Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

Saç bakımında en çok tercih edilen doğal ürünlerden biri zeytinyağı. Düzenli kullanıldığında saç derisini besleyerek saçların daha hızlı uzamasını sağlayan zeytinyağı saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Peki zeytinyağının saça faydaları neler? Zeytinyağı saça nasıl uygulanır? Zeytinyağı saçı döker mi? Detaylar haberimizde…

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

Yüzyıllardır hemen hemen her alanda kullanılan zeytinyağı pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili. Yemeklerde kullanılması önerilen zeytinyağı ayrıca saçlara olan faydaları ile de bilinmekte. Zeytinyağını saçınıza uyguladığınızda saçlarınızdaki büyük değişimleri hemen fark edeceksiniz. Özellikle güneşten ve saç boyasından yıpranmış saçlarınızı zeytinyağı sayesinde daha bakımlı bir hale getirebilirsiniz.

“Saça zeytinyağı sürersek ne olur?” Sorusu pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan biri. Zeytinyağı saça sürüldüğünde saç köklerini besler ve kepek problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Daha yumuşacık parlak ve şekilli saçlara sahip olmanızı sağlayan zeytinyağının saça olan faydalarına gelin birlikte inceleyelim.

ZEYTİNYAĞININ SAÇA FAYDALARI

Zeytinyağı ile saçınızın kaybettiği nemi, parlaklığı ve canlılığı geri kazandırabilirsiniz. A, E vitaminleri ve antioksidan bakımından zengin olan zeytinyağı saçlara uygulandığında, saça pek çok fayda sağlar. Zeytinyağının saça olan faydaları şöyle:

1) KEPEĞİ YOK EDER

Kepek sorunu pek çok kişinin muzdarip olduğu bir konu. Zeytinyağı ve limon suyu karışımı ile nu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Eşit miktarda limon suyu ve zeytinyağını bir kabın içerisinde karıştırın. Ardından saç diplerinize uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve zeytinyağını şampuan yardımıyla saçınızdan arındırın. Zeytinyağı saçtaki kepekleri giderdiği gibi kepek oluşumunun da önüne geçecektir.

2) SAÇI UZATMADA ETKİLİDİR

Saçların uzama hızı herkeste farklılık gösterir. Zeytinyağı saçların uzamasını hızlandıran doğal bir üründür. İçerdiği E vitamini sayesinde geç uzayan saçların hızlı uzamasına destek olur. Kuru ve yeteri kadar beslenmeyen saçlarınıza 15-20 dakika kadar masaj yapın. Ardından 1-2 saat kadar saçınızda bekletin ve saçınızı yıkayın. Bu işlem saçınızdaki nem oranını dengeler ve saç köklerinin beslenmesine yardımcı olarak hızlı uzamasını sağlar.

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

3) SAÇ KÖKÜNÜ KUVVETLENDİRİR

A, E vitaminleri ve antioksidan yönünden zengin olan zeytinyağı çok daha güçlü ve ışıl ışıl parlayan saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Bunun için haftada 1-2 kez saç diplerinize zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu işlemi yaklaşık 2 ay düzenli olarak uyguladığınızda saçınızdaki değişimin farkına varacaksınız.

4) SAÇA PARLAKLIK VERİR

Yaş ilerledikçe saçlarda parlaklığını yitirir ve matlaşmaya başlar. Bununla birlikte çok sık fön çekilen saçlar ve düzleştirici gibi ısı aletlerini sürekli kullanmak da saçların daha çok parlaklığını yitirmesine neden olur. Zeytinyağı kullanarak saçlarınıza uygulayacağınız masaj, saç parlaklığını da son derece artıracaktır.

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

5) SAÇIN KOLAY ŞEKİL ALMASINI SAĞLAR

Zeytinyağının saça olan bir diğer faydası ise, saçların şekil almasını sağlaması. Kuru, kırılmış ve yıpranmış saçlar şekil almaz. Ancak zeytinyağı ile saça masaj yaparak saçınızın yağ oranını dengeleyebilir ve böylece kolay şekil almasını sağlayabilirsiniz.

6) SAÇIN YAĞ DENGESİNİ KORUR

Zeytinyağı içerdiği E vitamini ve mineraller sayesinde saçtaki yağlanma ve kuruluk gibi şikayetlerin önüne geçer. Zeytinyağı ile saçınıza masaj yaparak saçınızdaki sebum dengesini koruyabilir ve yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

7) SAÇ DERİSİNİ KUVVETLENDİRİR

Saç derisinin nemli olması demek, saçı kepek gibi olumsuz durumlardan uzak tutmak demektir. Saçları kökten uca nemlendirecek doğal ürünlerin başında ise zeytinyağı gelir. Zeytinyağı ile saç derinize masaj yaparak çok daha kuvvetli saçlara sahip olabilirsiniz.

8) SAÇ DÖKÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇER

Zeytinyağının saça olan faydaları arasına bu maddeyi eklemesek olmazdı. Zeytinyağının saç üzerinde bir diğer olumlu etkisi ise dökülme probleminin önüne geçmesi. Dış etkenlerden kaynaklı olarak saç yapısı bozulur ve saç dökülmesi problemi ortaya çıkar. Zeytinyağı saç köklerini besleyerek dökülmenin önüne geçer. Ayrıca cansız ve ince görünmeyen, sağlıklı, gür ve dolgun saçlar elde edilir.

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

ZEYTİNYAĞI SAÇA NASIL UYGULANIR?

Zeytinyağı saça nasıl uygulanır? Sorusu saçına bakım yapmak isteyen kişiler tarafından epey merak ediliyor. Saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne bağlı olarak 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını ısıya dayanıklı bir kabın içerisine koyun ve ocakta ılımasını sağlayın. Ilık haldeki zeytinyağını saçınızın diplerinden başlayarak tüm saçınıza sürün. Son olarak saçınızı streç filmle sarın ya da kafanıza poşet geçirin. Yaklaşık 1-1,5 saat bekleyin ve saçınızı şampuan yardımıyla yıkayın.

ZEYTİNYAĞI SAÇTA EN FAZLA NE KADAR KALMALI?

Saçınıza zeytinyağı uyguladıktan sonra ne kadar bekleme süresinin yarım saat ve bir saat arasında olması yeterli olacaktır.

ZEYTİNYAĞI SAÇI GÜRLEŞTİRİR MI?

Antioksidan yönünden zengin olan zeytinyağı, saçı kökten uca besler. Saç derisinde meydana gelen bakterileri temizler. Aynı zamanda saç dökülmesinin önüne geçer. Bilhassa içerdiği A ve E vitaminleri sayesinde saçların hızlı uzamasını sağlayarak daha gür ve ahenkli saçlara kavuşturur.

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

SAÇA ZEYTİNYAĞI SÜRMEK SAÇI UZATIR MI?

Saç uzamasını teşvik eden doğal yağların başında zeytinyağı geliyor. Zeytinyağı E Vitamini, yağ asitleri, mineraller ve diğer temel besinler bakımından zengin bir yağ. Yapılan bazı araştırmalara göre zeytinyağı saç uzamasını hızlandırıyor ve saç dökülmesini azaltıyor.

ZEYTİNYAĞI SAÇ DÖKER Mİ?

Zeytinyağı saç döker mi sorusunun cevabı “Hayır, zeytinyağı saç dökmez”. Hatta aksine saç sağlığı için önemli olan omega yağ asitleri içerir. Böylece saçın daha yumuşak doğal parlak olmasına yardımcı olur.

SAÇA ZEYTİNYAĞI SÜRMEK BİT YAPAR MI?

Saça zeytinyağı sürmek bit yapar mı sorusu da yine en sık merak edilen suallerden biri. Bitin saçta yaşaması için bir yerden bulaşması gerekir. Zeytinyağının saçta bitlenmeye yol açtığı bilinmiyor. Ancak saça zeytinyağı sürüp yıkamadan günlerce bekletilirse bir ihtimal bit yapabilir.

SAÇA HER GÜN ZEYTİNYAĞI SÜRÜLÜR MÜ?

Zeytinyağı A, E vitaminleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Zeytinyağı saça her gün sürülmemeli. Aksi taktirde saçlar aşırı yağlı görünür. Zeytinyağı ile haftada 1 kez saça masaj yapmak kafi olacaktır. Düzenli kullanım sonucunda kısa sürede saçlarınızın hacmi aratacak, güçlenecek ve parlayacaktır.

Zeytinyağının saça 8 faydası ve saç için kullanımı

 


Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...