Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

1 haftada ve 1 ayda saç ne kadar uzar? Saçların uzaması için neler yapılmalı?

Mavikadin>Saç bakımı & saç uzatma>1 haftada ve 1 ayda saç ne kadar uzar? Saçların uzaması için neler yapılmalı?

Saçlar biz kadınların en önemli ziynetlerinden, kadını kadın yapan dişiliğini ortaya çıkaran en önemli detaylardan. Mevzu saç olunca kadınlar için akan sular durur… Upuzun, gür ve bakımlı saçlara hangimiz sahip olmak istemeyiz ki? Peki saç uzaması ne kadar sürer? Saçlar 1 haftada, 1 ayda ne kadar uzar?

Amerikan Dermatoloji Akademisi saçların ayda 1-1,5 cm uzadığını söylüyor.
Amerikan Dermatoloji Akademisi saçların ayda 1-1,5 cm uzadığını söylüyor.

Saçını kestirip pişman olanlardan yahut saçlarının biran önce uzamasını isteyen kadınlar, saçlarının uzaması için sabırsızlanır, biran önce upuzun saçlara kavuşmak isterler. Bu nedenle Google arama motorunda en çok aranılan sualler de saçların ne kadar sürede uzaması ve saçların uzaması için neler yapılması gerektiği üzerine oluyor. Gelin bu konuya beraber göz atalım.

SAÇ UZAMASI NE KADAR SÜRER?

Birçok faktör saçların uzamasını ve ne kadar hızlı uzadığı etkileyebiliyor. Hatta çeşitli nedenlerden dolayı saçların uzaması bazen hızlanırken bazen de yavaşlayabiliyor. Saçların uzamasında beslenme, hormonlar, yaş, etnik ırk, stres gibi pek çok etken rol oynayabiliyor. Ancak tüm bunlara rağmen saçların uzamasının ortalama belli süresi vardır.

BBC Science Focus'un haberine göre, sağlıklı insanlarda saçlar günde 0,35 mm, haftada ise 2,45 mm, senede ise 12,775 cm (5 inç) uzuyor.

Fakat saçların ne kadar hızlı uzadığı her kişiye göre değişebilir. Ortalama olarak saçlar ayda 0,5 ila 1,7 santimetre arasında uzama eğilimindedir.

1 haftada ve 1 ayda saç ne kadar uzar? Saçların uzaması için neler yapılmalı?

1 AYDA VE 15 GÜNDE SAÇ NE KADAR UZAR?

Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne (AAD - American Academy of Dermatology) göre saçlar ayda yaklaşık 1-1,5 cm uzuyor, 15 günde ise yarım cm uzayacaktır.

SAÇLARIN HIZLI UZAMASI İÇİN NELER YAPMALI?

Dr. Serkan Aygın serkanaygin web sitesinde saç uzamasını hızlandırmak için şu önerilerde bulundu:

Saç Derisine Masaj Yapın: Bilimsel çalışmalar, saç derisine düzenli günlük masaj yapmanın saç dökülmesini azaltabileceğini, saçların uzamasını ise hızlandırabileceğini gösteriyor.  Yapılan çalışmalarda saç derisine masaj yapmanın bir faydasının da saç tellerinin kalınlaştırması olarak görüldü.

Sağlıklı Beslenin: Yağsız proteinler, omega-3 yağ asitleri, yağda çözünen vitaminler, B-kompleks vitaminleri ve demir tüm bunlar saçların beslenmesinde, uzamasında etkili besinlerdir. Saçların hızlı uzamasına yardımcı olmak için balık, yumurta, chia tohumu, avokado, ıspanak, balkabağı,  tatlı patates gibi daha besleyici ve doğal gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Doğal Saç Ürünleri Kullanın: Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı gibi doğal saç bakım ürünleri hem saç uzama sürecini hızlandırır hem de saçınızın genel sağlığını korur.

Saçınızı Isıdan Koruyun:Fön makineleri, saç düzleştiriciler ve saç maşaları gibi saç bakım ürünlerinin kullanımını minumum seviyeye düşürün, ısı veren cihazları mümkün mertebe az kullanın.

Saç Bakım Uygulamaları: Mezoterapi, PRP, lazer gibi yeni teknoloji saç tedavi uygulamaları da saçların beslenmesine, uzamasına yardımcı olabilir.

Kaynak : Mavi Kadın, BBC Science Focus, American Academy of Dermatology, ePlasty
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...