pişirilir anlatmadan önce biraz ortaya çıkış hikayesinden de bahsedelim. Pek çoğunuz daha önce bu yemeği tatmış veya ismini duymuş olabilirsiniz. Acaba tirit yemeğinin nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü?

Aslına bakarsanız bu yemek yoksulluktan ortaya çıkmış bir lezzet olarak biliniyor. Yaşam şartları gereği eldeki malzemeler kullanılarak oluşmuş bir tarif diyebiliriz. Oysa şimdilerde geleneksel törenlerin ve toplanmaların vazgeçilmez bir tadı. Eğer siz de tirit nasıl yapılır bilmiyorsanız ve merak ediyorsanız, birazdan vereceğimiz tarifi kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Peki, Türkiye'nin dört bir yanında bilinse de bu yemek ilk olarak hangi yörede ortaya çıktı? Yapımında kullanılan temel malzemeler neler?

Yöresel düğünlerin ve şenliklerin vazgeçilmez lezzeti tirit nasıl yapılır? Yapılışını bilmeyenler için geleneksel tirit tarifi

TİRİT YEMEĞİ HANGİ YÖREYE AİT?

Her yörede farklı şekilde yapılan bu yemek bir Orta Asya geleneği. İsmini çoğunlukla Karadeniz bölgesinde duyduğumuz tirit yemeği, yöredeki popülerliği sebebiyle şarkılara ve türkülere konu bile olmuş bir lezzet. Ayrıca Kastamonu mutfağının yöresel bir yemeği olarak kabul ediliyor. Günümüzde tirit deyince akıllara ilk olarak hala Kastamonu geliyor olsa bile, Konya'da, Balıkesir'de, Kayseri'de, Samsun'da, Şanlıurfa'da yani kısacası pek çok yörede sıklıkla tüketilen yemekler arasında. 

TİRİT NEDİR? HANGİ MALZEMELER KULLANILIR?

Başta belirttiğimiz gibi bu yemek ilk olarak yoksulluktan ortaya çıkmış bir tarif. Bayatlamış ekmekleri değerlendirmek amacıyla ortaya çıkan bu tarif, zamanla Anadolu mutfağının bir sembolü haline geldi. Yani anlayacağınız üzere tirit yemeği bayat ekmeklerle et suyunun buluşmasını ifade ediyor. Peki, tirit tarifi içerisinde yer alacak malzemeler hangileri? İşte malzemelerimiz:

 • Bayatlamış ekmek
 • Yoğurt
 • Sarımsak
 • İlikli kemik suyu
 • Tereyağı
 • Az miktarda kıyma

Bu malzemeler kullanılarak enfes bir tirit tarifi yapabilir, geniş bir tepsi içerisinde servis edebilirsiniz. Öyleyse tirit nasıl yapılır?

TİRİT NASIL YAPILIR? ENFES TİRİT TARİFİ

Birçok kültürün en önemli yemeği olan tirit hem pratik hem de ekonomik. Eskiler, bayat ekmekler değerlensin diye bu tarifi sıklıkla pişirirlerdi. Günümüzde hala yaşatılan bu gelenek için tarife geçelim.

 • Genellikle tirit yemeği büyük tepsilerde sunuluyor. Öncelikle bayat ekmekler tepsinin içerisine dizilerek başlanıyor. 
 • Ardından  ilikli kemikler uzun süre boyunca kaynatılıyor.
 • Tüm şifasını suyuna veren ilikli kemik suyu ile tepsideki ekmekler iyice ıslatılıyor.
 • Diğer yandan sarımsaklı yoğurt hazırlanıyor.
 • Islanan kuru ekmeklerin üzerine hazırlanan sarımsaklı yoğurt gezdiriliyor.
 • Kavrulmuş kıyma ve kızgın tereyağı ile son dokunuş yapılıyor. Böylece tirit yemeği hazır oluyor.

Yukarıdaki tirit tarifini kullanarak hazırladığınız yemeğinizi afiyetle tüketebilirsiniz.

Diğer yemek tariflerimize göz atmayı unutmayın.

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...