Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yüzyıllar önce reçete ediyorlardı! Geçmeyen hıçkırığı tek hamlede bitiren yöntem

Mavi Kadın>Yaşam>Yüzyıllar önce reçete ediyorlardı! Geçmeyen hıçkırığı tek hamlede bitiren yöntem

Aniden gelen ve kontrol edilemeyen hıçkırık krizleri, çoğu zaman rahatsız edici olabiliyor. İşte hıçkırık anında denemeniz gereken etkili yöntem.

Hıçkırık istemsizdir ve kolayca kontrol edemediğiniz bir şeydir.
Hıçkırık istemsizdir ve kolayca kontrol edemediğiniz bir şeydir.

Hıçkırık, vücudun aniden gerçekleştirdiği refkelstir ve diafragma adı verilen kasın istemsiz tekrarlayan kasılmasıyla oluşur. Genellikle zararsızdır ve kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Ancak bazen uzun süre devam edebiliyor. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, hıçkırık krizlerinden anında kurtulmak mümkün. Gelin inatçı hıçkırığı kesen yöntemler nelermiş, göz atalım.  

‘HIÇKIRIĞI ŞIP DİYE KESİYOR’

Gözlerinizi kapatın ve parmaklarınızı kullanarak göz yuvalarınıza hafif baskı uygulayın. Yaklaşık 1 dakika boyunca tekrarlayın. Bu yöntem vagus sinirini uyarabilir ve hıçkırığı saniyeler içerisinde geçirebilir.

Bu tekniği 100 yıldan biraz daha uzun bir süre önce keşfeden bilim insanları hıçkırık tedavisinde kullanılmasını reçete ettiler. Hatta o dönemlerde gözlere baskı uygulayan aletler bile çıkardılar.

Yüzyıllar önce reçete ediyorlardı! Geçmeyen hıçkırığı tek hamlede bitiren yöntem

HIÇKIRIĞI GEÇİREN DİĞER YÖNTEMLER

Hıçkırığı kısa sürede geçiren diğer yöntemleri sıralayalım:

BUZ YUT

Buz, dondurma gibi soğuk bir şey yutmak, vagus sinirini uyararak hıçkırığı durdurmak için işe yarayabilir.

VALSALVA MANEVRASI

Valsalva manevrası, ağzınızı ve burnunuzu kapalı tutarken güçlü bir şekilde nefes vermeyi içerir. Bu da kulak ve burundaki basıncı artırarak vagus sinirini uyarır.  Araştırmacılar bu yöntemin bazen hıçkırıkları durdurabildiğini söylüyor.

LİMON EM

Boğazda uyarıya neden olabilecek limon gibi ekşi yiyecekler vagus sinirini uyarır. Bu yöntem için bir dilim limon emmeyi deneyin.

ŞEKERİ DİLİNİZİN ALTINA KOYUN

Eğer ekşi yiyeceklerle aranız yoksa ya da limon işe yaramazsa şekeri tek başına yutun veya dilinizin altına şeker koyun.

Yüzyıllar önce reçete ediyorlardı! Geçmeyen hıçkırığı tek hamlede bitiren yöntem

NEFESİNİ TUT

Kese kağıdı ya poşeti ağzınızın çevresinde tutarak yaklaşık bir dakika boyunca nefes alın ve birkaç saniye tuttuktan sonra verin. Kanın karbondioksit (CO2) seviyelerini yükselten bu yöntem hıçkırığı durdurmak için işe yarayabilir.

DİLİNİ ÇEK

Dilinizi çekmek vagus sinirini uyarır. Bu basit teknik, hıçkırıkları durdurmak için tam da bir numara olabilir. Dilinizin ucunu tutun ve elinizle yavaşça aşağı doğru çekin.

TOP ŞEKLİNDE KIVRILMAK

Dizlerinizi göğsünüze doğru çekin ve sırt üstü yatın. Ardından, parmaklarınızı dizlerinizin altından geçirin ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Bir dakika kadar bekleyin. Bu yöntem diyaframa baskı uygulayarak kasılmayı durdurmasına yardımcı olabilir.

KULAKLARINI TIKA

Başka bir vagus siniri tekniği ise kulaklarda basınç değişikliği yapmak için kulak tıkama yöntemi. Kulaklarınızı tıkayın, ardından suyu yudumlayın.

EĞİLEREK SU İÇ

Son olarak, namazda rükuya eğilir gibi pozisyon al ve o şekilde su içmeye çalış. Bu pozisyonda su içtiğinizde diyaframınıza baskı uygulayacak ve vagus sinirini durdurarak hıçkırığı geçirecektir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...