Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2018-08-02 00:05:37 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:39

1 (Bir) Bardak 1 Fincan Salep Kaç Kalori Diyette Salep İçilirmi?

Google News

Salep kışın en sevilen ve en çok tüketilen içeceklerindendir.Salep, orkide bitkisinin yumrularından elde edilen bir besin maddesidir. Bu yumrular mevsimi gelince toplanır,  toz haline getirilir ve toz sahlep böyle ortaya çıkar.

1 (Bir) Bardak 1 Fincan Salep Kaç Kalori Diyette Salep İçilirmi?

Salep kışın en sevilen ve en çok tüketilen içeceklerindendir.Salep, orkide bitkisinin yumrularından elde edilen bir besin maddesidir. Bu yumrular mevsimi gelince toplanır,  toz haline getirilir ve toz sahlep böyle ortaya çıkar. Peki bu kadar çok tüketilen sahlebin kalorisi nedir, kilo aldırır mı? İşte Uzman Diyetisyenlerin bu konuda verdikleri bilgiler;

Diyetisyen Dilara Koçak sahlepin kalorisi hakkında şu bilgileri veriyor; Bir bardak salep 200-220 kaloridir. Bir bardak sahlep içtikten sonra bu kaloriyi yakmak için 45 dakika yürümeniz gerekir. Sahlepin üzerine toz tarçın serpip sahlepi bu şekilde içmek kan şekerini dengeler ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Salep ayrıca bağırsak hareketlerini de artırmaya, kabızlığı önlemekte çok etkilidir.

Diyetisyen Cansu Tektunalı sahlepin kilo verme üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Sahlep zayıflama programlarımda tavsiye ettiğim bir içecektir. Sahlep glikomannan adı verilen bir tür mide şişirici özelliğe sahip lif içerir. Böylece tokluk hissini artırarak iştahı baskılar. Sahlep ayrıca kişiye enerji de verir. 1 fincan süt için 1/2 çay kaşığı sahlep eklemek yeterlidir.

Diyetisyen Meryem Nur Boz diyet yapanlar sahlep içebilir mi, sahlep tok tutar mı? Sorularına şu cevabı veriyor; Evet diyet yapanlar da salebi tüketebilirler. Sahlep sütle yapıldığından protein içeriği ve kalsiyum içeriği ile ideal bir ara öğün seçeneğidir. Ancak salep yaparken içine ekstadan şeker katmamalıdır. Şeker yerine sahlepe tarçın katmak iyi bir alternatiftir. Sahlepin tarçın katıp tüketilmesi sayesinde de kan şekeri dengelenir. Tarçın tatlı isteğini bastırıp, tatlı krizlerini de önler. Salepin kilo vermeye yardımcı olmasında en etkili madde glikomannandır. Glikomannan suyu absorbe edip şişiyor ve uzun süre barsaklarınızda kalıyor. Böylece kişiye tokluk hissi sağlıyor. Yapılan araştırmalarda glikomannanın kilo verme üzerinde etkili olabileceği tespit edilmiştir.Salebinize dilerseniz zencefil ve zerdeçal ekleyip farklı bir lezzet oluşturabilirsiniz. Öğlen ve akşam arasında ikindi ara öğününde bu ikili tercih edilebilir. Bir sonraki öğüne daha tok girmenizi sağlar.

Diyetisyen Cansu Kolukırık sahlepin zayıflama üzerine etkilerinden şu şekilde bahsediyor; Salep içeriğindeki suyla şişen madde olan musilaj doyurucu, tok tutan bir içecektir. Ayrıca  bu içeriği sayesinde bağırsakların çalışmasını düzenler, kabızlığı önler ve sindirimi kolaylaştırır. Tarçına sahlep katarak tüketmek kan şekerini düzenler, acıkmayı geciktirir. Salep sütle pişirilerek hazırlandığından sütün içerdiği kalsiyum ve proteinin yararlı etkilerini taşır. Hazır satılan sahleplerin kalorisi yüksektir. En doğrusu sahlepin toz halinde satın alınıp evde yapılması, üzerine tarçın eklenerek tüketilmesidiri. Tarçınlı sahlep ara öğün olarak tercih edilebilir. Bol tarçınlı içilirse kişiyi  tok tutacaktır.

Diyetisyen Atilla Zeyrek  salepin kilo verme üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Salep, şeker ve süt içeren bir içecek olduğundan bazı kişilerce kalorili olduğu ve tüketilmemesi gerektiği söylense de aslında içeriğinin % 60’ına yakını çözünen bir posa olan glukomannan olması sayesinde hem glisemik indeksi çok düşüktür hem de tok tutucu özelliktedir. Sahlep içerken üzerine serpilen tarçının insülin direnci kırıcı etkisi artık bilimsel de bir gerçektir ve kilo almanızı engelleyecektir. Bir su bardağı 200 ml salep ortalama 150 kcal içermektedir.

Diyet Salep Tarifi Diyetisyen Gamze Şanlı Ak’ın Tarifi (Yalnızca 70 kalori)

Malzemeler

  1. 1 litre light süt
  2. 3 yemek kaşığı toz salep
  3. Tarçın
  4. İsteğe bağlı toz tatlandırıcı

Normalde 1 fincan 150 ml sahlep 300 kaloridir. Bu tarifle yapılan 1 fincan salep ise (150 ml) 70 kaloridir. Böylece 230 kalori yani yaklaşık 3 dilim ekmek kar edersiniz.

Yapılışı; 1 litre light sütü bir tencereye koyun. Toz salebi içine yavaş yavaş ekleyin ve topaklanma oluşmaması için sürekli karıştırın. Süt ve toz salep karışımı kaynayınca kısık ateşte birkaç dakika daha karıştırıp, ocaktan alın. İçine toz tatlandırıcıyı ekleyin ve üzerine bol tarçın ekleyerek servis edin.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.