Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yumuşama sorununu ortadan kaldırıyor... Zeytinler aynı sertlikte kalıyor ve 1 sene boyunca bozulmuyor 

Mavi Kadın>Keşfet>Yumuşama sorununu ortadan kaldırıyor... Zeytinler aynı sertlikte kalıyor ve 1 sene boyunca bozulmuyor 

Zeytini yumuşamadan muhafaza etme yolları. Bu şekilde saklanan zeytinler 1 yıl boyunca asla küflenmiyor ve bozulmuyor.

Yumuşama sorununu ortadan kaldırıyor... Zeytinler aynı sertlikte kalıyor ve 1 sene boyunca bozulmuyor 

Zeytin, lif bakımından zengin ve faydaları saymakla bitmeyen Türkiye'nin en önemli ürünlerinden biridir. Başta Manisa, İzmir, Balıkesir, Bursa olmak üzere Adana, Antalya, Muğla ve Adana gibi illerimizde yoğunlukla zeytin hasadı yapılır. Toplanan zeytinler kostik koda ve su ile iyice yıkanarak acısı alınır. Fakat zeytin doğru koşullarda saklanmaması durumunda çok çabuk bozulur, yumuşar ve küflenir. Kalp sağlığından, bağışıklık sistemine kadar faydası bulunan zeytinin yumuşama sorununu ortadan kaldıran saklama yöntemlerini şimdi sizlere açıklıyoruz. 

Zeytini saklamak için aşağıdaki tüyoları uygulayabilirsiniz. Bu incelikleri dikkate alarak muhafaza ettiğiniz zeytinler 1 yıl süreyle bozulmuyor ve küflenme problemi bile olmuyor:

Yumuşama sorununu ortadan kaldırıyor... Zeytinler aynı sertlikte kalıyor ve 1 sene boyunca bozulmuyor 

- Zeytinin tazeliğini koruması için zeytinin kuru kalmaması gerekir. Gerek gördüğünüz zaman zeytinin üzerine az bir miktar sıvı yağ veya zeytinyağı da eklenebilir.

- Zeytin nasıl saklanır konusunda dikkat etmemiz gereken konu güneş ışığından uzak, serin ve ve kuru bir ortamda muhafaza edilmeleri gerektiğidir. Karanlık yani güneş görmeyen ve serin yani ısı derecesi düşük bir bölümde saklayanız. Siyah zeytini özellikle yazın buzdolabında saklayın.

- Zeytin nasıl saklanır konusunda önemli bir diğer nokta ise zeytini tüketmeden evvel yıkıyorsanız bütün zeytinleri tek seferde yıkamayın. Yiyeceğiniz kadar zeytini yıkayınız. Kalan zeytinin kendi tuzu ve yağı içerisinde kalmasına özen gösterin.

- Zeytinlerin tazeliklerini korumak için ambalajın hava almamasına yani zeytinlerin oksijen ile temas etmemesine özen gösterin. Her kullanımdan sonra ambalajın ağzını sıkıca kapatıp hava ile temasını engelleyiniz. Eğer kavanozun kapandığından emin olamıyorsanız, ağız kısmına bir poşet geçirip hava ile teması kestiğinizden bu şekilde emin olabilirsiniz. Bu muhafaza şekli daha uzun süre zeytinlerin diri kalmasını sağlayacaktır.

Yumuşama sorununu ortadan kaldırıyor... Zeytinler aynı sertlikte kalıyor ve 1 sene boyunca bozulmuyor 

ZEYTİN YUMUŞAMAMASI İÇİN...

El yapımı zeytinleri kavanoz, kap veya pet şişelere alırken 5 kilogram zeytin için 1 çay bardağı kadar kaya tuzu eklemeyi ihmal etmemelisiniz. İlave ettiğiniz bu tuz sayesinde zeytinlerinizin hem lezzetlenmesini hem de 1 yıl boyunca yumuşamamasının önünü açarsınız.

Kaynak : Mavikadin.com
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...