Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

Mavikadin>Diyet>Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

Zayıflamak isteyen birçok kişi farklı diyetler, egzersiz programları ve zayıflama yöntemleri araştırıyor. Diyet, kilo verme hedeflerini belirlemede önemli bir rol oynuyor. Bu süreçte bazı yiyecekler kilo vermeyi hızlandırıyor. İşte diyet listelerinde olması gereken ve kilo kaybını hızlandıran yiyecekler…

Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

Kilo kaybını hızlandırmanın en etkili yollarından biri, diyetinize düşük kalorili yiyecekler eklemektir. Kilo verme çabalarınızı desteklemek için düşük enerji yoğunluğuna sahip veya düşük kalorili yiyecekleri tercih etmek hızlı sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca, lif açısından zengin gıdalar tüketmek de kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır. İşte diyet listelerinin vazgeçilmezi ve kilo vermeyi hızlandıran o gıdalar:

Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

SEBZELER

Sebzelerin çoğu düşük kalorilidir ve büyük bir hacme sahiptirler. Bu nedenle kilo verirken sebzeleri tüketmek harika bir seçenektir. Sebzeler aynı zamanda su, lif, vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Düşük kalorili sebzeler arasında salata yeşillikleri, kuşkonmaz, havuç, domates, brokoli ve kabak bulunur. Ayrıca, brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası gibi lif açısından zengin sebzeler daha fazla kaliteli protein içerirler. Bu sebzeler yüksek lif ve protein içerikleri ile kilo kaybına yardımcı besinlerdir.

Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

BAKLAGİLLER

Yüksek lif ve protein içeriği sayesinde tokluk hissini artıran besinler arasında baklagiller önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, dirençli nişasta adı verilen özel bir karbonhidrat türünü içerirler, bu da kilo verme sürecine katkı sağlar. Mercimek, kuru fasulye, barbunya ve nohut, bu sağlıklı besin grubuna örnek olarak verilebilir. Bu baklagilleri yağ oranı azaltılarak pişirmek, günlük yağ alımınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olurlar.

Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

TAM TAHILLAR

Tam tahıllar veya tahıl bazlı ürünler genellikle karbonhidrat grubuna dahil edilir. Yulaf, tam buğday ekmeği ve kepekli makarna gibi tam tahıllar, uzun süre tok kalmayı destekleyen yüksek lif içeriği ile bilinir, böylece açlık hissini azaltırlar. Ancak, birçok karbonhidrat yüksek enerji yoğunluğuna sahip olduğundan, porsiyon kontrolü önemlidir.

Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

YAĞLAR

Genellikle kilo kaybı süreçlerinde sağlıksız olarak kabul edilse de, yağlar arasında sağlıklı olanlar da vardır ve bu yağlar yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmalarına rağmen dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı yağ kaynakları, fındık yağı, zeytinyağı, keten tohumu yağı gibi yağlar içerir. Bu sağlıklı yağlar vücuda gerekli olan temel yağ asitlerini sağlar ve iyi bir beslenme dengesinin parçasıdır. Yine de porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemlidir.

Zayıflamak isteyenler dikkat! Kilo kaybını hızlandıran 5 gıda

PROTEİN

Protein ve süt ürünleri kilo kaybı sürecinde önemli bir rol oynar. Yüksek lif, kalsiyum ve demir içeriği nedeniyle protein ve süt ürünlerini kilo verme diyetlerinin vazgeçilmezidir. Protein açısından zengin ancak düşük yağ ve kalori içeren yiyecekler, kilo kaybına yardımcı olurken tokluk hissini artırır ve sağlıksız kilo alımını engeller. Sağlıklı protein kaynakları arasında fasulye, bezelye, mercimek, balık, yağsız et ve tavuk gibi az yağlı proteini yüksek gıdalar, aynı zamanda az yağlı veya yağsız süt ürünleri olan süt, yoğurt, peynir ve yumurta akı bulunur. Bu gıdalar kilo verme sürecinize katkı sağlarlar.

 

Kaynak : Mynet.com
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...