Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Evde hemen test edin! Sahte zeytinyağını birkaç dakikada ortaya çıkaran yöntem

Mavi Kadın>Keşfet>Evde hemen test edin! Sahte zeytinyağını birkaç dakikada ortaya çıkaran yöntem

Zeytinyağı fiyatları arttıkça dolandırıcılara yeni kapı açıldı. Başka yağları zeytinyağına karıştıran uyanıkların piyasaya sürdükleri ürünlerle vurgun yapıyor. Giderek artan bu dolandırıcığa karşı tüketicilerin tek önlemi var. Sahte zeytin yağını anlama tüyoları. İşte gerçek zeytinyağını ayırt etmenin en pratik yolu...

Evde hemen test edin! Sahte zeytinyağını birkaç dakikada ortaya çıkaran yöntem

Zeytin yağına palm yağı, pamuk yağı, ayçiçek yağı katıp piyasaya süren sahtekarlara karşı uzmanlardan uyarı geldi. 

Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişen zeytinlerden elde edilen zeytinyağları, altın gibi değerli hale geldi. Hal böyle olunca, sahte zeytinyağları da vatandaşların sofralarına kadar girdi. Peki tüketiciler sahte zeytinyağını nasıl anlayacak? Gerçek (hakiki) zeytinyağı nasıl anlaşılır? Bunun çok basit püf noktaları var. Ancak en etkilisi ve kolayı Türkçe'de deyime de konu olan su testi...

SU TESTYİLE SAHTE Mİ ANLAŞILIYOR: KABARCIKALRA DİKKAT!

Su testi, zeytinyağının gerçek olup olmadığını ölçen en bilindik testtir. Gerçek bir zeytinyağı "zeytinyağı gibi üste çıkmak" deyimi gibi suyun üstüne çıkar. Burada en önemli nokta, zeytinyağının suyun üstünde nasıl kaldığıdır. Eğer zeytinyağı suyun stünde baloncuk şeklinde kalıyorsa kaliteli ve gerçek bir zeytinyağıdır. Gerçek olmayan ve kalitesiz zeytinyağları ise ilk başta suyun üstüne çıksa da zaman geçtikçe suyun içerisine karışacaktır. 

Evde hemen test edin! Sahte zeytinyağını birkaç dakikada ortaya çıkaran yöntem

Başka yöntemlerle de zeytinyağının kalitesi ve haste olup olmadığı anlaşılabiliyor. Örneğin donma testi: 

DONMA TESTİNDE KALİTE ORTAYA ÇIKIYOR

Hakiki bir zeytinyağı 0 ile -6 derece arasında tamamen donar. Bir su bardağına zeytinyağını dökün ve buzdolabının dondurucu bölmesine koyup yarım saat bekleyin. Yarım saatin sonunda zeytinyağının her yeri eşit olarak donmuşsa kaliteli bir zeytinyağıdır. Eğer zeytinyağının bir kısmı donmuş fakat bazı kısımları sıvı kalmışsa , o zeytinyağı kalitesiz ya da sahte zeytinyağıdır. 

Evde hemen test edin! Sahte zeytinyağını birkaç dakikada ortaya çıkaran yöntem

Diğer yöntemler ise şöyle: 

TADIM TESTİ

Zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamak için yapılabilecek en kolay test tadım testidir. Bir çay kaşığı zeytinyağının tadına bakılarak zeytinyağının hakiki olup olmadığına bakılabilir. Gerçek zeytinyağının yutulduğunda boğazı yakması gerekir. 

KOKU TESTİ

Hakiki zeytinyağlarında zeytin kokusu çok baskın olur. Eğer kalitesiz ya da sahte bir zeytinyağı ise, boya, tiner ya da belli olmayan kokular alabilirsiniz. 

GERÇEK ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Gıda Mühendisi Nurten Sırma, zeytinyağının fiyatını düşürmek için gerçek zeytinyağının içerisine palm yağı, pamuk yağı, ayçiçek yağı vb. gibi yağların katıldığını söyledi. Bu yağların sanki gerçek yağmış gibi hazırlanıp satıldığını dile getiren Nurten Sırma, zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamak için kezzap, tuz ruhu gibi bileşenleri katmanın yanlış olduğunu belirtti. Bu yöntemlerin tehlikeli olduğunu belirten Sırma, gerçek zeytinyağının tam anlamıyla ancak laboratuar ortamında anlaşılabileceğini söyledi.

Evde hemen test edin! Sahte zeytinyağını birkaç dakikada ortaya çıkaran yöntem

ZEYTİNYAĞININ ASİT ORANI KAÇ OLMALIDIR?

Zeytinyağının asitlik oranı yükseldikçe kalitesinin düştüğünü belirten Nurten Sırma, kaliteli bir zeytinyağının asitlik oranının 0.8 olması gerektiğini belirtiyor. Yüzde 0 ile yüzde 0.8 arasındaki zeytinyağlar natürel sızma zeytinyağı olarak adlandırılıyor. Asit miktarı yüzde 0.8 ile yüzde 2 arasında olan zeytinyağlar ise natürel birinci olarak adlandırılıyor. 

ZEYTİNYAĞI SEÇİMİNDE BU HATALARI YAPMAYIN!

 • Gerçek bir zeytinyağı rengine bakılıp anlaşılamaz.
 • Zeytinyağına tuz ruhu, kezzap gibi maddeleri dökmek tehlikelidir ve gerçekliğini tam olarak göstermez. 
 • Zeytinyağını pazardan almak sanılanın aksine güvenli değildir.
 • E- ticaret sitelerinde toptan olduğu için ucuza satıldığı düşünülen zeytinyağlar kaliteli değildir ve muhtemel çeşitli yağların karışımıdır. 
 • Fiyatı çok ucuz olan zeytinyağlar gerçek değildir. Fabrikalar bile zeytinyağını çiftçilerden pahalı bir fiyata alıyor. Fabrikaların alış fiyatından daha aşağıda olan zeytinyağlarına dikkat edilmelidir. 

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Kabızlığı önler.
 • Kötü huylu kolesterolü düşürür.
 • İçerisinde E,K,A ve D vitaminleri bulunur. 
 • Kemik ve diş sağlığını korur. 
 • Hücrelerin yenilenmesini sağlar. 
 • Antioksidan içeriklidir. 
 • Kansere karşı koruyucu etki gösterir. 
 • Vücut iltihaplanmalarına iyi gelir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...