Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Zeytinyağı Saça Zarar Verir mi Saça Zeytinyağı Sürmek Bit Yapar mı

Mavikadin>Saç bakımı & saç uzatma>Zeytinyağı Saça Zarar Verir mi Saça Zeytinyağı Sürmek Bit Yapar mı

Zeytin; kahvaltılarda en çok tüketilen, mezelerin, hamur işlerinin ve salataların lezzetini artıran, siyah, yeşil, dolgulu, çizik ve kırma gibi çeşitleri bulunan son derece yararlı bir besindir. Zeytinyağı ise sağlık dostu ve nefis zeytin ürünleri

Zeytinyağı Saça Zarar Verir mi Saça Zeytinyağı Sürmek Bit Yapar mı

Zeytinyağı Saçta Ne Kadar Bekletilmeli Haftada Kaç Kez Kullanılmalı?

Zeytin; kahvaltılarda en çok tüketilen, mezelerin, hamur işlerinin ve salataların lezzetini artıran, siyah, yeşil, dolgulu, çizik ve kırma gibi çeşitleri bulunan son derece yararlı bir besindir. Zeytinyağı ise sağlık dostu ve nefis zeytin ürünlerinden biridir. İhtiva ettiği vitaminler ve faydalı yağ asitleriyle yıpranan saçları canlandıran zeytinyağı, yeni saçların çıkmasını da destekler. Zeytinyağlı saç maskesi ile güçlü ve bakımlı saçlara sahip olmak mümkündür. Zengin muhtevasıyla ön plana çıkan zeytinyağı saçları yeniler, besler, hacim kazandırır, dökülmesine ve kepeklenmesine engel olur. Bu nedenle zeytinyağı ile saç bakımı yüzyıllardan beri süregelen bir uygulamadır.

Zeytinyağı Saçta Ne Kadar Bekletilmelidir?

Saçlara zeytinyağı uyguladıktan sonra bekleme süresinin yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arasında olması kafidir.

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Üç yemek kaşığı zeytinyağı ile bir yumurtayı karıştırın. Saçınız uzunsa zeytinyağı miktarını 4-5 yemek kaşığına çıkarabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza sürün. Ardından maske takın veya kafanızı streç filmle sarın. 1 saat boyunca bekleyin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayıp yıkayın. Bu işlemi haftada 1 defa tekrarlayabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Zararları Nelerdir?

Zeytinyağının saça faydaları pek çoktur fakat yıkaması kolay değildir. Eğer saçlarınıza daha önce zeytinyağı sürmediyseniz, temizlemekte güçlük çekebilirsiniz. Saçlarınızdaki zeytinyağını gidermek için aşırı miktarda sabun ve şampuan kullanırsanız saçlarınız nemini kaybedecek ve maalesef kupkuru bir hale gelecektir.

Toplumumuzda zeytinyağının bitlenmeye sebep olduğu şeklinde yaygın bir kanaat vardır. Zeytinyağı seyrek aralıklarla ve azar azar kullanılırsa bit yapmaz ancak bunun tam tersi olursa bitlenmeye yol açar. Bu yüzden zeytinyağı makul ölçüler dahilinde ara sıra kullanılmalıdır.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

 1. Saçınıza zarar vermeden çabuk uzamasına yardımcı olacak bir yöntem arıyorsanız zeytinyağı saç maskesi kullanımı çok iyi bir fikirdir. Üstelik bu sayede saçlarınızın dökülmesine de engel olabilirsiniz.
 2. Zeytinyağı, çevresel etkenlerden dolayı hasar görmüş saçlara etkin bakım yapar ve eski sağlığını geri kazandırır.
 3. Saçlarımız da tıpkı vücudumuz gibi besin maddelerine ihtiyaç duyar. İşte zeytinyağı saçlar için harika bir besin takviyesidir.
 4. Saç derisindeki kan akışını artıran ve daha fazla oksijen gitmesini sağlayan zeytinyağı, saç köklerini güçlendirir ve kepek problemini ortadan kaldırır.
 5. Saç diplerine zeytinyağı sürmek, kan dolaşımını hızlandırır. Böylelikle saçların uzama süreci de ivme kazanır.
 6. Kırık saçlar biz kadınların korkulu rüyasıdır. Fakat neyse ki elimizde zeytinyağı denilen süper bir güç vardır! Zeytinyağı ile saçlarımızın kırılmasını engelleyebilir ve yıpranan saçlarımızı yenileyerek kırıklara meydan okuyabiliriz!
 7. Kullandığımız ilaçlardaki kimyasal maddelerden hava kirliliğine kadar birçok faktör, saçlarımızı olumsuz etkiler. Özellikle saç boyalarında ve şampuanlarda yer alan maddeler, saçlarımızın zamanla doğallığını kaybetmesine yol açar. Ondan sonra saçlarımız kırılmaya, matlaşmaya ve koparak dökülmeye başlar. Böyle zamanlarda saç derimizi ve saçlarımızı yeniden sağlığına kavuşturabilmek için zeytinyağı uygulayabiliriz. Çünkü zeytinyağı saçları onarır, direncini ve parlaklığını artırır.
 8. Saç dökülmesi ciddi bir problemdir. Acilen çaresine bakmak gerekir. Ancak bunu yaparken kimyasal içerikli ürünlerden değil de zeytinyağı gibi doğal yağlardan faydalanmak önerilir. Vitamin ve mineral bakımından eşsiz bir hazine olan zeytinyağı, saçı besler ve dökülmeleri minimize eder.
 9. Zeytinyağı ile saç bakımı, zarar gören saçları onarmanın en doğal yoludur. Saçları yumuşatan zeytinyağı, cansız ve zayıf saçlar için iyi bir çözümdür.
 10. Saçlarımızın en büyük düşmanlarından biri kepektir. Saç derisinde kaşıntıya sebebiyet veren kepek, hiç de hoş bir görüntü oluşturmaz. Peki saçlarımızda barınan bu istenmeyen misafirleri nasıl kovabiliriz? Tabii ki zeytinyağıyla. Saç derimizi besleyen zeytinyağı, kepeklerin kökünü kazıyacaktır.
 11. Daha canlı ve parlak saçlar için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Saç kremlerinin ve şampuanların içerisinde çeşitli kimyasallar bulunduğundan saçların yıpranmasına neden olabilir. Oysa zeytinyağı ile düzenli bakım yaparsanız saçlarınız eski canlılığına ve parlaklığına kavuşur.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...