Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
24-05-2022 18:23 | Güncelleme : 12-09-2022 16:56

Güneş gözlüğü satın alırken dikkat! Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken 8 nokta

Google News

Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanımı gerektiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak belirli nitelikleri taşımayan güneş gözlükleri, göz sağlığını tehdit edebiliyor. Peki, güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeli? Güneş gözlüğü nasıl seçilmeli? Detaylar haberimizde…

Güneş gözlüğü satın alırken dikkat! Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken 8 nokta

Güneş gözlüğü satın alırken, pek çok model olması kişinin seçimini zorlaştırabiliyor. Ancak güneş gözlüğü seçiminde belli başlı kriterlere dikkat etmek işinizi kolaylaştırabilir. Yüksek UV koruma özelliğine sahip olması, yüz tipine göre seçilmesi ve kalite standartlarına uygun olması gibi özellikler güneş gözlüğü seçiminde özen gösterilmesi gereken detaylar.  

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gözlük satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktaları dikkate alarak hem ekonomik hem fonksiyonel hem de yüz şeklinize uygun güneş gözlüğünü seçebilirsiniz. İşte güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar:

1) %100 UV KORUYUCU OLSUN

Güneş gözlüğü satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör UV ışınlarını %100 engellediğini gösteren bir etiketi bulunması. UV koruyuculuğu ilk dikkat edilmesi gereken kural.

2) BÜYÜK TERCİH EDİN

Satın almak istediğiniz güneş gözlüğü, göz bölgesinde ne kadar alan kaplarsa, gözleri o kadar güneş hasarından korur. Göze yandan giren UV’yi azaltmaya yardımcı olan büyük ebatlı gözlük tercih edebilirsiniz.

3) YÜZ TİPİNİZE GÖRE SEÇİN

Güneş gözlüğü seçerken yüz tipinize uygun doğru seçimi yapın. İnsanların yüz şeklini en çok burun, yanak ve göz çukuru belirler. Satın alacağınız gözlük burun, yanak ve göz çukurunu kapatacağı için ilk dikkat etmeniz gereken yüzünüzün şekline göre gözlük seçmek olmalı. Oval ve yuvarlak yüz tipine sahip olanlar; damla çerçeveli gözlük ve yuvarlak çerçeveli gözlükleri sık tercih ederken, yüz tipi dar ve uzun olan kişilere, çerçevenin çok geniş olması önerilmez. Bununla birlikte güneş gözlüğü modeli ne olursa olsun, kasanın yüzünüzden geniş olmamasına dikkat edin.

Güneş gözlüğü satın alırken dikkat! Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken 8 nokta

4) KOYU CAMLAR SİZİ YANILTMASIN

 Çok koyu camlı güneş gözlükleri her ne kadar havalı görünse de daha fazla UV ışını engellemez. Güneş gözlüğü satın alırken sadece camın renginde değil, ne kadar fazla UV engellediğine bakın.

5) CAM RENGİ ÖNEMLİ DEĞİL

Bazı güneş gözlükleri kehribar, yeşil yahut gri camlıdır. Farklı renkte olmaları daha fazla güneşi engellediği anlamına gelmez. Ancak spor yapanlar için faydalı olabilecek görüntü ve renk kontrastını arttırabilirler.

6) POLARİZE CAMLAR UV'Yİ ÖNLEMEZ

Polarize güneş gözlükleri; deniz, göl ve kaldırım gibi yüzeylere yansıdığında, göze yansıyan parlamaya keser. Özellikle araba kullanırken, botla gezerken yahut karda yürürken yardımcı olur. Ancak polarize özelliğinin olması daha fazla koruma sağlamaz. Gözlüğün UV korumalı olması daha önemli bir detay.

Güneş gözlüğü satın alırken dikkat! Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken 8 nokta

7) MALİYET BİR FAKTÖR OLMASIN

Güneş gözlüklerinin pahalı olması, gözlüğün kaliteli olduğu anlamını doğurmaz. Gözlüğün %100 UV engelleme özelliği göstermesi, fiyatından daha önemli. Makul fiyata sahip güneş gözlükleri de %100 UV güneş engelleme özelliğine sahip. Hatta %100 UV engellemeye sahip ucuz gözlükler, pahalı gözlüklerden daha kullanışlı olabilir.

8) KALİTE STANDARTLARINA UYGUN OLSUN

Satın alacağınız güneş gözlüğünün TSE, CE işareti gibi kalite standartlarına sahip olmasına dikkat edin.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NEYE GÖRE SEÇİLİR?

Güneş gözlüğü satın alırken yüzünüze göre seçim yapın. Gözlüğün suratınıza büyük ya da küçük kalmamasına dikkat edin. Yüz hatlarınıza rahatça oturan bir gözlük olmalı. Gözlüğün burnunuza oturuş şekli, yanaklarınıza değmemesi, kaşlarınızın gözükmesi dikkat edilmesi gereken özelliklerden.

Güneş gözlüğü satın alırken dikkat! Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken 8 nokta

GÖZLÜK TAKINCA KAŞ GÖRÜNMELİ Mİ?

Güneş gözlüğü seçerken pek çok kişinin aklından geçen o soru ‘Güneş gözlüğü takınca kaşlar görünmeli mi?’ Bu soruya moda ve optik uzmanları ‘Hayır’ cevabını veriyor. Kaşlar, yüzün simetriğini ortaya çıkarmakla kalmaz. Hem yüze hem de gözlere farklı anlam katar. Kaşların yüz üzerindeki fonksiyonları göz önüne alındığında, takılan gözlüğün kaşları kapatmaması gerektiği anlaşılıyor. Ayrıca güneş gözlüğünün göz üzerinde küçük durarak kaşları tamamen ortaya çıkarmaması da dikkat edilecek bir başka nokta.

Güneş gözlüğü satın alırken dikkat! Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken 8 nokta

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIMINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, gözlük kullanımı hakkında doğru bilinen yanlışları şöyle sıralamakta:

  • UV koruması, gözlüğün renginin koyuluğu ile değil yapım maddesi ile ilgilidir. Renklendirme oranı, sadece ışığın şiddetini azaltarak görme konforu sağlar.
  • Polarize camlar parlamayı keser fakat UV ışıklara karşı koruyuculuğu yoktur.
  • Gözlükleri giysilerin ucuyla temizlemek, çantaya ya da cebe gelişigüzel atmak sıklıkla yapılan yanlışlıkların başındadır. Bu hatalar cam üzerinde mikro çizikler oluşmasına neden olur. Gözle görülmeyen bu çizilmeler zaman içinde görme kalitesini bozar.
  • Gözlüğün kullanılmadığı zamanlarda orijinal kutusunda saklanması; temizliğin ise akan su, sabun veya ürünle birlikte verilen mikrofiber bez ile yapılması gerekir.
  • Kontakt lens kullanan kişilerin, lensleri UV filtreli dahi olsa üzerine güneş gözlüğü takmaları gerekir. Güneş gözlükleri, kontakt lens kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı gözlerde kuruma sorununa karşı koruma sağlar.
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.