Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Mavi Kadın>Moda>Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Yaz aylarında yüzümüzün bir parçası haline gelen güneş gözlüklerini satın alırken seçim yapmak zordur. Birçok model arasından yüzümüze yakışanı, renk uyumunu hesap etmek zorunda kalırız. Peki yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçimeli? Hangi yüz şekline hangi modeller yakışır? İşte tüm detaylar...

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Güneş gözlükleri, yaz aylarında stilimizin bir parçası haline gelir. Ancak her kombine uyacak ve yüzümüze yakışacak güneş gözlüğü seçmek herkes için kolay olmayabilir. Gözlükler genel yüz tiplerine göre üretilir. Örneğin ücgen yüz şekli, yuvarlak yüz şekli için her markanın farklı gözlük modelleri bulunur. Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçmek için yapılması gerekenleri adım adım anlattık... Önce yüz şeklinin belirlenmesiyle başlayalım.  

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

YÜZ ŞEKLİ NASIL BELİRLENİR?

  • Her zaman kullanılacak bir güneş gözlüğü seçebilmek için ilk olarak yüz şekli doğru olarak belirlenmelidir. Bunun için ilk olarak aynanın karşısına geçip saçlarınızı tamamen toplamalısınız.
  • Saçlarınızı tamamen topladıktan sonra elinize bir ruj ya da silinebilir bir kalem alarak yüzünüzün çevresini çizmelisiniz. 
  • Yüzünüzü tamamen çizdikten sonra elmacık kemiklerinizi ve alnınızın ölçüsünü dik şekilde belirlemelisiniz.
  • Yüzünüz keskin hatlara sahip ve alın ve çene ölçünüz birbirine yakın ya da eşit ölçüde ise kare yüz şekline sahipsiniz demektir. 
  • Yüzünüz tamamen yuvarlak bir şekle sahipse ve keskin hatlarınız yoksa yuvarlak yüz şekline sahipsinizdir.
  • Alın bölgeniz genişse ve çeneniz alnınıza göre dar kalıyorsa, büyük ihtimalle kalp yüz şekline sahipsinizdir.
  • Yüzünüz keskin hatlara sahip değilse ve elmacık kemikleriniz genişse muhtemelen oval yüz şeklinde sahipsinizdir. 
  • Alın bölgeniz darsa ve çeneniz de küçük bir yapıya sahipse, elmas yüz tipine sahip olabilirsiniz. 
  • Alın bölgeniz dar fakat çene bölgeniz geniş ve keskin bir yapıda ise muhtemelen üçgen yüz şekline sahipsiniz.

 

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

KARE YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLANLAR HANGİ GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİ TERCİH ETMELİ? 

Kare yüz şekline sahip olanların, alın ve çene bölgesi eşit hizadadır. Bu yüz şeklini genellikle geniş ve keskin bir çene çizgisi takip eder. Dolayısıyla zaten keskin bir hatta sahip olan bu yüz şeklinde, yüzü yumuşatan ve daha oval gösteren modeller tercih edilmelidir. Örneğin, oval kesimli gözlükler yüzün keskinliğini biraz daha azaltacaktır. Aynı zamanda renkli camlar ve kedi gözü gözlükler dikkati yüz hatlarından uzaklaştıracak ve daha yumuşak bir görünüm sağlayacaktır. 

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

YUVARLAK YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLANLAR HANGİ GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİ KULLANMALI?

Yuvarlak yüz şeklinde, alın ve çene bölgesi birbiriyle neredeyse eşittir. Bu yüz şeklinde yüze keskin bir hat kazandırmak ya da elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak için karre ve dikdörtgen güneş gözlükleri tercih edilmelidir. Eğer yüzünüz hem yuvarlak hem de yanaklıysa kedi gözü modellerden de yararlanabilirsiniz. Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişiler, yuvarlak ya da küçük güneş gözlüklerinden uzak durmalıdır. Yüz şekli zaten yuvarlak olduğu için, burada ana amaç yüze bir keskinlik kazandırmaktır. 

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

KALP YÜZ ŞEKLİNE UYGUN GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ HANGİLERİ

Kalp yüz şekline sahip olanlar, geniş bir alın bölgesine ve bu bölgeyle tezat oluşturacak kadar dar bir çeneye sahiptir. Bu yüzden yüzü dengelemek için, dikkati alın bölgesi dışına çekmek gerekir. Kalp yüz şekline sahip kişilere en çok yakışacak olan güneş gözlüğü modelleri, oval ve renkli çerçeveli olanlardır. 
Yüzdeki dikkati alından aşağıya çekmek için, yüzün alt kısmına doğru gelen güneş gözlükleri tercih edilmelidir. 

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

OVAL YÜZ ŞEKLİNE UYGUN GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ NASIL SEÇİLİR?

Oval yüz şeklinde yüz yuvarlağımsı bir yapıdayken, elmacık kemikleri geniştir. Bununla beraber alın ve çene hizası elmacık kemiklerine göre daha dar ve geri plandadır. Genellikle oval yüz şekline tüm gözlük modelleri yakışır. Yine de bu yüz modeline en yakışacak olan gözlükler; kare, dikdörtgen ya da geometrik şekilli olan gözlüklerdir. Ayrıca bu yüz şekline kedi gözü modelleri ya da geniş gözlük modelleri de çok yakışacaktır. Oval bir yüze sahipseniz, yüzünüzü dengeleyecek ya da yüzünüzdeki istediğiniz bölgeyi vurgulayacak gözlükler tercih edebilirsiniz.

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

ELMAS YÜZ ŞEKLİ  İÇİN GÖZLÜK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Elmas yüz şekli alın bölgesinin ve çene bölgesinin dar fakat yanakların geniş bir yapıya sahip olduğu yüz şeklidir. Yanaklar ve elmacık kemikleri yüzün en geniş ve belirgin kısmını oluşturur. Bbu yüz şeklinde tercih edilecek olan güneş gözlüğü modeli; alın bölgesini ve çeneyi en az yanaklar kadar geniş göstermelidir. Yalnızca üst kısmı çerçeveli olan, düşük saplı güneş gözlükleri bu yüz tipi için idealdir. 

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

ÜÇGEN YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLANLAR HANGİ MODELLERİ TERCİH ETMELİDİR? 

Üçgen yüz şeklindeki kişiler, genellikle dar bir alın bölgesine ve geniş bir çeneye sahiptir. Dolayısıyla yüzün üst kısmı dar, alt kısımı ise geniş gözükür. Bu yüzden yüzü dengeleyecek ve üst kısmını geniş gösterecek güneş gözlüğü modelleri kullanılmalıdır. Çerçevesiz ya da ince çerçeveli güneş gözlükleri  bu yüz şekli için idealdir. Bunun yanında pilot tipi gözlükler de üçgen yüz şekline sahip olan kişilere çok yakışacaktır. 

Kaynak : Mavi Kadın, Oggusto, mambakid
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...